Genel

Bill Gates’iten Musk dahil 1.100 kişinin imzaladığı açık mektuba itiraz geldi

Reuters’in bildirdiğine nazaran Bill Gates, yapay zekanın geliştirilmesine orta verilmesinin teknolojinin ortaya çıkardığı meseleleri çözmeyeceğini düşünüyor.

Gates’in yorumları, tüm üretken yapay zeka laboratuvarlarını, kollayıcı tedbirlerin yerleşebilmesi için yapay zeka sistemlerinin eğitimini yarım yıl boyunca durdurmaya çağıran bir mektubun, Elon Musk dahil 1.100 kıymetli ismin imzası ile yayınlamasının akabinde geldi.

Microsoft kurucu ortağı, önerilen orta verme hakkında yaptığı konuşmada “belirli bir kümeden çalışmalarına orta vermelerini istemenin zorlukları çözeceğini düşünmüyorum. Açıkçası, bu şeylerin çok büyük yararları var… Yapmamız gereken, güç alanları belirlemek. Durdurma isteğini nitekim anlamıyorum ve dünyadaki her ülke durmayı ve neden durmanın gerektiğini kabul etmeyecektir. Bu alanda çok farklı görüşler var” dedi.

Mart ayının sonuna yaklaşırken Gates, blogunda yapay zekanın cep telefonları ve internet kadar ihtilal niteliğinde olduğunu açıklayan bir yazı yayınlamıştı. Alexa ve Google Asistan üzere hizmetler aracılığıyla bir müddettir yapay zekaya sahip olsak da, ChatGPT ve Google Bard ile kayda bedel bir gelişme yaşandı.

Araştırma kümelerinin, durmalarını isteyen mektuba nasıl bir cevap vereceği şimdi aşikâr değil. Fakat geçtiğimiz hafta sonu İtalya Başbakan Yardımcısı Matteo Salvini, ülkenin Bilgi Muhafaza Otoritesi tarafından ChatGPT’ye getirilen engellemenin çok olduğunu söyledi. Bu, siyasetçilerin bile bu hizmetlere erişimi sınırlama yahut engelleme konusunda hemfikir olmadıklarını gösteriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.