Genel

Apple’dan yapay zeka dayanaklı, yeni bir fiyatlı hizmet geliyor: Quartz ne işimize yarayacak?

Teknoloji devi Apple, tüketicilere yönelik birtakım yeni hizmetlerle sıhhat kesiminde varlığını sağlamlaştırmak için çalışıyor. Apple’ın Apple Watch Series 8 akıllı saatleri, kullanıcının regl döngüsünü izlemek için yeni bir sıcaklık sensörüne sahipti. watchOS 9.4, A-Fib’i daha fazla bölgeye getirdi ve döngü takibini geliştirdi.

Şimdiyse Apple, hisleri takip etmeyi amaçlayan yapay zeka takviyeli bir sıhhat koçluğu hizmeti olan Quartz kod isimli en son hizmeti üzerinde çalışıyor.

Söylenilenlere nazaran bu özelliğin iPadOS 17 ve iOS 17 ile birlikte kullanıma sunulması planlanıyor. Quartz, kullanıcıların idman, yemek yeme ve uyku alışkanlıklarını takip etmelerine yardımcı oluyor. Bu takip yetenekleri, kullanıcıları alışkanlıklarını ve günlük hayat biçimlerini güzelleştirmeye motive edebilir. Bu dataları yapay zeka ile güçlendirmek, şahsileştirilmiş sıhhat tahlilleri oluşturmaya yardımcı oluyor. Ayrıyeten bütün bu özellikler, sadece fiyatlı olarak sunulan hizmete daha fazla kullanıcı da çekebilecek üzere görünüyor.

Apple, daha evvel Singapur hükümeti ile LumiHealth isimli emsal bir hizmet üzerinde çalışmıştı. Quartz’ın en büyük farkı ücretli bir hizmet olması, lakin şimdi Apple’dan husus hakkında bir açıklama gelmedi.

Apple, sıhhat uygulamasını öncelikle iPad’lerde kullanıma sunarak sıhhat eserlerini ve hizmetlerini daha fazla aygıta yaymayı planlıyor. Başlangıçta, ruh hali dataları kullanıcılar tarafından manuel olarak girilecek, lakin Apple sonuncu olarak kullanıcıların kullandıkları aygıtlardaki yazma, konuşma ve başka dataları izleyerek ruh hali şartlarını değerlendirmeyi planlıyor. Bunun, kullanıcılar için önemli bir saklılık sorunu olabileceğine yönelik kaygılar de bulunuyor.

Apple, hisleri izlemenin yanı sıra bir görme durumu idaresi özelliği de getiriyor ve noninvaziv şeker (glikoz) takibi üzerinde çalışıyor. Bu teknoloji, diyabet hastalarının parmaklarını delmeden gün boyunca glikoz düzeylerini pasif olarak izlemelerini sağlayacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.