Genel

Google yapay zeka takviyeli arama motoru için düğmeye bastı

The New York Times‘a nazaran şirket, “çok daha şahsileştirilmiş bir deneyim” sunma umuduyla ondan ne istediğinizi varsayım etmeye çalışacak bir arama hizmeti oluşturmanın birinci evrelerinde. Projenin “net bir takvimi” yok. Bununla birlikte, Google’ın mevcut arama motoru için “Magi” kod ismi altında bir dizi yeni AI özelliği geliştirdiği biliniyor.

Google’ın geliştirmekte olduğu özellikler ortasında, yazılım mühendisliği sorularını yanıtlayabilen ve kod parçacıkları oluşturabilen bir sohbet robotu yer alıyor. Şirket ayrıyeten, insanların bir chatbot konuşması yoluyla müzik aramasına imkan tanıyan bir özellik de denedi. The Times’a nazaran şirket, yine tasarlamak için 160’tan fazla çalışanı görevlendirdi.

Google yapay zeka dayanaklı arama motoru için düğmeye bastı

“Çeşitli geliştirme basamaklarında olan” öbür yeni eklemeler ortasında “Searchalong” isimli bir Chrome özelliği yer alıyor. Bu bir sohbet robotunun, bağlamsal bilgiler sunmak için okuduğunuz web sayfasını taramasına müsaade verecek. Örneğin, Airbnb’de kalacak bir yer arıyorsanız, sohbet robotundan konaklama yerinizin yakınında ne göreceğinizi ve ne yapacağınızı size söylemesini isteyebileceksiniz. Bir öbür deneysel özellik olan “GIFI” ve “Tivoli Tutor” da kullanıcıların Google Görsel Arama’dan fotoğraflar oluşturmasını ve yeni bir lisan öğrenmek için bir sohbet robotuyla sohbet etmesini istemesini sağlayacak.. Bunların birçoklarının, Google’ın geçmişte tanıtımını yaptığı yahut Duolingo üzere başka platformlarda var olan özellikler olduğunu belirtmekte yarar var. Örneğin, imaj oluşturma zati Slaytlarda mevcut.

Google’ın sonbaharda ek yeni özellikler sunmadan evvel önümüzdeki ay Magi’yi duyurmayı planladığı bildiriliyor. Bu zamanlama, projenin I/O 2023’te görüneceğini gösteriyor. Şirket, kullanılabilirliği yıl sonuna kadar 30 milyon kullanıcıya genişletmeden evvel, Magi’nin özelliklerini ABD’de bir milyon şahsa sunmayı planlıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.