Genel

Gelecekte satışa sunulacak Android telefonlar, iPhone’lar üzere kapalı olsalar bile bulunabilecek

Android 14 ve sonrasını çalıştıran gelecekteki Android telefonlar, aygıtlar kapalıyken bile aygıtların daha kolay bulunmasını sağlayacak. Mevcut iPhone 14 ve iPhone 11’e kadar uzanan eski iPhone’lar esasen bu fonksiyonu yerine getirebiliyor, fakat Google bu özelliği gelecek Android yükseltmesine eklemeyi planlıyor ve telefon üreticilerinden daha geniş dayanak almayı umuyor.

Bir telefonun, cihaz teknik olarak kapalı olsa bile bulunabilir kalmasının birkaç yolu var. Sızdıranlara nazaran Google’ın güncellemesinden sonra, telefonu siz kapattıktan sonra bile Bluetooth modülüne güç göndermeye devam edecek. Bluetooth özelliği, pozisyon bilgileri ve ferdî tanımlayıcılar da dahil olmak üzere yakındaki aygıtlara çeşitli datalar yayınlayabilir.

Tüm çağdaş iPhone’lar ve en âlâ Android telefonlardan bazıları pozisyon için ultra geniş bant radyo (UWB) özelliğine de sahip. Bu, Apple’ın AirTag’lerinde kullandığı teknoloji ve mükemmel çalışıyor. Google’ın da bir UWB pozisyon belirleme etiketi üzerinde çalıştığı ve tahminen de bir sonraki Pixel telefonlarıyla birlikte piyasaya süreceği söyleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.