Genel

FBI’dan ABD’ye Yönelik Siber Akınlar Hakkında Açıklama

Siber akınlar günümüzde yalnızca şahsî kullanım yapan bizlerin değil ülkelerin de en büyük tehditlerinden biri olmaya devam ediyor. Telefonumuzdaki, bilgisayarlarımızdaki bilgilerimize erişildiğine düşünmek bizler için bile hayli rahatsız edici. Ülkelere yapılan siber taarruzların sonuçları ve boyutları ise çok daha büyük.

Ülkemiz de her geçen yıl daha fazla siber hücum ile karşılaşıyor. Geçtiğimiz yıl açıklanan bilgiler de durumun ciddiyetini ortaya koyuyor. En çok siber taarruza uğrayan ülkelerden kimileri ise ABD, Çin, Hollanda ve Rusya. FBI’a nazaran ise ABD’ye yapılan siber atakların büyük bir çoğunluğu Çin tarafından gerçekleştiriliyor. Hatta o denli ki, gelen açıklamalara nazaran Çin tarafndan ABD’ye yönelik yapılan siber akınlar, öbür tüm ülkelerin yaptığı taarruzların toplamından çok.

Çin’den yapılan hücumlar büyük hasarlara neden oldu

Federal Soruşturma Ofisi Lideri Christopher Wray, FBI’ın Çin üzerinden yapılan 2.000’den fazla siber taarruz soruşturması yürttüğünü açıkladı. Çin’in şaşırtan hacimlerde bilgiler çaldığını ve büyük hasarlara neden olduğunu belirten Wray, her 12 saatte bir yeni bir olayla karşılaştıklarını söyledi. Çin’li bilgisayar korsanlarının ABD sanayisine verebileceği yıkıcı ziyana örnek olarak Microsoft Exchange’in hacklenmesini gösteren Wray, bu olaydan 10.000 Amerikan şirketinin ağlarının etkilendiğini belirtti.

2015 yılında o vaktin Devlet Lideri Obama ve Çin Devlet Lideri Xİ Jinping ülkeler ortasında hiçbir atak yapılmayacağı yahut yapılan akınların bilerek desteklenmeyeceğine dair bir siber güvenlik muahedesi imzalanmıştı. Muahede imzalandıktan bir ay sonradan itibaren Çin’in muahedeyi görmezden geldiğine dair haberler aldıklarını söyleyen Wray, Çin’den gelen hücumların kontrattan bu yana daima olarak arttığını belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.