Genel

SQL Nedir, Kullanım Alanları Nelerdir?

Kimi temel bilgisayar ve internet kavramlarını hepimiz biliriz, yani en azından ismini duymuşuzdur. Bunlardan kimilerini bilmek kimsenin işine yaramaz lakin kimileri epey kritik değere sahiptir. Bunlardan biri de SQL lisanıdır. SQL, bilinenin tersine bir programlama lisanı değildir sırf veritabanlarını, bilhassa ilişkisel olanları yönetmek için kullanılan özel bir lisandır.

SQL bilmek elbette birinci olarak yazılımcıların misyonu fakat bir yazılımcı ya da sistem geliştiricisi olmasanız bile bu lisanı öğrenmeniz gerekebilir. Zira bu lisanın kullanıldığı veritabanları neredeyse artık her yerde karşımıza çıkmaya başladılar. SQL lisanını birinci sefer duyuyorsanız gelin SQL nedir, ne işe fayda, nerelerde kullanılır, öğrenip de ne yapacaksınız üzere merak edilen soruları yakından inceleyelim.

SQL nedir?

SQL, bilgi idaresi gayesiyle kullanılan bir lisandır. İlişkisel veritabanları başta olmak üzere pek çok farklı cinsteki veritabanında bulunan bilgiler SQL lisanı kullanılarak yönetilir. SQL lisanını kullanılarak yazılan komutlar aracılığıyla veritabanına yeni datalar eklenebilir, var olan bilgiler değiştirilebilir, kayıtlı datalar silinebilir ve var olan datalardan özel listeler oluşturulabilir.

Veritabanı sistemleri geliştikçe bilgileri yönetmek için alternatif yol arayışı sonucu SQL lisanı doğmuştur. Birinci olarak matematiksel bir dizilim olan SQUARE, daha sonra ise bu lisanın geliştirilmiş versiyonu olan SEQUEL kullanılmıştır. Bu lisanların son hali ise Structured Query Language, kısaca SQL, Türkçesi ile Yapılandırılmış Sorgu Lisanı olmuştur.

SQL ne işe fayda?

SQL lisanı kullanılarak oluşturulan ilişkisel veritabanları, büyük çaplı dataların çok daha kolay ve sağlam bir formda yönetilmesini sağlar. Birkaç sayfadan oluşan Excel evrakı bile nasıl yoruyor bir düşünün. Bunun onlarca kat fazla bilgiden oluşmuş bir versiyonunu SQL lisanı olmadan yönetmeye çalışmak hiç de akıl karı değil.

Günümüzde pek çok açık kaynaklı veritabanı SQL ile çalışıyor. Pek çok şirket de SQL lisanı ile hazırlanan veritabanları kullanıyor ve bu nedenle çalışanlarından bu lisanı bilmelerini istiyor. İstekli bir öğrenci olursanız SQL lisanını birkaç saatte öğrenmeniz mümkün. Zira günlük hayatta kullanılan kolay İngilizce sözler tıpkı vakitte SQL lisanı komutlarında da kullanılıyor.

SQL ile neler yapılabilir?

SQL ile veritabanı oluşturmak uzmanların işi. Bu nedenle birkaç saatte öğrendiğiniz lisan ile bunu yapmak pek kolay değil. Lakin oluşturulmuş bir ilişkisel veritabanında rastgele bir süreç yapmak için temel SQL lisan bilgisi kâfi olacaktır.

SQL lisanında yazdığınız komutlar sayesinde kelam konusu veritabanına yeni bilgiler ekleyebilir, var olan bilgiler üzerinde değişiklikler yapabilir, dataları silebilir ve kayıtlı dataları düzenleyerek çok daha kolay ulaşılmasını sağlayacak özel listeler hazırlayabilirsiniz. Yani SQL lisanını bilmek demek, veritabanını denetim etmek demektir.

SQL inançlı mi?

Her yerde karşımıza çıkan ve bilgileri yönetmek için yaygın olarak kullanılan bir lisanın son derece inançlı olmasını beklersiniz lakin durum pek de o denli değil. Dediğimiz üzere SQL bir programlama lisanı değil. Onu kullanarak güçlü güvenlik duvarları oluşturamazsınız, sırf ilişkisel veritabanını yönetirsiniz.

SQL lisanı ile oluşturulan komutlar son derece kolay sözlerden oluştuğu herkes tarafından kolay kolay varsayım edilebilir. Bu noktada yapılması gereken veritabanını değil, ondan bir evvelki kademeyi güçlendirmektir. Yani muhtemel bir sanal atak sırasında veritabanına ulaşılmaması için güvenlik duvarları çok daha evvel ve çok daha güçlü bir biçimde oluşturulmalıdır.

SQL öğrenmek gerekli mi?

Son vakitlerde iş ilanlarını incelediyseniz ne öğrenseniz kar olduğunu göreceksiniz. SQL ise en mantıklı tercihlerden biri olacaktır. Zira büyük bir şirkette çalışmak istiyorsanız karşınıza büyük bir veritabanı çıkacağını aklınızdan çıkarmayın.

Bu türlü büyük bir veritabanında neler olduğunu bilmek, var olan bilgileri yönetmek ve kelam konusu dataları tahlil ederek ilerleyen vakitlerde nasıl datalara gereksiniminiz olacağını öngörmek nitekim büyük bir maharet olacaktır.

SQL lisanı kullanılan birtakım veritabanları:

  • Microsoft Access
  • MySQL
  • Firebird
  • PostgreSQL
  • Progress
  • Microsoft SQL Server
  • IBM Informix
  • Oracle
  • Sybase
  • IBM DB2

Örnek SQL kullanımı:

CREATE TABLE tabloilceler (

ilceNo mediumint(8) unsigned DEFAULT ‘0’ NOT NULL,

ilce varchar(30) NOT NULL,

postakodu varchar(5),

ilceTel char(3),

plakaKodu char(2) NOT NULL

)

SQL lisanı kullanılarak hazırlanmış bir ilişkisel veritabanına yeni bir tablo eklemek için yazabileceğiniz örnek komut bu halde. Ayrıntıları dilediğiniz üzere özelleştirerek veritabanına yeni datalar eklemeniz, bu dataları düzenlemeniz ve daha sonra silmeniz mümkün.

Bilgi idaresi için en yaygın kullanılan lisanlardan biri olan SQL nedir, ne işe fayda, SQL ile neler yapılabilir, SQL öğrenmek gerekli mi üzere merak edilen soruları yanıtladık ve bu lisan hakkında bilmeniz gereken ayrıntılardan bahsettik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.