Genel

Apple, ‘Universal Control’ Özelliğini Kullanıma Sundu

Geçtiğimiz gün bilindiği üzere iOS 15.3 ve iPadOS 15.3 güncellemelerinin yayınlanmasıyla birlikte yeni iOS 15.4 ve iPadOS 15.4 güncellemeleri de sıraya girdi. Pekala, iOS’un en büyük güncellemesi olacak iOS 15.4 ile birlikte kullanıcılara hangi özellikler sunulacak? Sizlere bu sorunun karşılığını vermiştik. Artık ise Apple kullanıcılarını rahatlatacak bir özellik hakkında bilgi vereceğiz.

Apple kullanıcılarını rahatlacak özelliğe geçmeden evvel iOS 15.4 güncellemesine gelen değerli bir ayrıntısı hatırlatmakta yarar var. iOS 15.4 güncellemesiyle birlikte iPhone kullanıcıları, artık telefonlarının kilidini açarken maskelerini indirmek zorunda kalmayacak. Güncelleme ile Face ID, kişiyi maskeli olarak tanıyabilecek. Öte yandan güneş gözlüğüyle Face ID kullanmak hala mümkün olmayacak. Maskeyle Face ID kullanımı, iPhone 12 yahut daha yeni bir iPhone’la yapılabilecek. Bu özelliklerle birlikte Apple, iPad ve Mac/Macbook’ların daha ‘uyumlu’ çalışmasını sağlayacak yeni hizmetini de kullanıcılara sundu.

‘Universal Control’ özelliği sayesinde iPadOS ve macOS ortasındaki optimizasyon güçlenmeye başlayacak

Yeni gelen bu beta güncellemesi ile bir arada Mac ve iPad’i birbirine bağlar ve imlecinizi örneğin; Mac’ten iPad’e hiç zorlanmadan geçiş yapması için geliştirilmiştir. Birebir Apple kimliğine sahip tüm aygıtlarda oturum açmak ve bu sistemleri bağlamak istediğinizi doğrulamak üzere atlayabileceğiniz birtakım küçük güvenlik duvarları vardır lakin bunu sırf bir defa yapacaksınız. ‘Universal Control’, birtakım kıymetli sınırlamalara sahip olsa da, tek imleçle iki aygıtı kullanma tecrübesi sunuyor.

Apple kumandalara benzeri de diyebiliriz. Mac masaüstünü, iPadOS’u art planda kullanabileceksiniz. Parmağınızı iPad’de bir fare üzere kullanabilmeniz ya da şayet bir Apple Pencil’ınız varsa, onu bir iPad’de yaptığınız üzere birtakım macOS uygulamalarında çizim yapmak için kullanabilmeniz mümkün.

Apple, iPad’i sadece bir dizi sinema izlemek ya da oyun oynamak için kullanılan aygıt olarak değil, bir üretkenlik aracı olarak pozisyonlandırmaya başladığından beri, bu kavramı daha uygun desteklemek için iPadOS’u imleç ve izleme dörtgeni takviyesi eklemek üzere özelliklere dönüştürmeye devam ediyor. Universal Denetim, iPadOS ve macOS ortasındaki süreçleri kusursuz hale getirmek için uzun vadeli bir çalışma sunması kuvvetle beklenen.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.