Genel

Google Classroom Nasıl İndirilir, Ne İşe Fayda?

Uzaktan eğitimin pandemi sebebiyle yaygınlaşmasının akabinde bu eğitimlerin gerçekleştirildiği platformların kıymeti de büyük ölçüde arttı. Bu bağlamda Zoom üzere yaygın uygulamaların geliştiricileri, her zamankinden daha çok gelişmiş ve bir o kadar da tabir yerindeyse ‘kafa yormayan‘ tahliller üretmek zorunda kalmıştı.

Bu tahlillerin geliştirilmesinin de katkısıyla günümüzde öğretmenler ve öğrenciler Zoom üzere uygulamalara büyük ölçüde alışmış durumda. Lakin vakit zaman uygulama içindeki karışıklıklardan doğan aksaklıklar olmuyor değil. Biz de bu uygulamalardan, karışıklıkları perdenin gerisinde saklayan hem kolay hem de kullanışlı bir adedine, emelleri farklı olduğundan tam olarak bir Zoom alternatifi olarak sayamasak da sanal sınıflar oluşturmanıza imkân tanıyan Google Classroom’a bakıyoruz.

Google Classroom nasıl indirilir?

 • Adım #1: Kullandığınız Google Chrome tarayıcıda Google Classroom’un mağaza sayfasına gidin ve ‘Chrome’a Ekle’ seçeneğine tıklayın.
 • Adım #2: Bunun akabinde Chrome Uygulamaları sayfasında Classroom’a sağ tıklayarak kısayol ekleme seçeneğine tıklayın.
 • Adım #3: Başlat ya da masaüstüne ekleme seçeneklerini seçtikten sonra ana ekranınızda Google Classroom kısayolunu göreceksiniz. Bunu açtığınızda direkt programa ulaşabilirsiniz.

Google Classroom’u aslında bilgisayarınıza indirmeniz bile gerekmiyor. Direkt resmi sitesine giderek Google hesabınızla giriş yapabiliyorsunuz. Ancak siteye masaüstünden ulaşmak isteyenler için yapmaları gereken adımları anlatalım.

Android ve iOS için Google Clasroom indirme linkleri:

Bilgisayarda kullanmak istediğinizde Classroom’u indirmeniz gerekmese de uygulamayı mobilde kullanmak için indirme yapmanız gerekiyor. İşte Classroom’un Android ve iOS indirme linkleri:

Google Classroom nasıl kullanılır?

 • Adım #1: Kodunuz varsa bir sınıfa katılmak için sitede birinci karşınıza çıkan ekranda ‘Sınıfa Katıl’ seçeneğini seçin.
 • Adım #2: Sınıf oluşturmak için de yeniden ekranda bulunan Sınıf oluştur seçeneğini seçin.
 • Adım #3:Gerekli bilgileri doldurarak sınıfınızı oluşturun.
 • Adım #4. Davet irtibatı yahut sınıf kodu aracılığıyla öğrencileri davet edin.
 • Adım #5: Ders ve ödev teslim tarihlerinize ek olarak yapılan duyuruları ‘Akış’ ekranından takip edin.
 • Adım #6: Yaptığınız çalışmaları yüklemek yahut gözden geçirmek için ‘Sınıf Çalışmaları’ kısmına gidin.
 • Adım #7: Sınıf listesini görmek için ‘Kişiler’sekmesini kullanın.
 • Adım #8: Ödevlerden alınan notları görmek için ‘Notlar’ sekmesine yönelin.

Ders ve ödev teslim tarihlerinize ek olarak yapılan duyuruları ‘Akış’ ekranından takip edin

Sınıfınızın ana sayfasına eriştiğinizde teslim tarihi yaklaşan ödevlerinizi ve duyuruların, ödevlerin ve tartışmaların gerçekleştiği sohbet alanını görebilirsiniz. Birebir sayfada sınıfı ferdileştirme imkanı da sunuluyor.

Yaptığınız çalışmaları yüklemek yahut gözden geçirmek için ‘Sınıf Çalışmaları’ kısmına gidin

Bir öteki sekmede ise ödevlerinizi ya da çalışmalarınızı yükleyebileceğiniz ‘Sınıf Çalışmaları’ kısmı bulunuyor. Buraya yüklenen evraklar Google Drive’a yedeklendiğinden “Kardeşim ödevimi yırttı” üzere mazeretler artık işlemeyecek diyebiliriz.

Sınıf listesini görmek için ‘Kişiler’sekmesini kullanın

Üçüncü sekmeye geçtiğinizde ise sınıf listesini görebilirsiniz. Burada öğretmenler ve öğrenciler başka farklı gösteriliyor. Ayrıyeten öğretmenler, bu listedeki öğrencilerin üzerine tıklayarak; teslim edilen yahut edilmeyen ödevleri ve geri verilen çalışmaları görerek ilerleme durumlarını da izleyebiliyor.

Ödevlerden alınan notları görmek için ‘Notlar’ sekmesine yönelin

Notlar kısmında ise verilen ödevlerden alınan notlar bizleri karşılıyor. Öğretmenler kelam konusu ödevleri hazırlarken puanlama anahtarlarını, son teslim tarihini ve konusunu belirleyebiliyor ve ödevin gönderileceği öğrencileri seçebiliyor.

Ödevler teslim edildiğinde ise örnek olarak öğretmen, yazılı bir belgeyi Google Docs üzerinden açıp gerekli düzenlemeleri ve değerlendirmesini yapabiliyor. Sonrasında ise notunu vererek öğrenciye ödevini geri teslim edebiliyor. Tüm değerlendirmeler tamamlandığında sınıf ortalaması da sayfanın üstünde gösteriliyor.

Aşması kolay çok ufak bir sorun var:

Google Classroom’a okulunuz tarafından atanan e-posta adresinizle girerseniz, tıpkı Zoom’da olduğu üzere canlı ders oluşturabilir ya da canlı derse katılabilirsiniz. Ancak ferdî hesabınızla girdiğinizde, fotoğrafta gördüğünüz üzere Meet entegrasyonunu sağlayamıyorsunuz. Lakin bu, canlı ders yapamayacağınız manasına gelmiyor.

Tekrar Meet üzerinden ileri bir tarihe yahut anlık ders oluşturup Meet yahut farklı bir uygulamanın ilişkisini duyuru ekranında paylaşabilirsiniz. Bu noktada elimizde kalan tek eksi, online derslerin şahsî hesapla Meet üzerinde kaydedilemiyor olması. Ancak iş yahut okul hesabınız varsa ve bağlı olduğunuz kuruluş Google Workspace kullanıyorsa bu pürüzlerin hiçbiriyle karşılaşmayacaksınız.

Google Classroom ne işe fayda? Kullanmanın avantajları:

 • Bulut entegrasyonu
 • Tek bir ölçüt, tüm öğrencilere gönderilebiliyor
 • Öğrencinin ilerleme düzeyini ve iştirak durumunu rahatça takip edebilme
 • Kolay arayüz ve kullanım kolaylığı
 • Ödev verme ve teslim alma kolaylığı

Google Classroom, fiyatsız sürümünde bile birçok platformda bulamadığımız özellikler sunuyor. Fiyatsız sürümde Google Meet ile eşleşmemesi birtakım durumlarda sorun olsa da sınıfa nazaran bu durum görmezden gelinebilir.

Bunun yanında canlı ders için farklı bir uygulama kullanırken bile sanal sınıfınız olarak Google Classroom’u tercih edebilirsiniz. Ödevlerin e-posta olarak atılması vakit zaman karışıklık yarattığından yalnızca ödev teslimi ve değerlendirmesi konusunda sağladığı dayanak bile kendisini kullanmaya kıymet kılıyor. Gelin tüm avantajlarına da birlikte bakalım.

Ödevlerin ortadan kaybolması, gönderilen e-postaların ulaşmaması üzere kaygılara son: Bulut entegrasyonu

Google Classroom’a yüklediğiniz evraklar ve workspace hesabınız sayesinde kaydettiğiniz dersler direkt Google Drive’a yedekleniyor. Bu da elinizdeki aygıtı değiştirdiğinizde bile paylaşılan evraklara erişebileceğiniz manasına geliyor. Ayrıyeten Google Docs üzere hizmetler de Drive temelli olduklarından üzerine uğraşılan onca evrakın boşa gitmesi üzere durumlarla karşılaşılmıyor.

Tek bir ölçüt, tüm öğrencilere gönderilebiliyor

Classroom’da verdiğiniz ödevlere ölçütler ekleyebiliyorsunuz. Neye nazaran kıymetlendirme yapacağınızı belirttiğiniz bu ölçütlerin olduğu evrakın kopyası, öğrencilere ödevin yanında gönderiliyor. Bu sayede hem ödev için farklı, yönergeler için başka e-posta atma kaygısından kurtuluyor hem de öğrencilerin izleyeceği yolu kolay kolay göstermiş oluyorsunuz.

Bilhassa kalabalık sınıfların ferdî değerlendirmelerini kolaylaştıran öğrenci takip sistemi:

Classroom kullanırken verdiğiniz ödevler size geri teslim edildiğinde bahsettiğimiz üzere notlandırmanızı yapıp öğrenciye ödevini geri teslim edebiliyorsunuz. Bunun yanında ferdî olarak öğrencilerin profillerine baktığınızda ise hangi ödevleri teslim edip etmediklerini ve aldıkları notu görebiliyorsunuz. Bu da tek bir yerden herkesin ilerlemesini görebilmenizi sağlıyor.

Teknolojiye en uzak olanımız bile burada kaybolmayacak: Kolay arayüz ve kolay kullanım

Google, başka hizmetlerinde olduğu üzere Classroom’da da kolay ve sade bir arayüz kullanıyor. O denli ki teknolojiyle ortası güzel olmayan bireyler bile Google Classroom’da kaybolmayacaktır. Hatta bu şahıslar için Classroom’un daha uygun bir tercih olduğunu bile söyleyebiliriz. Çünkü Classroom; ödev vermenin, duyuru ve ödevlere geri dönüş yapmanın hayli kolay olduğu bir uygulama

Sayfalarca kağıt harcamayı gereksiz kılan ödev verme sistemi:

Classroom üzerinden ödev verdiğinizde öğrencilerinize e-posta olarak bildirim gönderiliyor. Bu bildirimde ödevin teslim tarihi ve konusu üzere ayrıntılar yer alıyor. Ödevi teslim etmek istediklerinde ise ilgili sayfaya kolaylıkla belgelerini ekleyebiliyorlar. Görüntü çekmelerini istediyseniz YouTube irtibatları entegre edilebiliyor. Ya da belgeleri buluta yüklemelerini de isteyebilirsiniz. Bu hususta platform hayli fazla özgürlük sunuyor.

Bu yazımızda Google Classroom’un nasıl kullanılacağını ve avantajlarını anlattık. Öğretmenlere ve öğrencilere büyük kolaylık sağlayan bu sisteme benzeri tavsiyeleriniz varsa yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.