Ruby

Ruby’nin Kullanım Alanları

Ruby esas olarak en az şaşkınlık (POLA) ilkesine göre tasarlanmış veya takip edilmiştir. Ana fikri, kullanıcılar için kullanım karmaşıklığını azaltmaktır. Programcılar geliştirirken Ruby’de programlamanın tadını çıkarabilirler. Ruby, nesne yönelimli dil desteği, kalıtım, çöp toplama, dinamik ve ördek yazma, aşırı yükleme, istisna işleme, yerleşik destek, tüm büyük platformlara destek, diğer dillerle uyumlu ve kapsamı gibi harika özelliklerle geldi. değişkenler vb.

Ruby

Ruby, açık kaynaklı bir programlama dilidir. Aynı zamanda dinamik, yorumlanmış ve nesne yönelimli olan betik dili olarak da adlandırılır . 1993 yılında Yukihiro Matsumoto tarafından yaratıldı ve geliştirildi. İlk olarak 1995’te piyasaya sürüldü veya ortaya çıktı. Platformlar arası işletim sistemlerini destekler. C dilinde yazılmıştır. Ruby, esas olarak Perl ve Python’a benzeyen bir sözdizimine sahiptir . Ölçeklenebilir ve büyük kodlu projelerin bakımı kolayca yapılabilir.

Ruby’nin En İyi 10 Kullanımı

Ruby kullanmanın birçok avantajı vardır. Aşağıda Ruby’nin en iyi 10 Kullanımının listesi bulunmaktadır.

1. Nesne

Ruby’de her şey bir nesnedir. Bu, Ruby’deki her nesnenin benzersiz olabileceği ve sınıfın nesnesi oluşturulduğunda kendi sınıfını bir singleton olarak adlandırabileceği gibi kendi yöntemlerine ve özelliklerine sahip olabileceği anlamına gelir. Ruby, sınıfı işaret eden ‘self’ ile kodu yürütüyor. Kodun herhangi bir yerden sınıf bağlamında değerlendirilmesine yardımcı olur.

2. Modüller

Ruby’nin kullanımları, çalışma zamanında sınıf hiyerarşisinin yeni öğelerinin dinamik olarak eklenmesine izin veren farklı ve harika modüllere sahiptir. Eklenen modüller, çalışma zamanında dinamik olarak değerlendirilebilir ve gerekli işlevselliği genişletmeyi çok daha kolay hale getirir. Ruby ayrıca, uzantıları birbirinden izole etmek için modüllerin etkin veya sağlam bir şekilde kullanılmasına izin veren yaşam döngüsü kancalarını da sağlar.

3. Kod geliştirme

Ruby’de geliştirme kodunun diğer programlama dillerinden çok daha hızlı olduğu görülmüştür. İstatistiklerde Ruby, istekleri çalıştırmak ve işlemek için en hızlı dil değildir, ancak yazılım ürünlerini Ruby’de geliştirmek diğer dillerden çok daha hızlıdır.

4. Dinamik Yazma

Ruby’nin kullanımları, dinamik yazma olan harika özelliklerden birine sahiptir; bu, değişken türünün değiştirilebileceği ve bir yorumlayıcı tarafından ayrıştırıldığında anında çözülebileceği anlamına gelir. Dinamik yazma, geliştirmenin sonraki aşamalarında değişiklik yaparken projeye gerçekten yardımcı olur. Statik yazımda ise, değişkenin türü başlangıçta yorumlayıcı tarafından tanımlanır ve çözülür, bu da türü daha fazla değiştirmemize izin vermez. Bu nedenle dinamik tipleme, projelerin geliştirilmesi için farklı aşamalarda çok önemli bir rol oynar.

5. Ördek Yazma

Ruby’de Ördek yazma, sınıfın nesnesi ile daha az ilgilenmeyi, ancak esas olarak çağrılabilecek yöntemlerle ve bu yöntemler üzerinde gerçekleştirilecek işlemlerle ilgilenmeyi ifade eder. Ruby’de metot türlerini beyan etmiyoruz, her şey sadece nesneye dayalıdır ve bu Ruby nesneleri ayrı ayrı değiştirilebilir. Esas olarak, tür nesnesini tanımlamaya yardımcı olan nesne yeteneklerine güveniyoruz.

6. Kod Kalitesi

Ruby kodu sezgiseldir, bu da uygulamaya kaliteli kod sağlar ve okuması ve yazması da daha kolaydır. Kodun kalitesi esas olarak izlenen en iyi uygulamalara ve ortak standartlara uygunluğa bağlıdır. Ruby, temiz kod üretmenin ayrılmaz bir parçasını test etmek için mükemmel bir şekilde donatılmıştır. Ruby, eksiksiz test araçları paketi sağlayan standart bir kitaplığa sahiptir.

7. Sürdürülebilirlik

Ruby sezgiseldir, geliştiricilerin bakımını ve anlamasını kolaylaştırır. Kodun daha hızlı ve daha hızlı çalışmasını sağlar. Büyük kod parçasını korumak için programcıların veya geliştiricilerin daha az çaba göstermesi gerekir ve önceden yazılmış kodun yeniden kullanılabilmesi, aynı kodun her seferinde yazılmasına gerek olmadığı anlamına gelir. Ruby kodunun anlaşılması kolay olduğu için, hataları izlemek ve hızlı bir şekilde düzeltmek çok kolaydır.

8. Performans ve Güvenlik

Ruby, uygulamayı geliştirirken sorunsuz ve mükemmel performansını herhangi bir sorun çıkarmadan yapan temiz koda sahiptir. Uygulama bundan dolayı daha hızlı çalışır ve uygulamanın güvenliğini de sağlar veya sağlar. Ruby’nin Kullanımları, uygulamayı Ruby’de geliştirmek için geliştiricilerin ilk tercihi olmasını sağlayan, hoş müşteri deneyimi için uygulamanın yüksek performansını ve güvenli bir şekilde teslim edilmesini sağlar.

9. Diğer özellikler

Serbest formatı destekler, programın yazılmasına herhangi bir satır ve sütundan başlanabilir. Aynı zamanda büyük/küçük harfe duyarlıdır, küçük ve büyük harflerin tamamen farklı olduğu anlamına gelir. Ruby’de # kullanılıyorsa, herhangi bir şeyi yorumlamak istersek, yorumlayıcının dikkate almayacağı anlamına gelir. Ruby’de anahtar kelimelere esas olarak yedek anahtar kelimeler denir. Bir satırdaki birden çok ifade, noktalı virgül yardımıyla ayrılmalıdır, ancak satırın sonunda gerekli değildir.

10. Topluluk

Ruby çok aktif, iyimser ve geniş bir topluluğa sahiptir. Topluluk, geliştiricilere yardımcı olmak için her şekilde yardımcı olur. Materyal, kitap, kurs ve diğer tartışma platformlarını sağlayarak yeni geliştiricilerin öğrenmesini destekler. Ayrıca Ruby uygulamalarını korur ve Ruby’yi daha iyi hale getirmek için geliştirilmekte olan en son çerçeveler, kitaplıklar ve araçlar hakkında en son bilgileri sağlar ve bu nedenle Ruby’yi kullanabilir ve kullanıcı veya müşteri için yeni uygulamalar geliştirebiliriz. Ruby, geliştiriciler arasında uygulamaların geliştirilmesi için yaygın olarak kullanılan popüler Ruby on Rails çerçevesini verdi .

Çözüm

Ruby, temel olarak, Ruby’nin farklı uygulamaları için geniş destek sağlayan genel amaçlı bir betik dili olarak tasarlanmıştır. Esas olarak bir web uygulaması , standart kitaplıklar, sunucular ve diğer sistem yardımcı programları için kullanılıyor. Ruby’nin en büyük güçlerinden biri metaprogramlamadır. Ruby, uygulamayı geliştirmek için yeni çerçeveler sağladığı için bugünlerde geliştiriciler arasında popüler hale geliyor. Kodun korunmasında da gerçekten yardımcı olur.

Ruby’nin daha fazla öğrenme eğrisi var ama yazması ve anlaması daha kolay. Böylece, yeni başlayanlar veya öğrenciler bunu kolay ve hızlı bir şekilde öğrenebilirler. Ruby’nin kullanımları açık kaynak kodludur ve kolayca erişilebilir, bu da bu dili kolayca kullanmanıza yardımcı olur. Çevrimiçi topluluk desteği ve forumlar da işleri kolaylaştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.