Genel

Microsoft, Office VBA makrolarını varsayılan olarak devre dışı bırakacak

Microsoft, Office uygulamalarında VBA (Visual Basic for Application) makrolarının varsayılan olarak devre dışı bırakılacağını duyurdu. Bu değişiklik, makûs maksatlı yazılımların yayılmasını önlemek için yapılmış ve internet’ten indirilen ve makro içeren Word, Access, Excel, PowerPoint ve Visio uygulamalarına yönelik evraklar için geçerli olacak.

Windows 11 yakında bilgisayarınıza Eko Puanı verecek

8 sa. evvel eklendi

Excel üzere ofis uygulamaları, komut evraklarını çalıştırabilir ve çeşitli süreçleri otomatikleştirmek ve dış kaynaklardan bilgi almak için “aktif içerik” kullanabilir. Sorun şu ki, güvenilmeyen kaynaklardan makro çalıştırırken, tam olarak ne indirdiklerini ve ondan sonra hangi aksiyonların gerçekleştirildiğini söylemek imkansızdır. Geçmişte Microsoft, makrolarla bağlantılı güvenlik sıkıntısını kabul ederek kullanıcıyı uyaran ve makroyu çalıştırmadan evvel ek onay gerektiren bir açılır iletiyi Office’e entegre etmişti.

Nisan 2022’de uygulanmaya başlayacak

Yazılım devi teknik olarak yalnızca internetten indirilen makroları engelleyecek. Tıpkı vakitte, dijital imzaya ve güvenlik sertifikasına sahip sağlam kaynaklardan gelen makrolar yüklenmeye devam edecekler. Ayrıyeten, kullanıcı bu belgeyi daha evvel açtıysa ve açılır iletide “İçeriği dahil et” seçeneğini seçtiyse, makro emniyetli olarak kabul edilecek. Microsoft kurumsal müşterileri ise Küme Unsuru özelliğini kullanarak makroları yönetebilecekler.

Mevcut bilgilere nazaran Nisan 2022‘de kelam konusu yenilik Office 365‘te karşımıza çıkacak. Daha sonrasında da Office LTSC, Office 2021, Office 2019, Office 2016 ve Office 2013‘ü etkileyecek.

  • Anasayfa
  • Yazılım
  • Başka Yazılım Haberleri
  • Microsoft, Office VBA makrolarını devre dışı bırakacak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.