Genel

Mesh Wi-Fi Nedir, Ne İşe Fayda?

Konutunuza internet bağlattığınız vakit internet servis sağlayıcı şirket gelir, ilişkiyi yapar ve kullanıcıya bir modem verir. Lakin birden fazla vakit mevcut modem meskenin her noktasına ulaşamaz ve kör noktalar bırakır. Bu neden pek çok kullanıcı bir ağ genişletici ya da router kullanır ancak mesh Wi-Fi ağından farklı olarak bu sistemlerin sonları vardır ve mesken içinde birden fazla ağ olmasına neden olurlar.

Mesh Wi-Fi kullanıcılarına tek bir ağ üzerinden geniş hudutlara sahip bir internet ağı sunar. Böylelikle rahatsız edici kör noktalarla uğraşmadan ve meskenin içinde durmadan ağ değiştirmeden problemsiz bir internet tecrübesi yaşarsınız. Mesh Wi-Fi kullanımının pek çok avantajı olduğu üzere birtakım dezavantajları da vardır. Gelin mesh Wi-Fi nedir, ne işe fayda, avantajları nelerdir üzere merak edilen soruları tüm ayrıntılarıyla inceleyelim.

Mesh Wi-Fi nedir?

Mesh Wi-Fi, kullanmakta olduğunuz internet sağlayıcı ana modemin ulaşamadığı kör noktalarda da internete bağlanmanızı sağlayan bir sistemdir. Mesh Wi-Fi, birden çok katlı meskenlerde ve modem ile öbür odalar ortasında birden fazla duvar olduğu dairelerde kullanılır. Var olan internet ağının sonlarını genişleterek çok daha keyifli bir internet tecrübesi sunar.

Mesh Wi-Fi ile ağ genişletici ortasındaki fark nedir?

Mesh Wi-Fi hakkındaki ayrıntılara geçmeden evvel ağ genişleticiden ne farkı var onu görelim. Zira bu aygıtın tarifine baktığımız vakit sıradan bir ağ genişletici üzere görünüyor lakin değil. Ağ genişletici, mevcut internet kontağınız üzerinden yeni bir ağ oluşturur ve bu ağı tekrar sonlu bir alan üzerinden kullanıcılara sunar.

Mesh Wi-Fi da var olan internet irtibatınızı alır fakat bunu yeni bir ağ oluşturarak değil, birebir ağ üzerinden yalnızca hudutlarını genişleterek sunar. Yani modeme yakın olduğunuz vakit modem ağına, ağ genişleticiye yakın olduğunuz vakit onun ağına bağlanmak zorunda kalmazsınız. Mesh Wi-Fi ile tek bir ağınız olur ve o ağa kör nokta olmaksızın bağlanabilirsiniz.

Mesh Wi-Fi ne işe fayda?

Mesh Wi-Fi sayesinde var olan internet sağlayıcı ana modeminizin hudutlarından kurtulmuş olursunuz. Büyük, çok katlı ya da çok duvarlı konutlarda sık sık yaşanan temas meselelerini ortadan kaldırır. Kör noktaları minimuma indirerek konutun neresinde olursanız olun tıpkı modemin yanındaymış üzere güçlü bir internet ilişkisine kavuşursunuz.

Mesh Wi-Fi sisteminin tahminen de en büyük avantajı, ağ genişleticilerden ve router aygıtlardan farklı olarak sonları genişletilmiş internet ilişkisini tek bir ağ üzerinden sunmasıdır. Yani mesh Wi-Fi sayesinde hangi ağa yakınsanız ona bağlanmak zorunda değilsiniz. Bir sefer ana ağınıza bağlanın ve dilediğiniz üzere meskenin içinde dolaşın.

Mesh Wi-Fi nasıl çalışır?

Mesh Wi-Fi, var olan ağınızın hudutlarını uzatmaz; papatya zinciri ismi verilen bir sistem ile ilişkiyi düğüm düğüm bir sonraki aygıta iletir. Bir ip düşünün; bu ipi çektikçe uzar lakin güçsüzleşir. Bu ipi uzatmak için bir sonraki ip ile düğüm atarak bağlarsanız gücünden hiçbir şey kaybetmeden uzamaya devam eder.

Mesh Wi-Fi bu düğüm sistemi sayesinde tüm hudutları aşıyor. Mesh Wi-Fi sistemini şayet oldukça büyük bir meskende kullanacaksanız birden fazla aygıt kullanabilirsiniz. Yani sadece bir ağ yönlendirici ile çalışmak zorunda değilsiniz. Dilerseniz konutunuzun farklı noktalarına mesh Wi-Fi sistem aygıtlarını yerleştirebilir ve her noktada birebir ağa güçlü bir formda bağlanabilirsiniz.

Mesh Wi-Fi avantajları ve dezavantajları:

 • Mesh Wi-Fi avantajları;
  • Tüm meskeninizde tek bir ağ kullanırsınız.
  • Ağ genişleticilerin sonlarından kurtulursunuz.
  • Daima ağlar ortası geçiş yapmaktan kurtulursunuz.
  • Kararlı ve uzun menzilli bir ağa sahip olursunuz.
  • Meskeninizde internetin ulaşamadığı hiçbir kör nokta kalmaz.
  • Suramı kolaydır.
  • Mesh Wi-Fi idaresi kolaydır.
  • Meskenin neresinde olursanız olun tıpkı ağa bağlandığınız için tüm akıllı aygıtları denetim edebilirsiniz.
 • Mesh Wi-Fi dezavantajları:
  • Mesh Wi-Fi sistemi hayli değerliye mal olabilir.
  • Birden fazla vakit gereksizdir.
  • Etrafınızda bir dolu mesh Wi-Fi aygıtı görmek hudut bozucu olabilir.

Genel olarak bakacak olursak kullanıcı tecrübelerine nazaran mesh Wi-Fi sisteminin avantajları ve dezavantajları bu halde. Elbette bu listeye daha pek çok unsur eklemek mümkün. Fakat bu tıp olumlu ve olumsuz yorumların kullanıcı alışkanlıklarına nazaran değiştiğini unutmayın. Yani oburu için avantaj olan bir durum, bir diğeri için dezavantaj olabilir.

Mesh Wi-Fi kullanmalı mıyım?

Konutunuz hayli büyükse, birden çok katlıysa, modem ile öbür odalar ortasında birden fazla duvar varsa, var olan internet ağını birden fazla kişi kullanıyorsa, internete sabit aygıtlardan çok taşınabilir aygıtlarla bağlanıyorsanız, meskenin farklı noktalarındaki akıllı aygıtlarınızı kolay kolay denetim etmek istiyorsanız; evet, mesh Wi-Fi sistemini kesinlikle kullanmalısınız.

İnternet temasınız sırf orta sıra sorun çıkarıyorsa, birçok vakit sabit aygıtlarla internete bağlanıyorsanız, ağ genişleticinizin yeni bir ağ üzerinden irtibat sunması sorun yaratmıyorsa mesh Wi-Fi sistemi size çok da lazım değildir. Zira birden fazla vakit kullanıcılar, yaşadıkları ilişki meselesini kolay ve ucuz bir ağ genişletici ile kolay kolay çözüyor. Mesh Wi-Fi sistemi şayet çok büyük bir yerde yaşamıyorsanız pek de lazım değil.

Tek bir ağ üzerinden konutunuzun her noktasında güçlü internet irtibatı sunan mesh Wi-Fi nedir, ne işe fayda, nasıl çalışır üzere merak edilen soruları yanıtladık ve bu sistemin avantajlarıyla dezavantajlarından bahsettik. Mesh Wi-Fi kullanıyorsanız tecrübenizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.