Genel

COVID-19 Aşıları Doğurganlığı Etkilemiyor

COVID-19 pandemisi son iki yıla yakın müddettir hayatımızda yer alıyor. Geliştirilen aşılar da bu hastalığa karşı en kıymetli silah olarak nitelendiriliyor. Son vakitlerde ortaya çıkan Omicron varyantı sebebiyle de hadiseler süratle yükselmesi de aşıların ehemmiyetini bir defa daha ortaya koyuyor. Lakin aşılar hakkında birçok tez da ortada dolaşıyor.

Bunlardan birisi de COVID-19 aşılarının doğurganlığı etkilediğini belirten savlar. Çoklukla toplumsal medyada dolaşan bu tez, aşıların plasentanın bağışıklık sistemini tetiklediğini; bunun sonucunda da kısırlığın oluşabileceğini tabir ediyor. Birçok sefer bu savın yanlış olduğu uzmanlar tarafından belirtilse de birtakım insanların hala bu duruma inanmaya devam ettiğini söylemek mümkün. Artık de yeni yayımlanan yeni bir araştırma aşıların doğurganlığı etkilemediğini bir kere daha ortaya koydu.

“Sonuçlar ‘rahatlatıcı’ nitelikte”

American Journal of Epidemiology’de bu hafta yayımlanan araştırmada 2000’den fazla çift tahlil edildi. İncelemeler sonucunda ise aşı olmuş bireylerin doğurganlığınında bir değişiklik olmadığı gözlemlendi. Bunun yanı sıra incelemelerde hem aşı olan erkeklerin hem de aşı olan bayanların incelendiği, aşının dozuna bakılmaksızın sonuçlarda bir fark gözlemlenmediği aktarıldı.

Araştırmacılardan Dr. Stacy Tessler Lindau da yaptığı açıklamalarda, “COVID aşılarının gebe kalmada rastgele bir tesirinin olmadığını görmek harika” sözlerini kullandı. Lindau bu araştırmanın gebe kalmaya çalışan beşerler için ‘rahatlatıcı’ nitelikte olabileceğini de kelamlarına ekledi.

Daha evvel yapılan öteki bir araştırmada ise COVID aşılarının bayanların regl döngüsünde küçük değişikliklere yol açabileceğini göstermişti. Lakin bu araştırmada yer alan uzmanlar, tesirin uzun vadeli olmadığını ve tasaya gerek olmadığını vurgulamıştı. ABD’de bulunan Illinois Üniversitesi’nden Dr. Jay Bhatt da bununla ilgili yaptığı açıklamalarda, aşının regle olan tesirinin gerilim sebebiyle oluşan tesirlerden çok farkı olmadığını, hatta pandemi sebebiyle oluşan gerilim ve korkuların döngüleri daha fazla etkilediğini tabir etmişti.

COVID-19 erkeklerin doğurganlığını etkiliyor

Bunlara ek olarak bu hafta yayımlanan araştırmada erkeklerin doğurganlığı ile ilgili de farklı bilgileri ortaya çıkardı. İncelemeler sonucunda COVID-19’a yakalanan erkeklerin doğurganlık oranında küçük bir düşüş gözlemlendiği aktarıldı.

Uzmanlara nazaran yapılan araştırmada, COVID-19 testi olumlu çıkmış olan erkeklerin yer aldığı çiftlerde hamileliğin oluşma ihtimalinin %18 düştüğü gözlemlendi. Aşıların ise doğurganlığa tesirinin bulunmadığını vurgulayan araştırmacılar, aşı olmanın kıymetine bir defa daha dikkat çekti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.