Genel

Boston Dynamics’in Spot robotu Tüpraş’ta işe başladı

Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarından Tüpraş, ABD’li robot üreticisi Boston Dynamics tarafından üretilen tanınan robot modeli Spot’u kullanmaya başladı. Boston Dynamics’in YouTube görüntülerinde dans ederken gördüğümüz robot köpek Spot, Tüpraş’ta işe başladı. Üretim alanında kullanmak için pilot denemeler yapılıyor.

Tüpraş, riskli çalışma ortamlarında insanların yerine Spot’u tercih edecek. Depolama tanklarının periyodik denetim çalışmalarında, metrelerce yükseklikteki ölçümlemelerde ve rafineri alanlarındaki riskli iş alanlarında kullanılacak.

Hyundai, fabrikaların güveliğinde robot köpek Spot’a güvenecek

4 ay evvel eklendi

Spot, daha evvelden tanımlanmış rutin süreçleri otonom halde yerine getirebiliyor. Otonom olarak gezinirken etrafındaki pürüzleri ve tehlikeleri tespit ederek hiçbir müdahaleye muhtaçlık duymadan aksiyon alabiliyor. Acil durumlarda yahut otonom olmayan durumlarda ise uzaktan manuel denetim ile bir operatör tarafından yönlendirilebiliyor.

Robotun üzerinde bulunan 360 derece kamerayla anlık imaj transferi özelliğinin yanı sıra alandaki çeşitli dataları de okuyabilme özelliğine sahip. Örneğin analog sayaç, düzey göstergeleri, valf açıklığı göstergeleri robot tarafından okunabiliyor ve çeşitli emniyet denetimleri de otonom olarak yapılabiliyor. Gaz kaçağını tespit edebiliyor. Termal kamera sayesinde bulunduğu ortamın ve objelerin sıcaklık bilgilerini ölçebiliyor.

Saha deneme çalışmalarından elde edilen datalar ışığında alanlarda kullanım muhtaçlıkları göz önüne alınarak fizibilite çalışma çalışmaları gerçekleştirilecek.

  • Anasayfa
  • Yazılım
  • Yapay Zeka Haberleri
  • Boston Dynamics’in otonom robotu Spot, Tüpraş’ta işe başladı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.