Yazılım Haber

Torvalds, Linux 5.16 rc1’i küçük ama güçlü bir yükseltme ile yayınladı

Yaklaşan Linux çekirdeği v5.16’daki iyileştirmelerden biri, çekirdeğin bellek yönetimi işlevinde yapılan ve bildirildiğine göre belirli iş yüklerinin performansını %10’a kadar artıracağı bildirilen bir gelişmedir.

Dublaj bellek folioları, yeni özellik Linux çekirdeği 5.16-rc1’de tanıtıldı, Linux çekirdeğinin bir sonraki sürümünün ilk sürüm adayı (RC), ana hat Linux çekirdeğinin koruyucusu Linus Torvalds tarafından dün yayınlandı.

“Çok sayfalı foliolar bazı iş yüklerinde bir miktar iyileştirme sağlıyor…. Gerçek iş yükleri (örneğin, çekirdeğin oluşturulması, postgres’lerin sabit bir durumda çalıştırılması, vb.) %0-10 arasında fayda sağlıyor gibi görünüyor,” diye açıklıyor uzun süredir çekirdek geliştirici ve hafıza foliolarının yazarı Matthew Wilcox.

Performans kazanımları

Torvalds, 5.16 sürümünün çok büyük bir sürüm olduğunu düşünmese de, birkaç ilginç ekleme yapmaya hazırlanıyor. Bellek foliolarına ek olarak, sürüm Raspberry Pi 4 Hesaplama Modülü için ana hat desteği , daha fazla Apple Silicon geliştirme, KVM için RISC-V hiper yönetici desteği, çeşitli dosya sistemi iyileştirmeleri ve çok daha fazlasını getirecek .

“Burada her şeyden biraz var ve bir çeşit lezzet için ekteki birleştirme günlüğüne bakabilirsiniz, ancak sanırım folio çalışmasından bahsetmeye değer, çünkü çoğu yayınları görme eğiliminde olmadığımız alışılmadık derecede temel bir şey, ” yazdı Torvalds, RC’yi söndürürken.

Wilcox’a göre, bellek folioları temelde dosya sistemlerinin ve sayfa önbelleğinin belleği PAGE_SIZE’den daha büyük parçalar halinde yönetmesine izin verecek ve bu da sonunda performansın iyileşmesine yol açacaktır. 

“Bu çekme isteği, çekirdek MM’nin [bellek yönetimi] ve sayfa önbelleğinin yalnızca parçalarını dönüştürüyor. 5.17 için, çeşitli dosya sistemlerini (XFS ve AFS hazır; diğer dosya sistemleri bunu yapabilir) dönüştürmeyi ve ayrıca MM ve sayfa önbelleğinin daha fazlasını foliolara dönüştürmeyi amaçlıyoruz. 5.18 için çok sayfalı foliolar hazır olmalıdır,” diye açıklıyor Wilcox.

Her şey planlandığı gibi giderse, son Linux çekirdeği 5.16’nın Ocak 2022’de piyasaya sürülmesi bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.