Genel

Metaverse’te Birinci Sefer Kredi Kartıyla Alışveriş Yapıldı

Her geçen gün metaverse yatırımlarının daha da büyüdüğünü ve bu hususa daha fazla insanın ilgi duymaya başladığını söylememiz yanlış olmaz. Bu biçim yatırımların ‘saçma’ olup olmadığı tartışmaları sürse de Türkiye ve tüm dünyadan yeni metaverse adımları görmeye devam ediyoruz ve her gün yeni bir birinci ile karşılaşıyoruz.

Daha evvel metaverse’te insanların evlendiğini, ‘dijital hac’ kavramı üzere enteresan olayların ortaya çıktığını paylaşmıştık. Artık de metaverse’te yeni bir gelişme yaşandı. En fazla sanal arsa satılan ülkelerden biri olan Türkiye’de bahis hakkında dünyada bir birinci gerçekleştirildi.

Birinci defa gerçek ödeme sistemleriyle alım satım gerçekleştirildi

196 ülkeye hizmet veren Alman giysi şirketi DePauli AG, gelen haberlere nazaran bir mühlet evvel İzmir’de DePauli Systems isimli bir şirket kurdu. Bunun akabinde da e-ticaret alanında hizmet veren firma, metaverse’e yönelik bir adım atma kararı vererek QS-PAY Payment isimli ödeme tekniğini; müşterilerine sanal kozmosta dolaşabilme, iş toplantısı yapabilme, özel ve ticari hedefli eğitim verebilme, gerçek dünyada yer alan eserlerin dijital olarak incelenme imkânını sağlayan QS-Metaworlds isimli sanal dünyaya entegre etti.

Bunun akabinde da dünyada birinci sefer gerçek ödeme metodu ile metaverse üzerinden alım satım gerçekleştirildi. QS-Metaworlds kullanıcılarının metaverse üzerinden toplantı yaptığı, bir eseri arayıp buldukları ve bu eseri kredi kartlarıyla satın aldıkları tabir edildi. Ayrıyeten eserin sonraki gün gerçek dünyada müşterilere teslim edildiği ve bunun dünyada birinci defa Türkiye’de gerçekleştirilmiş olmasının epey ilgi gördüğü de gelen haberler ortasında yer aldı.

Açıklamalara nazaran proje sayesinde beşerler, metaverse’ten ayrılmadan gerçek ödeme yolları ile ticaret yapabiliyor. Ferdî güvenliği artırmak için çıkarılan Private Dijital Safe (Özel Sanal Kasa) özelliğinin de kullanıcıların bilgilerini sanal dünyalarda kullanabilmesine ve bu bilgileri istedikleri durumlarda paylaşabilmesine imkan sağladığı belirtiliyor. Ayrıyeten gelen açıklamalarda QS-PAY Payment ödeme sisteminin öteki metaverse platformlarına uyumlu olabileceği ve e-ticaret alanında değerli gelişmelere yol açabileceği de yer alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.