Visual Basic

Visual Basic Nedir?

Visual Basic (VB), programcıların yalnızca nesneleri sürükleyip bırakarak ve davranışlarını ve görünümlerini tanımlayarak kodu değiştirmelerine olanak tanıyan bir grafik kullanıcı arabirimi ( GUI ) sağlayan Microsoft’a ait olay güdümlü bir programlama dili ve ortamıdır . VB, BASIC programlama dilinden türetilmiştir ve olay güdümlü ve nesne yönelimli olarak kabul edilir .

VB’nin öğrenmesi kolay ve kod yazmak için hızlı olması amaçlanmıştır; sonuç olarak, bazen hızlı uygulama geliştirme ( RAD ) sistemi olarak adlandırılır ve daha sonra daha zor ama verimli bir dilde yazılacak bir uygulamanın prototipini yapmak için kullanılır .

VB’nin son sürümü olan Visual Basic 6, 1998’de piyasaya sürüldü, ancak o zamandan beri VB .NET , Visual Basic for apps (VBA) ve Visual Stuido .NET ile değiştirildi . VBA ve Visual Studio, günümüzde en yaygın olarak kullanılan iki çerçevedir.

Visual Basic özellikleri ve özellikleri

VB, diğer programlama dillerinin çoğundan daha hızlı RAD sunan GUI tabanlı bir geliştirme aracıdır. VB ayrıca diğer dillerden daha basit sözdizimine , anlaşılması kolay görsel bir ortama ve yüksek veritabanı bağlantısına sahiptir.  

Visual Basic, dize işleme ve hesaplama gibi sıradan özellikleri içeren eksiksiz bir programlama dili olacak şekilde tasarlanmıştır . Görsel ortam, programcıların minimum deneyime sahip geliştiriciler için bile kullanımı kolay bir kullanıcı arabirimi oluşturmasına olanak tanıyan bir sürükle ve bırak özelliği ile karakterize edilir.

VB’nin bu özellikleri avantajlı olsa da, olumsuz etkisi olabilecek başka özellikler de vardır. VB programlama ortamı , hem ilk kurulum için hem de daha sonra verimli bir şekilde çalışması için büyük miktarda bellek gerektirir . Programlama aracının grafiksel özellikleri büyük miktarda yer kaplar ve önemli miktarda bellek gerektirir.

Ayrıca, Visual Basic, oyunlar gibi çok fazla işlem süresi gerektiren programlar geliştirirken kullanışlı değildir ve VB’nin kullanımı Microsoft işletim sistemleri ( OS ) ile sınırlıdır .

Son olarak, C dilleri ile programcılar, bir bilgisayar programındaki değişken veriler için tanımlı değerleri beyan zamanında uygun bir şekilde bulabilir ve kullanabilir. Bu başlatma uygulaması, VB ile kolayca yapılmayan bir şeydir.

Visual Basic nasıl kullanılır?

VB’nin yapısı, programcıların yürütülebilir dosyalar ( exe dosyaları ) yazmak için ortamı kullanmalarına izin verecek şekilde tasarlanmıştır . Ayrıca, VB kullanarak geliştiriciler, veritabanlarına ön uç olarak kullanılabilecek programlar oluşturabilir . VB araçları, programcıların uygulamalarını buna göre değiştirmelerine ve revize etmelerine izin verirken, programcıların uygulamalar geliştirmelerine veya yazılımı tamamlamalarına yardımcı olabilir.

Bugün kullanılan en popüler Visual Basic türü VBA’dır. VBA, Excel ve PowerPoint gibi Microsoft Office uygulamalarını programlamak için kullanılabilen bir Visual Basic sürümüdür . Ancak, yalnızca mevcut uygulamaları değiştirmek için kullanılabilir; VBA, yeni uygulamalar oluşturmak için kullanılamaz.

Tipik kullanıcılar, makroların kullanımı yoluyla tekrarlanan, günlük görevleri daha az monoton hale getirmek için VBA’yı kullanır. Makrolar, kelime ve veri işleme veya özel çizelgeler ve tablolar oluşturma gibi hemen hemen her etkinliği otomatikleştirir. Örneğin, tipik bir kullanıcı, tek bir tıklamayla bir elektronik tablo oluşturmasına ve doldurmasına olanak tanıyan bir makro yazabilir. Bilgisayar uzmanları VBA ve makroları daha karmaşık şekillerde kullanır. Programcılar genellikle büyük kod bölümlerini çoğaltabilen veya belirli dilleri tanımlayabilen makrolar yazarlar.

İşletmeler ve kuruluşlar, bir elektronik tablodan belirli istatistikleri veya bilgileri çekmek gibi benzersiz amaçları için Excel’i özelleştirmek için VBA’yı kullanabilir . İşletmeler ve kuruluşlar, komutların bilgisayar sınırları arasında iletişim kurmasını sağlayan bileşen nesne modeli (COM) arabirimi adı verilen bir teknolojiyi uygulayarak VBA’yı harici olarak veya Microsoft dışı uygulamalarda da kullanabilir. Bu, VBA’nın kuruluşa özel bir uygulamada kullanılmasına izin verir.

Visual Basic’in Faydaları

VB’nin türetildiği BASIC programlama dili, özellikle exe dosyaları yazarken basit ve kullanımı kolaydır.

Ancak, VB, Microsoft’un COM arayüzü ile kullanıldığında son derece faydalı hale gelir. COM bileşenleri çeşitli dillerde yazılabilir ve ardından VB kullanılarak entegre edilebilir. Ek olarak, VB yalnızca bir programlama dili değil, aynı zamanda RAD’yi en iyi şekilde desteklemek için yazılmış ve optimize edilmiş entegre bir geliştirme ortamı ( IDE ) sağlar. Bu, programcıların kolayca GUI’ler oluşturmasına ve bunları uygulama içindeki işlevlere bağlamasına olanak tanır.

Ayrıca, Visual Basic IDE, program yapısının yönetimine ilişkin anlaşılması kolay görünümler sağlar.

Genel olarak, VB, programcıların ActiveX denetimi ve çeşitli nesneleri kullanmasına izin verirken, ActiveX veri nesnelerini ( ADO ) kullanarak veritabanlarına erişmeye yardımcı olurken, Windows tabanlı uygulamaların hızlı bir şekilde geliştirilmesine olanak tanır .

Visual Basic’in Tarihçesi

Visual Basic ilk olarak 1991’de tanıtıldı; olaya dayalı programlama dillerinin üçüncü nesli olarak kabul edilir. 1990’lar boyunca VB kullanılarak çeşitli Windows programları geliştirildi.

VB, 1998’de VB .NET ile değiştirilen Visual Basic 6 piyasaya sürülene kadar 1990’lar boyunca gelişmeye devam etti. Ancak günümüzde en yaygın olarak Microsoft Office görevlerini otomatikleştirmek için kullanılan Visual Basic for Applications, klasik VB 6 ile oldukça uyumludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.