Genel

STL Evrakı Nedir, Nasıl Açılır?

Son yıllarda üretim alanı süratle artan bir teknoloji var, 3 boyutlu yazıcı. Pek çok şahsa nazaran 3 boyutlu yazıcılar geleceğin dünyasını şekillendirecek. Sistem kolay; bu yazıcılardan çıkarmak istediğiniz eseri farklı yazılımlar üzerinde modelliyor ve yazıcıya aktararak gerçek materyal ile üretilmesini izliyorsunuz. İşte hazırlanan bu modellerin saklandığı evrak .stl uzantılı STL evrak formatıdır.

STL belge formatı, 3 boyutlu modeller hakkında temel bilgileri depoluyor. STL belgelerinin bu kadar yaygın olarak kullanılıyor olmasının nedeni, neredeyse tüm CAD tasarım programları ve 3 boyutlu yazıcılar tarafından destekleniyor olması. Hatta bu evrak formatında pek çok hazır model bile bulabilirsiniz. Gelin STL belgesi nedir, nasıl açılır, hangi program ve internet siteleri kullanılır biraz daha yakından görelim.

STL evrakı nedir?

.stl uzantılı STL evrakı, 3 boyutlu yazıcılarda üretilecek 3 boyutlu eser modellerinin temel bilgilerini depolayan belge formatıdır. Bir STL belgesi temel olarak 3 boyutlu eserin renk ve doku üzere niteliklerini değil, sadece eserin temel dış geometrik yapısını tanımlar. Bilgisayar takviyeli tasarım programlar tarafından modelleme sürecinin sonra eseri olarak ortaya bu STL belgesi çıkarılır.

STL evrakı, 3 boyutlu obje modelleri için en yaygın kullanılan evrak formatıdır. Bunun nedeni; pek çok farklı CAD tasarım programı tarafından desteklendiği için bir program üzerinden açıldığı vakit direkt olarak 3 boyutlu yazıcı ile irtibat kurabilmesidir. Birçok durumda bir 3 boyutlu modelin hem birinci hem de son bilgileri bir STL evrakında saklanabilmektedir.

STL belgesi ne işe fayda, nasıl ortaya çıktı?

Son yıllarda yaygınlaşmış olsa da 3 boyutlu yazıcılarla birinci kere 1987 yılında tanıştık. Yazıcının mucidi Chuck Hull, 3 boyutlu modelleri bu yazıcıya aktarmanın bir yolunu ararken mozaikleme kullanabileceğini fark etti. Yani obje ne olursa olsun üzerinde biçimini ortaya koyacak mozaikler olacaktı.

Hull tarafından geliştirilen bu sistem bugün bile hala kullanılmaktadır. STL belgesi da mozaiklerle hazırlanan bu geometrik yapıyı depolamanın en âlâ yoludur. Renk ve doku üzere nitelikler STL belgesinde depolanmadığı için renkli baskı yapan 3 boyutlu yazıcılarda STL belgeleri kullanılmıyor. Fakat STL belgesine mozaikler hakikat bir halde işlenirse ortaya tam manasıyla kusursuz eserler çıkacaktır.

STL belgesi indirme süreci:

STL evrakı, tasarım süreci sonunda elde edilen bir evraktır. Lakin bir 3 boyutlu modele sahip olmak için kesinlikle bir dizayncı olmanıza gerek yok. Buradaki temas üzerinden ulaşabileceğiniz Thingiverse ve gibisi internet siteleri ile STL belge formatındaki 3 boyutlu eser modellerine ulaşabilirsiniz. Şayet bir 3 boyutlu yazıcınız varsa tek tuşla gördüğünüz modeli üretebilirsiniz.

STL evrakı nasıl açılır?

Şayet istediğiniz sırf bir STL belgesini açmak ve görüntülemekse bunun için kullanabileceğiniz pek çok farklı program ve internet sitesi hizmeti bulunuyor. STL belgelerini açmak kullanabileceğiniz programlardan kimileri;

  • Online olarak STL belgelerini açmak için ViewSTL
  • Sık sık STL evrakı açıyorsanız indirebileceğiniz GLC Player
  • Windows 10 ve 11 işletim sistemi sürümlerinde bulunan Print 3D
  • MacOS işletim sisteminde bulunan MacOS X Preview

Bu programların yanı sıra 3 boyutlu tasarım hizmeti veren STL dayanaklı tüm programlarda STL belgelerini açmanız mümkün. STL evrakları üzerinde düzenleme yapmak istiyorsanız FreeCad, Autodesk Meshmixer ve SketchUp üzere programlar kullanabilirsiniz.

STL dönüştürme süreci:

  • STL belgesini G-Code komut evrakına dönüştürme için Ultimaker Cura programını ya da MakePrintable internet sitesini kullanabilirsiniz.
  • STL belgesini STEP CAD evrak biçimine dönüştürmek için Fusion 360 programını kullanabilirsiniz.
  • STL evrakını DXF ve DWG vektör bilgi evrakına dönüştürmek için Blender programını kullanabilirsiniz.
  • STL belgesini OBJ belge formatına dönüştürmek için MeshConvert internet sitesini kullanabilirsiniz.

3 boyutlu yazıcılarda üretilecek objelerin 3 boyutlu model bilgilerini depolayan STL belgesi nedir, nasıl açılır, nasıl dönüştürülür üzere merak edilen soruları yanıtladık ve giderek alışmamız gereken bu belge formatı hakkında bilmeniz gereken birtakım ayrıntılardan bahsettik. 3 boyutlu yazıcıların geleceği hakkındaki niyetlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.