Perl

Neden Perl öğrenmemiz gerekiyor?

  1. Perl, birçok platformda gerçekleştirmek için kullanılan kararlı bir dildir, bu nedenle Perl, platformlar arası dil olarak adlandırılır. Dilde bir dizi bildirim ve ifade vardır.
  2. Kamu ve özel sektördeki birçok kritik proje, metin işlemede kullanıldığı gibi Perl kullanılarak yapılır. Ayrıca, açık kaynaklı bir yazılımdır.
  3. Perl’de C, Basic, awk, sed, sh gibi farklı dillerden pek çok özellik alınıp, farklı özellikleri entegre etmesi ve kullanması için kullanılır. HTML, XML ve diğer birçok biçimlendirme dili Perl ile bütünleşir. Ayrıca, Unicode’u destekler.

Perl Uygulamaları

  • Perl, metin işlemede ve farklı hızlı geliştirme döngülerinde kullanılır, bu nedenle en popüler web programlama dillerinden biridir.
  • Dil, farklı web sunucularına yerleştirilmiştir, böylece işlem hızı maksimuma çıkarılabilir.
  • Şifrelenmiş web verileri kolayca işlenebilir, böylece farklı işlemler Perl dilinde gömülebilir. Apache web sunucusu da kolayca gömülür.
  • Perl DBI paketi sayesinde veritabanı entegrasyonu kolaylıkla yapılabilmektedir. Ayrıca internetin koli bandı olarak da adlandırılır.

Örnek

Bu, konusu ve gövdesi Hai olan bir posta göndermek için kullanılır. From ve To nitelikleri aşağıdaki örnekte de tanımlanmıştır:

#!/usr/bin/perl
use strict;
use warnings;
use Email::MIME;
my $message = Email::MIME->create(
header_str => [
From    => '[email protected]',
To      => '[email protected]',
Subject => 'Hai!',
],
attributes => {
encoding => 'quoted-printable',
charset  => 'ISO-7869-1',
},
body_str => "Hai!\n",
);
use Email::Sender::Simple qw(send mail);
send mail($message);

Önkoşullar

  1. C programlama, metin editörleri ve UNIX kabuğu bilgisi, metin işlemeyi kolayca yapmaya yardımcı olduğu için Perl dilini öğrenmek için önemlidir.
  2. Algoritma, programcı için bilinmelidir, böylece dili tanımlamaya yardımcı olan algoritmalar şeklinde düşünebilir.
  3. Perl kullanıcıları için standart girdi veya çıktı için farklı değişken adları, döngü yapıları, dinamik yazma ve düzenli ifadeler bilinmelidir.

Hedef kitle

Web geliştiricileri, kullanımı kolay olduğu ve metin işleme için birçok metin düzenleyiciye sahip olduğu için web sitesi yönetimi için Perl kullanır. Kabuk betiğine aşina olan geliştiriciler, programlama dillerini öğrenme yolundaki kilometre taşı olarak Perl öğrenmeye başlayabilir. Ayrıca birçok platform ile farklı sistemlerin yönetimi için kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.