Genel

Facebook, Şaşırtan Metaverse Teknolojilerini Patentledi

Geçtiğimiz yılın ekim ayında Facebook, günümüz dünyasını kökünden değiştirecek bir sonraki atılım olan metaverse projesini tanıtmıştı. Tıpkı sunumda yeni ismini de ‘Meta’ olarak değiştirdiğini açıklayan şirket, metaverse hayalini nasıl gerçek dünyaya taşımayı planladığını gösteren kimi patent müracaatlarında bulundu.

Birinci olarak The Financial Times tarafından görülen bu patent müracaatları, Meta’nın kullanıcı odaklı uygulamalarından gelirinin büyük bir kısmını sağlayacak reklamlarına kadar pek çok alanda fikirler sunuyordu. Gelin, Meta’nın geleceği şekillendirmeye yönelik patentleri aracılığıyla ortaya attığı fikirlere bakalım.

Göz bebeği hareketleriniz ve yüz sözleriniz izlenecek

Meta tarafından alınan ve 11 Ocak günü yayımlanan patentlerden birkaçı, kullanıcıların göz ve yüzlerini anlık olarak takip etmeye odaklanıyor. Patentlerde yer alan bilgiye nazaran bu takip sistemi, kullanıcıların göz bebeklerine kadar inebilecek. Göz ve yüze dair tüm bilgilerse VR başlığındaki küçük kamera ve sensörlerle toplanacak.

İçinde bulunduğunuz duruma nazaran söz önerisi yapılacak

Kullanıcıların yüzlerinin anlık takibine bağlı olan bir başka patent ise kullanıcıların yüz hareketlerine nazaran ‘medya içeriği uyarlama’ üzerine. Bu kapsamda kullanıcının içinde bulunduğu bağlama nazaran, yani konuşmaları, profili, aygıtının pozisyonu, takvimindeki etkinlikler vs. üzere birçok faktöre nazaran otomatik olarak bir tabir önerisi sunulacak.

Giyilebilir manyetik sensörler olacak

Başvurusu yapılan bir başka patent ise gövdeye yerleştirilen ‘giyilebilir manyetik sensör sistemi’ hakkında. Bu giyilebilir sensör sayesinde kullanıcıların beden pozları anlık olarak izlenebilecek. Bu sayede sanal cihandaki karakteriniz, siz ne yapıyorsanız tam olarak birebirini yapacak.

Avatar yaratmayı unutun, kendinizi direkt kainata koyabileceksiniz

Bir öbür patent ise kullanıcıların eşsiz avatarlarını oluşturmalarında büyük bir kolaylık sağlayacak cinsten. Kullanıcılar, ‘Avatar ferdileştirme motoru’ isimli bir sistem sayesinde kendi görünümlerini üç boyutlu olarak dijital dünyaya taşıyabilecekler. Sistem, bunun için fotoğraflarınızdan ve ‘cilt taklitçisi’ isimli bir araç üzere birkaç araçtan faydalanacak. Ortaya çıkan avatar ise ziyadesiyle gerçekçi olacak.

Metaverse, elbette bir reklam cenneti olacak

Mark Zuckerberg, üretecekleri başlıkların düşük fiyatlı olmasını hedeflediklerini açıklasa da bu tıpkı vakitte reklamların da habercisiydi. İşte bir patent de tam olarak bunu ortaya koydu. Patent, Meta’nın sanal dünyada bir kişinin yaşına, cinsiyetine, ilgi alanlarına ve toplumsal medya platformuyla nasıl etkileşimde bulunduğuna nazaran şahsileştirilmiş reklamlar gösterebileceğini anlatıyor.

Meta’nın para kazanma konusundaki tahlilini gösteren bir öteki patent de sanal dünyada ‘bir nesnenin görünümünün sponsorlanması’ hakkındaydı. Bu patente nazaran dijital bir mağaza içinde bir eser ya da eşya, sponsorlu bir formda kullanıcılara gösterilebilecek.

Meta’nın adeta dünyayı yönetmeyi planladığını gösterdiği bu patentler, bu teknolojilerin kesiklikle hayatımıza geleceği manasına gelmiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.