Genel

Word Belgesini PDF Olarak Kaydetme Nasıl Yapılır?

Günümüzde kullanılmakta olan pek çok farklı Office yazılım paketi olmasına karşın hala en tanınan olanı Microsoft Office uygulamaları ya da Office 365 aboneliğidir. Bu paketler kapsamında kullanılan evrak düzenleme programı Word ile hazırlamış olduğunuz dokümanları sırf DOC ya da DOCX formatında değil, birebir vakitte bu Word belgesini PDF olarak kaydetme imkanınız da var.

Word evrakını PDF olarak kaydetme süreci için ek olarak üçüncü taraf bir yazılım ya da rastgele bir dönüştürme programı kullanmanıza gerek yok. Word programı üzerinden ya da fiyatsız olarak kullanabileceğiniz Online Word hizmeti üzerinden Word evrakını PDF olarak kaydetmeniz mümkün. Gelin bu sürecin ayrıntılarına yakından bakalım ve süreç sırasında dikkat etmeniz gereken ayrıntıları görelim.

Word belgesini PDF olarak kaydetme süreci:

 • Adım #1: PDF olarak kaydetmek istediğiniz Word belgesini açın ya da oluşturun.
 • Adım #2: Evrak sekmesini genişletin.
 • Adım #3: Açılan menüden Farklı Kaydet seçeneğine tıklayın.
 • Adım #4: Seçenekler ortasından PDF’i seçin.
 • Adım #5: Evrakın kaydedileceği gaye klasörü seçin.
 • Adım #6: Belge ismi belirleyin.
 • Adım #7: Kaydet butonuna tıklayın.
 • Adım #8: Süreç tamam.

Adım #1: PDF olarak kaydetmek istediğiniz Word evrakını açın ya da oluşturun:

Word belgesini PDF olarak kaydetme süreci için öncelik Microsoft Word uygulaması üzerinden DOC ya da DOCX uzantılı bir belge açmalı ya da yeni bir doküman oluşturmalısınız.

Adım #2: Evrak sekmesini genişletin:

Bir belge açtıktan ya da oluşturduktan sonra şayet düzenleme gerekiyorsa gerçekleştirin. Akabinde ekranın üstünde bulunan araç çubuğundaki Evrak yazısına tıklayarak menüyü açın. Karşınıza evrak üzerine yapabileceğiniz pek çok süreç çıkacak.

Adım #3: Açılan menüden Farklı Kaydet seçeneğine tıklayın:

Belge sekmesini genişlettikten sonra açılan menüden Farklı Kaydet seçeneğine tıklayın. Farklı Kaydet yerine Kaydet seçeneğine tıklarsanız belge DOC ya da DOCX formatında kaydedilir.

Adım #4: Seçenekler ortasından PDF’i seçin:

Farklı Kaydet seçeneğine tıkladığınız vakit karşınıza Microsoft Word sürümüne nazaran değişen seçenekler çıkacak. Yani belgenizi PDF dışında farklı bir formatta da kaydedebilirsiniz. Word belgesini PDF olarak kaydetme sürecine devam etmek için PDF seçeneğine tıklayın.

Adım #5: Belgenin kaydedileceği maksat klasörü seçin:

PDF olarak kaydedeceğiniz evrakınızı Word evrakı ile tıpkı klasöre, farklı bir klasöre ya da harici bir aygıta kaydedebilirsiniz. Belgeyi daha sonra farklı klasöre taşımanız ya da kopyalamanız da mümkün.

Adım #6: Belge ismi belirleyin:

Amaç klasörü seçtikten sonra evrak ismi belirlemelisiniz. Yeni PDF belgesinin ismi Word evrakı ile birebir olabilir ya da değişikliği göstermesi için farklı bir isim kullanabilirsiniz.

Adım #7: Kaydet butonuna tıklayın:

Word belgesini PDF olarak kaydetme sürecinin son adımı olarak yaptığınız düzenlemeleri denetim ettikten sonra Kaydet butonuna tıklamanız kâfi. Word evrakınız artık PDF formatında bir evrak olarak belirlediğiniz isimle, seçtiğiniz klasörde kaydedilmiş olacak.

Online Word üzerinden Word evrakını PDF olarak kaydetme:

 • Adım #1: Buradan Online Word internet sitesini açın.
 • Adım #2: Microsoft hesap bilgilerinizle giriş yapın.
 • Adım #3: Bir Word evrakı açın ya da yeni bir doküman oluşturun.
 • Adım #4: Belge sekmesini genişletin.
 • Adım #5: Açılan menüden Farklı Kaydet seçeneğine tıklayın.
 • Adım #6: PDF seçeneğine tıklayın.
 • Adım #7: Gaye klasör ve belge ismi belirleyin.
 • Adım #8: Süreç tamam.

Online Word üzerinden Word evrakını PDF olarak kaydetme süreci için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Hala pek bilinmese de Microsoft, pek çok farklı uygulamasını fiyatsız olarak online kullanmanıza müsaade veriyor. Bu online uygulamaları kullanmak için yapmanız gereken tek şey Microsoft hesabına sahip olmak.

Microsoft Word uygulamasında olduğu üzere Online Word hizmetinde de Word belgesini PDF olarak kaydetme süreci için emsal adımları izliyorsunuz. Zati online hizmet ve uygulama birçok durumda misal özellikler sunuyorlar. Online Word sırf ayrıntılı süreçler için kimi sonlar koyuyor lakin standart kullanım için pek çok kullanıcının işini görecektir.

Word belgesini PDF olarak kaydetme süreci nasıl yapılır sorusunu yanıtladık ve bu süreç için uygulayabileceğiniz yolları adım adım tüm ayrıntılarıyla anlattık. Kullandığınız Microsoft Word sürümüne bağlı olarak süreç adımlarında değişikliklerle karşılaşabilirsiniz lakin birden fazla durumda emsal başlıklar görürsünüz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.