Genel

IPS Ekran Nedir? Avantajları ve Dezavantajları

Son yıllarda teknolojide yaşanan gelişmeleri genel olarak yazılımsal ya da teknik donanım seviyesinde inceliyor ve hayran kalıyoruz. Lakin tüm bu gelişmeleri bize yansıtan ekran teknolojilerini birden fazla vakit görmezden geliyoruz. IPS ekran da bunlardan bir tanesi. LCD ekranların en kıymetli destekleyicisi olan IPS teknolojisi, son yıllarda en yaygın kullanılan ekran teknolojilerinden biridir.

Pekala, IPS ekran nedir? Havalı bir ismi olsa da görünüşü bildiğimiz ekranlara benzeyen bu teknolojinin gizemi, içindeki sıvı kristallerin hareketi ve ışığın yansımasında kapalı. Işık dediğimiz vakit elbette bu ekranın en büyük avantajının canlı renkler olduğunu anlamışsınızdır. Gelin IPS ekran nedir biraz daha yakından inceleyelim ve bu teknolojinin avantajları ile dezavantajlarını görelim.

IPS ekran nedir?

In Plane Switching, kısaca IPS, Türkçesi ile Düzlem İçi Geçiş; aslında bildiğimiz LCD ekran cinslerinden biridir. IPS ekran, polarizörlerin ardına yerleştirilmiş ve arttan aydınlatma sağlayan aynadan oluşur. Işığı aktarmak için sıvı kristalleri kullanan IPS ekranın öne çıkan özelliği, sıvı kristallerinin eksiksiz denebilecek bir hizaya sahip olmasıdır.

IPS ekran elektrik ile bağlantıya geçtiği anda kelam konusu sıvı kristaller gösteriye başlar. Şayet bu IPS ekran, tıpkı vakitte dokunmatik özelliğe sahipse bir de bu katmana gözetici cam ekran eklenir. Birden fazla dokunmatik ekranda ve üst seviye monitörde IPS ekran teknolojisi standart olarak kullanılır.

TN ve VA olarak isimlendirilen iki LCD ekran tipi daha vardır. Temel olarak TN de, VA da IPS ekran ile emsal bir sistemde çalışırlar. Lakin IPS ekran teknolojisindeki sıvı kristallerin hizalanması, öbür cinslerde yoktur. Bu nedenle hala en uygun LCD ekran çeşidi olarak IPS ekran teknolojisi kullanılmakta ve önerilmektedir.

IPS ekran avantajları:

  • IPS ekran, 16.7 milyon farklı renk üretebilen 8 bit RGB renk derinliğine sahiptir.
  • IPS ekrana hangi açıdan bakarsanız bakın dengeli kontrast ve parlaklık düzeyleri gösterecektir.
  • Geniş görüntüleme açısı ve geriden aydınlatma sayesinde IPS ekran güneş ışığında altın bile görüntülenebilir.
  • Misal teknolojilere nazaran çok daha uzun ömürlüdür.

Genel olarak IPS ekran teknolojisinin kullanıcılarına sunduğu avantajlar bu biçimdedir. Kullanıcı alışkanlıklarına bağlı olarak tahminen bu avantajlar ortasına onlarca husus daha eklemek mümkün lakin standart bir kullanıcı için IPS ekran bu cins avantajlar sunmaktadır.

IPS ekran avantajlarına baktığımız vakit benzerlerine nazaran çok daha uygun renkler ve parlaklık sunduğunu kesin bir formda söyleyebiliriz. Kullanım alanına nazaran güneş ışığı altındaki performansı onu eşsiz yapabilir. Uzun ömürlü olması ise sık sık donanım değiştirmek istemeyen kullanıcılar için ülkü.

IPS ekran dezavantajları:

  • IPS ekran, VA ve AMOLED ekrana nazaran sonlu kontrast oranına sahiptir.
  • TN ve gibisi ekranlara nazaran IPS ekran %15 daha fazla güç harcar.
  • IPS ekran, TB ve AMOLED ekrana nazaran daha yavaş piksel reaksiyon mühletine sahiptir.
  • Üretim maliyeti yüksek olduğu için satış fiyatı da yüksektir.

Genel olarak IPS ekran teknolojisinin kullanıcılarına sunduğu dezavantajlar bu haldedir. Kullanıcı alışkanlıklarına bağlı olarak tahminen bu dezavantajlar ortasına onlarca husus daha eklemek mümkün fakat standart bir kullanıcı için IPS ekran bu çeşit dezavantajlar sunmaktadır.

IPS ekran dezavantajlarına baktığımız vakit hem yüksek satış fiyatına sahip olması hem de üstüne çalışırken öteki teknolojilerden daha fazla güç harcıyor olması pek çok kullanıcı için can sıkıcı olacaktır. Kontrast hududu ve yavaş piksel reaksiyon müddeti standart kullanıcılar için büyük bir sorun değil lakin oyuncular için oldukça tatsız bir performans manasına geliyor.

IPS (Intrusion Prevention System) nedir, ne işe fayda?

IPS kısaltmasına sahip Intrusion Prevention System, IPS ekran ile alakalı değildir. Intrusion Prevention System; sanal tehditleri tespit eden, önleyen ve durduran bir sanal güvenlik ağıdır. IDS kısaltmasına sahip Intrusion Detection System ile birlikte çalışarak DDoS başta olmak üzere pek çok farklı sanal tehdide karşı değerli bir güvenlik duvar oluştururlar.

Mouse’larda IPS nedir?

Mouse’larda duyduğumuz IPS kıymetinin de IPS ekran ile alakası yoktur. Mouse IPS bedeli, Inch Per Second yani mouse’un saniyede yaptığı hareketi belirtir. 100 IPS kıymeti, 2.54 m/s suratı tabir eder. Kullanım alanına nazaran değişiklik gösterse de mouse IPS bedelinin 300’den fazla olması öneriliyor.

Son yıllarda en yaygın kullanılan ekran teknolojilerinden olan IPS ekran nedir, avantajları ve dezavantajları nelerdir üzere merak edilen soruları yanıtlayarak IPS ekran ile karıştırabileceğiniz birtakım kısaltmalardan bahsettik. IPS ekran kullanıyorsanız tecrübenizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.