Genel

Influencer reklamları yapay zeka ile taranacak

Türkiye’deki dijital reklamlar hakkında kıymetlendirme yapmak üzere Reklam Kurulu toplantısı yapıldı. Ticaret Bakanlığı öncülüğünde düzenlenen toplantıda yapay zekalı reklam tarama sisteminin geliştirileceğini söyledi.

Kurulda, Türkiye’deki dijital influencerların reklamların daha aktif takibi için yapay zeka sistemi kullanılması tarafında tavsiye kararı alındı.

Toplumsal medyanın gelişmesiyle birlikte reklamların kontrolü zorlaştı. Geliştirilecek bir yapay zeka ile influencerların yasa dışı reklamlarının tespiti amaçlanıyor. Bu sayede sayısı her geçen gün artan influencerlar süratli ve kolay bir biçimde denetlenecek. Yasa dışı reklamlardan kaynaklı olarak vatandaşın mağduriyet yaşamaması sağlanacak.

Yapay zeka sisteminin karşılıklı yarar sağlayacağını söyleyen Reklamverenler Derneği (RVD) ve Dijital Pazarlama İrtibat Platformu (DPİP) İdare Şurası Lideri Ahmet Pura, şunları kaydetti:

“Hayata geçirmeyi planladığımız bu sistemin, hem influencer’ın kendisi için hem de toplumsal medyada etkin bağlantı çalışmaları yapan reklam verenler dahil herkese yararının olacağını düşünüyoruz. Aslında ‘organize reklam veren’ ismini verdiğimiz büyük markalar influencer ortaklı çalışmalarında epeyce ihtimamlı ancak orta ve küçük ölçekli markaların yanlışlı ve yanlış yönlendirici uygulamaları var. Münasebetiyle bilinçlendirilmeleri gerekiyor ki bir sürü ceza ödemekten de kurtulsunlar”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.