Yazılım Haber

Yeni bir program modelleri, bir süper bilgisayar olmadan hava akışını eskisinden çok daha hızlı hale getiriyor

Modelleme, verimli havalandırmaya sahip odaların bile genellikle havanın durgun olduğu alanlara sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Yardımcı Doçent Ville Vuorinen, yeni bir programın hem araştırmacılar hem de kamusal alanların planlanmasından sorumlu uzmanlar tarafından kullanılabilecek bir araç olabileceğine inanıyor.

Aalto Üniversitesi Yardımcı Doçent Ville Vuorinen ve meslektaşları, bir yıldan uzun süredir, iç mekan hava akışlarını daha kolay ve daha hızlı modellemek için kullanılabilecek bir program geliştiriyorlar. Projeye Finlandiya Akademisi’nden COVID-19 araştırması için ayrılmış özel fon verildi.

Yaklaşık 1.000 satır kod içeren açık kod yazılımı artık tamamlanmak üzere. Program, üç gün içinde en zorlu modelleme türlerini mümkün kılmak için uygulandı.

Koronavirüs salgını sırasında bir süper bilgisayar kullanarak modelleme üzerinde çalışan Vuorinen, “Tipik bir akış simülasyon yazılımı için, bir süper bilgisayar bile aynı görevde kolayca on kat daha fazla zaman kullanabilir” diyor.

“Yazılımımızı kullanmak için yalnızca bir masaüstü bilgisayar ve verimli bir grafik kartı gerekiyor – oyun dünyasından aşina olduğumuz, ekrana grafik çizen ve yaklaşık 2.000 avroya mal olan türden.”

Bilinen ama tanınmayan

Bir kişi nefes aldığında, şarkı söylediğinde ve konuştuğunda, solunum yollarından havaya karbondioksit ve aerosoller salınır. Küçük parçacıklar koronavırusler ve diğer patojenleri taşıyabilir. Hava değişim azaltır karbon dioksit içeriği hem de havada aerosollerin sayısı. Aalto Üniversitesi

Yeni program, hava değişim sistemlerinin, havalandırmanın, insanların, duvarların ve mobilyaların iç mekan hava akışları ve mekanların karbondioksit içeriği üzerindeki etkilerini modellemek için kullanılabilir. Modelde gösterilen hava akımının gölgesi ne kadar açık olursa, karbondioksit içeriği o kadar düşük olur ve hava o kadar taze olur – daha az patojen taşıyan aerosol partikülü ile.

Vuorinen, ” Modeller, bir odada havasız siyah gölgeli alanların ne kadar kolay görünebileceğini göstermekte başarılı. Ekranın bir tarafında hava taze olabilir ve diğer tarafında karbondioksit içeriği çok yüksek olabilir” diyor.

“Bu kesinlikle daha önce biliniyordu, ancak yeterince tanınmadı.”

Program MATLAB kullanılarak uygulandı ve Aralık ayı başlarında yayınlanması bekleniyor. Vuorinen, yazılımın başlangıçta öncelikle araştırmacılar tarafından kullanılmasını bekliyor. Daha sonra amaç, örneğin iç mekan tasarımında uzmanlar tarafından da kullanılabilecek şekilde yazılımı geliştirmektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.