Ruby

Neden Ruby’yi öğrenmemiz gerekiyor?

 1. Ruby ve AWS’de birçok büyük proje yazılır ve sürdürülür, Github, Airbnb, bu zamanda dili hala öğrenmeye değer kılan Ruby’yi kullanır. Ayrıca farklı dillerle entegrasyonu, geliştiricinin dili kolayca öğrenmesine yardımcı olur.
 2. Dil her güncellendiğinde dilde çeşitli iyileştirmeler yapılır ve bu nedenle Python ve diğer birçok genel amaçlı dil ile rekabet eder.
 3. Sözdizimi basit ve okunabilir olup, dilin birçok startup ve farklı ticari kuruluşta kullanılmasına yardımcı olur. Daha yüksek üretkenliği, sonuçların daha hızlı sunulması için dili kullanmaya yardımcı olur.

Ruby’nin Uygulamaları

 • Ruby’nin temel amacı web uygulamaları oluşturmaktır. Sözdizimi ve kodlaması, büyük web uygulamalarını oluşturacak ve sürdürecek şekilde geliştirilmiştir.
 • Dil, diğer genel amaçlı diller gibi veri analizinde, kavramların ispatında ve prototiplemede kullanılır. Ruby, sadeliği ve karmaşık uygulamalarla performans gösterme şekli nedeniyle birçok geliştirme projesinde kullanılmaktadır.
 • Bir geliştirme çerçevesi olan Ruby on Rails web, Ruby dili ile geliştirilmiştir, böylece dil web uygulamaları geliştirmeye yardımcı olur.
 • Hem ön uç hem de arka uç geliştirmede kullanılabilir ve dolayısıyla çok amaçlı bir geliştirme dilidir. Sözdiziminin anlaşılması kolaydır ve dinamik olarak yazılmıştır.

Örnek

Ruby’de İşlemler
# Değişkenler ve ifadeler.

a = 10
b = (3 * a) + 2
printf("%d %d\n", b);

çıktı 32

Önkoşullar

 1. Bir OOPS dili olduğu için Ruby dilini öğrenmek için nesne yönelimli kavramları bilmek iyidir.
 2. Veritabanı, İlişkisel Veritabanı, SQL, Postgres veya herhangi bir ilişkisel veritabanı gibi geliştirici tarafından bilinmelidir. Bu, geliştiriciye veritabanı bilgisi oluşturmaya yardımcı olur.
 3. Ruby’de uygulama geliştirmeye yardımcı olduğu için C veya C++ gibi herhangi bir yapısal dili bilmek iyidir.
 4. Web uygulamaları veya web sunucuları geliştirmenin temel fikri, uygulama başarısız olursa uygulamanın korunmasına yardımcı olduğu için geliştiriciler tarafından bilinmelidir.

Hedef kitle

Web geliştiricileri, dilin anlaşılması kolay ve sözdizimi basit olduğu için web geliştirme ve uygulamalarının bakımı için Ruby’yi kullanır. Dil çoğunlukla web uygulamasını yapan ve farklı uygulamalar için web sayfaları oluşturan geliştiricileri hedefler. Ayrıca eğitim, profillerine Ruby eklemek isteyen kişileri de hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.