Genel

İstanbul’da Kar Yağışı Sebebiyle Kamu Çalışanlarına Müsaade

Geçtiğimiz haftanın son günlerinden itibaren ülkemizin dört bir yanında soğuk hava dalgası tesirini gösterdi ve kar yağışı tesirli oldu. Anadolu’nun her yanında pek çok köye ulaşım yolları kapandı, Gaziantep’te kar fırtınasına yolda yakalanan vatandaşlar saatlerce yolda kaldı, okullar tatil edildi.

Tüm yurtta devam eden kar yağışı, son olarak da geçtiğimiz birkaç günde İstanbul’u vurdu. Türkiye’nin en kalabalık kenti, haftanın birinci gününü büyük bir kar fırtınasıyla karşıladı. İstanbul’a araçla girişler kapatıldı, TEM otoyolunda kilometrelerce araç kuyrukları oluştu. Tüm bu gelişmeler yaşanırken Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bu külfetli sürece dair kimi açıklamalar yaptı. Artık ise İstanbulluları ilgilendiren değerli bir açıklama Vali Ali Yerlikaya’dan geldi.

Kamu çalışanlarına idari müsaade verildi

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada ‘Kötü hava şartları nedeniyle; kurumlarımızca zarurî hizmetlerin yürütülmesi ve minimum düzeyde işçi bulundurulması kaydıyla; güvenlik, sıhhat ve ulaşım hizmetleri dışında kamuda vazifeli memur, emekçi ve öteki işçi 25 Ocak 2022 Salı günü tam gün idari müsaadeli sayılacaklardır tabirlerini kullandı.

Açıklama öncesi ise TEM otoyolunda ve yan yollarda araçlarıyla ilerleyemedikleri için yolda kalan araçları terk ederek yürüyerek konutlarına ulaşmaya çalışan vatandaşların manzaraları dikkat çekti. Ulaşımın olumsuz etkilendiği kentte metro kullanımına yönlenilmesi için Büyükşehir Belediyesi’nden açıklama geldi.

’35 – 40 yıldır rastlanılmayan bir kış gecesi’

Vali Yerlikaya bilhassa yolda kalan vatandaşlar için çalışmaların devam ettiğini; takımların yolda mahsur kalan vatandaşları misafirhanelere yerleştireceğini söz etti. Yerlikaya, “Kıymetli önlemler aldık lakin şu anda yollarımızda 5 noktada kahırdan bahsetmek istiyorum. TEM’de 4 nokta, Kuzey Marmara otoyolunda 4 nokta. Kuzey Marmara Otoyolu Odayeri-Yassıören ortasında ve Havalimanı temasında mahsur kalan vatandaşlarımız var. TEM’de Hadımköy Avcılar’da mahsur kalan vatandaşlarımız var. İkitelli Mahmutbey’de mahsur kalan vatandaşlarımız var. Selimpaşa – Kumburgaz istikametinde mahsur kalan vatandaşlarımız var. Hadımköy’de mahsur kalan vatandaşlarımız var” tabirlerini kullandı.

Kar kalınlığının kimi bölgelerde 80 – 90 cm yüksekliğe ulaştığını vurgulayan Yerlikaya, 35 – 40 yıldır görülmeyen bir kış gecesi ile çaba edildiğini söyledi. Yollarda kalan araçlarla ilgili emniyet güçlerinin alarm durumunda olduğunu söz eden Yerlikaya, “Bu durumda bizim o araçları kurtarma çalışmasını devam ettiriyoruz. Bir yandan aile olan, küçük çocukları olan, yaşça bizden büyük olanlar var. Onları güç durumda bırakmamak için kaymakam belediyelerimiz yerlerinde otellerinde misafirhanelerde onları bu gece konuk etmek istiyoruz. Araçlar kalacak onlar bizim emanetimiz. Bütün güvenlik güçlerimiz alarm durumunda. O araçları inançlı formda oraları açtığımızda araç sahiplerine teslim edeceğiz” halinde konuştu.

Yerlikaya, kimsenin araçlarda kalmamasını istediklerini de ekledi.

Antalya’da kar yağışı tesirini gösterdi, İzmir – Bursa yolu kara teslim oldu

İstanbul’da devam eden kar yağışı gündemdeyken bir yandan da Türkiye’nin her yerinden haberler gelmeye devam ediyor. Antalya’da başlangıçta yüksek bölümlerde tesirli olan kar yağışı deniz düzeyine inmişken İzmir – Bursa yolunda da şiddetli kar yağışı başladı. Muğla’da ise yüksek kesitlerde tesirli olan kar yağışı, ulaşımı sekteye uğrattı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.