HTML & CSS

Bootstrap nedir?

Bootstrapping’deki yerimize doğrudan ulaşmadan önce, ön uç çerçevelerin tam olarak ne olduğunu öğrenelim. Özetle, çok popüler olarak web sitesi arayüzü olarak da adlandırılan bir uygulama arayüzüdür, öyle ki son kullanıcı ne yaşarsa ve görürse uygulama içinde kullanılmasına izin verilir. Bir HTML kodundan oluşurbir yapı sağlamaktan sorumlu olan, web sitesini görsel olarak biçimlendirmek için kullanılan basamaklı stil sayfaları, slayt gösterileri, menüyü genişletme, hesap makineleri vb. gibi dinamik öğelere izin vermek için kullanılan JavaScript kodu. Bizim durumumuzda web arayüzü olan önceden oluşturulmuş yazılım çözümlerinin bulunduğu bir platform, bir temel veya bir temel. Ancak, birçok şablon her zaman ön uç çerçevelerinin bir parçası olarak mevcuttur; özelleştirme için en uygun, mevcut gereksinimler ve ihtiyaçlar için çok uygun olan birçok başka süreç vardır.

Önyüklemeyi Anlamak

Bootstrap şu anda geliştiricilerin Twitter’da oluşturduğu en popüler ön uç çerçevedir. Bu yardımcı programın temel amacı, web sitesi ile ilgili uygulamaların hızlı, kolay, kullanışlı ve daha duyarlı hale getirilmesine yardımcı olan bir araç oluşturmaktı. Ayrıca kodun tutarlılığından ve kod kalitesinden de ödün verilmemesini sağladı. Ayrıca, daha fazla geliştirilmesi çok kolay olan bir çerçeveyi sürdürmek daha kolay hale geldi. Bootstrap’in nasıl çalıştığını anlamak için modüler yapıyı ve önemli bileşenleri anlamamız gerekir .

1. CSS dosyaları

Genel ayarlardan oluşur ve birden çok tamamlayıcı sınıfı kullanarak listeler, metinler, tablolar, form öğeleri ve resimler gibi öne çıkan HTML öğelerinin görünümünü tanımlamak için kullanılır.
CSS dosyalarının yanı sıra, duyarlı düzenlerin ve biçimlerin daha hızlı oluşturulmasına olanak tanıyan çeşitli sınıflar da bulunur. Ayrıca, birçok kullanışlı sınıfın oluşturulmasına izin verir. Ayrıca günümüz internet sitelerinde ve diğer bileşenlerde sıklıkla kullanıldığı görülebilecek birkaç bileşen bulunmaktadır. Bu bileşenler öğelerin genişletilmesini, düğmeleri ve gruplama, sayfalandırma ve gezinme menüsü, ilerleme gibi gelişmiş özellikleri içerir. s çubukları veya mesajları.

2. JS dosyaları

Bu Js dosyaları, en ünlü Jquery kitaplığı için kullanıma hazır bir eklentiden oluşur ve ayrıca oluşturulan arayüzün dinamik öğelerle birlikte her zamankinden daha hızlı zenginleştirilmesine olanak tanır. Bunların en önemlileri modeller, döner kaydırıcılar, genişletilebilir listeler, dinamik sekmeler, araç ipuçları veya akordeonlardır. Yukarıda bahsedilen bileşenler, yalnızca Javascript kodu kullanılarak değil, aynı zamanda birkaç HTML tabanlı öznitelikle de oluşturulabilir veya manipüle edilebilir.

3 . Kullanıcı, çevrimiçi araçları kullanarak, kaynak kodla etkileşime girme ihtiyacı olmadan çerçeveleri kendi ihtiyaçlarına göre değiştirme ve ayarlama seçeneğine sahip olur. Bu durumda, kullanılması gereken, çıktı Bootstrap dosyalarının ağırlığını daha da optimize eden seçili bir Jquery veya CSS eklentileri seçmek mümkündür. Yazı tiplerinin rengine, boyutuna ve türüne, kesme noktalarına, boşluklara ve kenar boşluklarına atıfta bulunan mevcut önyükleme ayarlarını değiştirme. Bu, özellikle daha az deneyimli geliştiriciler için iyi bir tesis ve bu şekilde yapılan değişikliklerin miktarı çok büyük.

Bootstrap çalışmayı nasıl bu kadar kolaylaştırıyor?

Bootstrap, web uygulamaları gibi bilgilendirici web sayfası geliştirmeyi basitleştiren bir web çerçevesidir. Bootstrap’a eklenmesinin temel amacı, sağladığı projenin boyut, renk, yazı tipi ve düzeni seçeneklerinden kaynaklanıyordu. Birincil faktör, geliştiricilerin bu seçenekleri beğenip beğenmeyeceği ve bunları projelerine dahil etmenin onlar için yeterince kolay ve ilginç olup olmayacağıdır. 


Bunlar eklendikten sonra, HTML öğeleri için temel bir stil tanımı sağlarlar. Sonuç, web tarayıcılarında tabloların, düzyazıların ve form öğelerinin görünümüdür. Geliştiriciler ayrıca , içeriğin görünümünün daha da özelleştirilmesi için Bootstrap’ta sağlanan ve tanımlanan CSS sınıflarının ek avantajına sahiptir . Açık ve koyu tonların tablo rengi, alıntılar, sayfa başlıkları ve vurgulu metinler gibi, önyükleme ile çalışmayı çok kolaylaştıran başka özellikler de vardır.

Bootstrap, Jquery eklentileri biçiminde çalışan bazı JavaScript işlevleriyle birlikte gelir. Araç ipuçları, iletişim kutuları ve karuseller gibi ek kullanıcı arabirimi öğeleri sağlanır. Her bileşen, HTML yapısından, bir tür JavaScript kodundan ve CSS bildirimlerinden oluşur. Giriş alanları için bir otomatik tamamlama işlevi de dahil olmak üzere, arayüzle ilgili mevcut öğelerin işlevselliğini genişletirler.

En iyi Bootstrap şirketleri

Birçok şirket, özellikle de küçük ölçekli, startup türündeki şirketler, son birkaç yılda çok fazla yükseldi. Bunlardan bazılarına bir göz atalım.

1. GoPro: Nick Woodman tarafından 2002 yılına kadar Woodman Labs olarak adlandırılan bir şirket. İki yıl sonra, şirket tahmini 3 milyar dolar değerinde halka açıldı.

2. Spanx: Şirketin tamamı Sara Blakely’ye aittir ve 2016 satışlarında tahmini 400 milyon dolar değerindedir ve bu da herhangi bir yabancı yatırım içermez .

3. Craigslist: Craig Newmark tarafından ayda bir milyon sayfa görüntülenen bir web sitesi başlatıldı. Arada bazı yasal prosedürlere dahil oldu, ancak yine de 690 milyon dolar gelir elde etmeyi başardı.

4. Tough Mudder: Bu şirketin kuruluşunda iki kişi, Livingstone ve Will Dean vardı. New York merkezli bu şirket, yalnızca kayıt ücretleri ve sponsorluklar yoluyla 100 milyon dolara yakın gelir elde etti. Bugün bile herhangi bir dış yatırımla desteklenmiyorlar.

5. GitHub: Kod parçalarını ve diğer yazılımları veya çalışmaları üyeler arasında paylaşmak için kullanılan bir yazılım geliştirme platformudur . Daha önce birkaç bin dolarlık bir ilk yatırımla yaratılmıştı, ancak abonelikler için ücret almaya başladıkları anda er ya da geç kâr etmeye başladı. Bu şirket kuruldu ve 2015 yılında 2 milyar dolarlık bir değerlemeyle satışa sunuldu.

6. Kayako: Kayako, Varun Shoor’un Jalandhar, Hindistan’dan geliştirdiği bir yardım masası yazılımı ve müşteri hizmetleri çözümü SaaS çözümüdür. Bu şirket herhangi bir dış yatırım almamış ve müşterilerine olan bağlılığı ve işletmeleri daha verimli hale getirmesi ile tanınmaktadır. Şu anda 131000 müşteriye bir üs olarak hizmet vermektedir.

Bootstrap’in çeşitli alt kümeleri

Önyükleme alt kümeleri arasında jquery eklentileri , daha az değişken, renk, İskele, ikonografi, tipografi, tablolar, bileşenler, formlar, düğmeler, kesme noktaları, açılır menüler, kap boyutları, ızgara sistemleri, sekmeler, haplar, gezinme çubukları, Sayfalandırmalar, dosyalar, jumbotron bulunur , uyarılar, araç ipuçları, açılır pencereler, etiketler, modeller, ilerleme çubukları, paneller, liste grupları, kuyular, gruplar, küçük resimler, atlıkarınca, kırıntılar, kod, kapatma ve yazma.

Bootstrap ile neler yapabilirsiniz?

Önyüklemenin bazı yaygın kullanımları şunlardır:

Duyarlı CSS’si olarak mizanpaj oluşturma, modern ilk stiller öncelikle bu çerçevenin bir parçası olmak üzere tabletlere, telefonlara ve masaüstlerine uyum sağlar. Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera ve Safari gibi maksimum modern tarayıcılarla da uyumludur.

Destek topluluğu çok büyüktür, bu nedenle IRC, Blog ve Expo’daki bir dizi geliştirici arasında sohbet etmek, diğer insanların bulgularına göz atmak yapılabilecek etkinliklerden bazılarıdır.

Temel şablon ve bir dizi farklı şablon, bir saatten daha kısa sürede bir düzen oluşturur.

Bootstrap ile Çalışmak

Bootstrap ile çalışmaya başladığınızda her zaman heyecan verici bir deneyimdir, çünkü bu çerçeve size bir web sitesinin daha kolay, daha hızlı geliştirilmesini sağlar ve size aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli düzenler sunar.

HTML ve CSS bilmek, önyükleme için bir zorunluluk değildir. Ancak, arka uç geliştirici topluluğuna aitseniz ve bazı UI düzeyinde değişiklikler yapılması gerekiyorsa, bu her zaman bir artıdır.
Bileşenler, Angular gibi diğer birçok popüler JS MVC Çerçevesinin ekosisteminde iyi bir şekilde benimsenir ve uygulanır.

Bootstrap’in Avantajları

 • Çerçeve önceden tanımlanmış terimlerle birlikte gelir, böylece tüm kodu sıfırdan oluşturmak yerine bu kodları kullanma esnekliği sağlar.
 • Tüm tarayıcılarda aynı görünebilmesi için kodunuzu değiştirmenize gerek yoktur. Bootstrap, tarayıcılar arası işlevsellik sağlayarak bunu sizin için sıraladı.
 • Sayfanın UI tasarımını ayarlamanıza gerek yoktur. Önyükleme kendi başına halleder.
 • Çerçeve, her sayfada yaptığınız her şeyi hatırlayacak kadar akıllı olduğundan, tüm web sitelerinde ve tüm web sayfalarında sinerji sağlanır.

İstenen yetenekler

 • HTML, CSS ve temel Javascript’e aşina olmalısınız.
 • Bazı arka uç geliştirici deneyimi bir eklentidir.
 • MVC arka uç çerçevesini anlamalısınız.
 • Temel düzeyde web uygulaması ve tasarımı.
 • Diğer herhangi bir kitaplık, Jquery, vb. Gibi bir eklentidir.

Neden Bootstrap kullanmalıyız?

Bootstrap, basitliği, rahatlığı, kullanımı kolay yöntemleri, büyük şablonları ve harika web tasarımları ile tanınan, duyarlı, daha hızlı bir web tasarım çerçevesidir.

Kullanmalıyız çünkü:

 • Cevaplanabilirlik
 • Geliştirme hızı
 • Tutarlılık
 • Özelleştirilebilir Önyükleme
 • Basitlik
 • Kullanımı ve geliştirmesi daha kolay
 • Basit entegrasyon
 • Paketlenmiş javascript bileşenleri
 • Önceden şekillendirilmiş bileşenler
 • Kafes

Önyükleme Kapsamı

Bootstrap’in kapsamı, web uygulaması tasarımı ve cihazlarla sınırlıdır ve kusursuz bir kullanıcı deneyimi sağlar. Bunun bazı temel özellikleri, CSS, Yeniden kullanılabilir segmentler, Javascript parçaları gibi özelliklerdir. Gumby, Skeleton ve Zurb gibi diğer bazı UI tasarım araçları rekabet halindedir ancak Bootstrap’a yakın değildir. Ön uç geliştiriciler tarafından kullanıma sunulan daha birçok özelliğin yanı sıra çok daha net bir tasarıma, belirli Javascript araçlarına ve CSS’ye sahiptir. Kapsam, kısaca, UI ile ilgili olması gerektiğinde çok büyük. Şu anda piyasada bu kullanıcıya ve bir geliştirme deneyimi sağlayabilecek hiçbir şey yok.

Neden Bootstrap’a ihtiyacımız var?

Web sitelerini çok daha kolay ve hızlı tasarlamaya yardımcı olan bu çerçevede HTML ve CSS destekli tasarım şablonları mevcuttur. Bu şablonlar tipografi, düğmeler, tablolar, formlar, modeller, gezinme, resim karuselleri vb. için kullanılır. Ayrıca, duyarlı CSS’si tabletlere, telefonlara ve masaüstü bilgisayarlara göre ayarlanır. Bir ön uç geliştirici olarak, önyükleme bilgisi, geliştirmenin her aşamasında çok yardımcı olacaktır . UI deneyiminizi harika hale getirebilir.

Bu teknolojileri öğrenmek için doğru hedef kitle kimlerdir?

Web teknolojisi, web sitesi tasarımı ve diğer web uygulamasıyla ilgili görevlerle ilgilenen tüm bu insanlar. Bu teknolojiyi öğrenmek ve kodlamaya başlamak için mutlaka yazılım geliştirici olmanıza gerek yok. Sadece bir bilgisayarınız, internet bağlantınız ve bu teknolojiyi öğrenmeye ilginiz olmalı ve HTML, CSS, Javascript ve Jquery aşinalığı ile birlikte öğrenmek isteyen herkes bunu hemen öğrenebilmelidir.

Bu teknoloji kariyer gelişiminde size nasıl yardımcı olacak?

Web geliştiricileri, özellikle ön uç tasarımı ve web tabanlı kullanıcı arayüzü oluşturma ile uğraşanlar için çok uygun ve ihtiyaç duyulan beceri setini size sağlayacaktır. Ek olarak, bu teknolojinin bilgisi, ön uç web teknolojisi ile ilgili profiller isteyen tüm işlere başvurmanız için size çok sayıda seçenek sunacaktır.

Özgeçmişinize angular JS eklersiniz ve Bootstrap ve Angular JS’nin en doğru kombinasyonu ile piyasanın sıcak becerisi olursunuz. Bu teknoloji aynı zamanda öğrenmeniz, geliştirmeniz ve belki de temel Javascript, HTML ve CSS kullanarak yalnızca genel bir repo aracı olarak kullanılmak üzere kendi özel kitaplığınızı oluşturmanız için yollar açar. Bu teknoloji üzerinde çalışmanın çok fazla artısı ve neredeyse hiç eksisi var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.