Genel

Nokia, uydumuz Ay’a 4G kontağını taşımak için çalışıyor

Ay’a gidecek bir sonraki insan ziyaretçiler, Nokia’nın uydumuzu 4G ilişkisiyle donatma planı sayesinde birbirleriyle özçekimlerini paylaşabilecekler. CNBC tarafından bildirildiği üzere Fin telekomünikasyon devi, Ay’a 4G getirme çalışmalarında kıymetli adımlar atmış durumda.

Her şey planlandığı üzere giderse, ABD’li uzay firması Intuitive Machines, Nova-C aya iniş aracını bir SpaceX roketiyle gönderdiğinde, beraberinde Nokia’nın anten donanımlı baz istasyonunu da taşıyacak. Nokia baş mühendisi Luis Maestro Ruiz De Temino‘nun aktardığına nazaran, ona güneş gücüyle çalışan bir gezici eşlik edecek.

De Temino, baz istasyonu Shackleton kraterine ulaştığında, Ay’da LTE irtibatı kuracağını söylüyor.

Ay’dan özçekimler paylaşma fikri eğlenceli olsa da, emel doğal ki bu değil. Nokia, Ay’a yapılacak bir sonraki beşerli Artemis araştırma misyonunu desteklemek için bu türlü bir proje üzerinde çalışıyor. Astronotlar ağı birbirleriyle irtibat kurmak için kullanabilecekler. Bunun yanı sıra misyon denetimi ile de daha sağlıklı bağlantı kurulması mümkün olacak. Ayrıyeten gezici uzaktan denetim edebilecek ve gerçek vakitli olarak görüntü ve telemetri bilgilerini Dünya’ya geri aktarabilecek.

Bu ortada roketin ne vakit fırlatılacağına dair somut bir tarih açıklanmış değil. Ama analistlerin 2023’ü “iyimser bir hedef” olarak gördükleri söyleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.