Genel

Elon Musk hakkında yeni gizem: Ünlü milyarder, neden 10.000 GPU satın aldı?

Birkaç eski DeepMind araştırmacısını işe almasından bir aydan fazla bir mühlet sonra, Twitter’ın şirket içi bir yapay zeka projesiyle ilgilendiği rapor ediliyor. Business Insider’ın bildirdiğine nazaran Elon Musk, kısa bir müddet evvel şirketin kalan iki bilgi merkezinden birinde kullanılmak üzere 10.000 GPU satın aldı.

Haber kaynağı ile konuşan isimsiz bir kaynak, bilhassa Twitter’ın yapay zeka çalışması için kullanmayı planlamasaydı, Musk’ın data merkezi sınıfı GPU’lara bu kadar çok para harcaması için çok az neden olacağını söylüyor. Ayrıyeten, satın alma sürecinin Musk’ın bu gayrete “kararlı” bir formda yaklaştığını gösterdiğini belirtiyor.

Projenin, şirketin kendi devasa data hazinesi üzerinde eğiteceği üretken bir yapay zekanın oluşturulmasını içerdiği düşünülüyor. Twitter’ın teknolojiyi nasıl kullanacağı ise şimdi belirli değil. Insider, üretken bir yapay zekanın platformun arama fonksiyonelliğini artırabileceğini yahut şirketin reklamcılık işini yine inşa etmesine yardımcı olabileceğini söylüyor. Bu ortada haberin, Musk’ın AI gelişimine altı aylık bir orta verilmesi davetinde bulunan açık bir mektubu kısa bir mühlet evvel imzaladığı gerçeğine değişik bir bakış açısı getirdiği bir gerçek.

Elon Musk, ChatGPT’nin de mimarı olan OpenAI’nin kurucularından biriydi. Fakat daha sonra tüm paylarını satarak OpenAI’den ayrıldı. Bu ayrılığın nedeni tam olarak bilinmese de, işin içinde Musk olduğundan, bir güç çatışması yaşanmış olması muhtemel görünüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.