Genel

Google’dan yapay zeka takviyeli yepisyeni bir arama motoru ve “Magi” geliyor

Rakipsiz olmaya alışan Google, artık Microsoft ve OpenAI’nin yapay zeka rekabetiyle karşı karşıya kalmak zorunda. Son gelen haberler, Samsung’un aygıtlarında varsayılan arama motoru olarak Google’dan vazgeçip Microsoft Bing’e dönebileceği yönünde ve bu ihtimal bile, Google’ı “panik havasına” sokmuş olduğu söyleniyor.

Tabii ki Google da yalnızca panik yaparak yerinde oturmuyor. İnternet devinin, yapay zeka takviyeli “tamamen yeni” bir arama motoru oluşturmak için çalıştığı bildiriliyor.

The New York Times’ın bildirdiğine nazaran şirket, çok daha şahsileştirilmiş bir tecrübe sunma hedefiyle ondan ne istediğinizi iddia etmeye çalışacak bir arama hizmeti oluşturma eforlarını başlattı. Bu projenin net bir vakit programı olmadığı belirtiliyor. Ancak Google’ın tıpkı vakitte mevcut arama motoru için “Magi” kod ismi altında yeni AI özellikleri geliştirdiği de belirtiliyor.

Google’ın geliştirmekte olduğu özellikler ortasında, yazılım mühendisliği sorularını yanıtlayabilen ve kod parçacıkları oluşturabilen bir sohbet robotu yer alıyor. Ayrıyeten şirket, insanların bir sohbet robotu konuşması yoluyla müzik aramasına imkan tanıyan bir özellik de denedi. The Times’ın bildirdiğine nazaran şirket, tekrar tasarım için 160’tan fazla çalışanı görevlendirdi.

Chrome’e Searchalong geliyor

Geliştirme kademelerinde olan öbür yeni yetenekler ortasında “Searchalong” isimli bir Chrome özelliği bulunuyor. Bu özellik, bağlamsal bilgiler sunmak için sohbet robotunun okuduğunuz web sayfasını taramasına imkan tanıyor. Örneğin, tatiliniz sırasında konaklayacak bir yer arıyorsanız, sohbet robotundan planlanan konaklama yerinizin yakınında ne göreceğinizi ve neler yapabileceğinizi size söylemesini isteyebilirsiniz. Öteki deneysel özelliklerin ortasındaki “GIFI” ve “Tivoli Tutor”, kullanıcıların Google Görsel Arama’dan fotoğraflar oluşturmasını ve yeni bir lisan öğrenmek için bir sohbet robotuyla sohbet etmesini istemesini sağlıyor. Bunların birçoklarının, Google’ın geçmişte tanıtımını yaptığı yahut Duolingo üzere öbür platformlarda var olan özellikler olduğunu belirtmekte yarar olabilir. Örneğin, manzara oluşturma yeteneği esasen Slights’ta bulunuyor.

Google’ın yeni özelliklerden evvel önümüzdeki ay Magi’yi duyurmayı planladığı bildiriliyor. Bu yüzden projenin I/O 2023’te görüneceği kestirim edilebilir. Yıl sonunda 30 milyon kullanıcıya genişletmesi planlanan Magi, öncelikle ABD’de bir milyon şahsa sunulacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.