Assembly

WebAssembly vs Javascript

WebAssembly ve Javascript’e Giriş

Webassembly ve Javascript, web derlemesi, kompakt ikili kod formatına sahip yeni bir kod türüdür ve bu kod modern web tarayıcılarında çalıştırılabilir, düşük seviyeli bir montaj dili gibidir ve etkileşime izin verir. Javascript, istemci tarafında olduğu kadar sunucu tarafında da web geliştirmede kullanılabilen, dinamik ve çekici web sayfaları yapmamızı sağlayan bir betik dilidir. bir web formunu göndermeden önce kontrol edebilir ve tüm alanların doldurulduğundan emin olur.

WebAssembly ile Javascript (Infographics) Arasında Bire Bir Karşılaştırma

WebAssembly ile Javascript arasındaki en önemli 10 fark aşağıdadır:

Webassembly ve Javascript Karşılaştırma Tablosu

SNWeb montajıJavascript
1.W3C, Mozilla, Microsoft, Google, Apple tarafından geliştirilmiştir.Oysa Netscape tarafından geliştirilmiştir.
2.Web tarayıcısının içinde, yalnızca önceden derlenmiş dosyaları yüklemesi gerektiğinden yükleme süresi daha hızlıdır.Oysa JavaScript’i yüklemek, tarayıcının anlatı niteliğindeki tüm “.js” dosyalarını yüklemesi gerektiğinden web derlemesinden daha yavaştır.
3.Webmontajda kodun yürütülmesi Javascript’ten daha hızlıdır.Oysa Javascript’te kodun yürütülmesi daha yavaştır.
4.Bir programlama dili değildir.Bir programlama dili olduğu yerde.
5.Webassembly, c veya c++ ile yazılmış uygulamaların tarayıcı üzerinde yürütülmesine izin verir ve Javascript ortamının en üstünde çalışan bir sanal makine sağlar.Oysa yerel uygulamaları desteklemek için tasarlanmamıştır, ancak hedefleriyle uyumlu altyapıya yönelik olarak tasarlanmamıştır.
6.Çıktıyı küçük boyutlu bir ikili format aracılığıyla teslim etti.Javascript’in çıktısını insan tarafından okunabilir bir biçimde sunduğu yer.
7.Sadece daha hızlı.Ama son derece esnektir.
8.Bu, kodun güçlü bir şekilde yazıldığı için elle görüntülenmesine, hatalarının ayıklanmasına ve yazılmasına olanak tanır.Öte yandan, değişkenlerin kullanılmadan önce açıkça bildirilmesini gerektirmediği için dinamik olarak yazılır.
9.Kendi ortamlarında ve diğer ortamlarda bağımsız olarak yürütmek ve entegre etmek için tasarlanmıştır.Esas olarak, karmaşık eylemlerin yürütülmesine izin veren ve ayrıca farklı web siteleri arasında etkileşime izin veren doğrulama için kullanıldığı yerler.
10.Bunun amacı, web sayfasında yüksek performanslı uygulamaları etkinleştirmektir.Oysa bu, web derlemesinden ziyade web sitelerine dinamik ve etkileşimli öğeler ekler.

Webassembly ile Javascript arasındaki temel farklar

  • Performans ve yükleme süresi:

Javascript’te içindeki tarayıcıyı çağırdığımızda önce dosyası indirilip ayrıştırılır ve daha sonra parser yardımı ile kaynak kod byte koduna çevrilir ve tarayıcıda, Javascript motoru kodu yürütür, Javascript motoru çok güçlüdür, bu nedenle performans ve yükleme süresi web montajına kıyasla çok hızlıdır.

  • kodlama:

Kodu Javascript ile kolayca yazabiliyoruz ve yazdığımız kod insan tarafından okunabilir formatta ve .js dosya formatında kaydedilebilir, bunu tarayıcı içinde kullanmak istediğimizde <script gibi bir etiket kullanmamız gerekir. >, webassembly, yazılması zor olan metin formatında kod yazılmasına ve “.wat” formatında kaydedilebilmesine izin verirken, “.wat” dosyasının tarayıcı içinde yürütülmesine izin veremez, böylece araçlar kullanılarak dönüştürülür. çevrimiçi olarak mevcuttur.

  • Uygulamak:

Web montajında ​​kodun yürütülmesi, JavaScript’te kodun yürütülmesinden sadece %20 daha yavaştır, web montajının yürütülmesinde Javascript’ten daha hızlıdır, eğer işlevler içeren bazı kaynak kodumuz varsa, önce ayrıştırılması gerekir, ardından tüm dizeleri belirteçlere dönüştürür ve bu oluşturulduğunda soyut sözdizimi ağacı oluşturur, ardından V8 doğrudan makine koduna gidecek, ardından makine kodu oluşturulacak ve ardından işlevleri derlememiz gerekiyor, hızı artırmak için herhangi bir girişimde bulunmaya gerek yok, oysa web derlemesinde derleme sırasında zaten optimizasyona sahip, bu yüzden ayrıştırmaya gerek yok ve ayrıca doğrudan arka uca bağlanabilen ve daha sonra makine kodunu oluşturan optimize edilmiş bir ikili dosyamız var ve ön uçta tüm optimizasyonlar derleyici tarafından yapıldı,bu, süreçte birkaç adımı olduğu için web derlemesinin yürütülmesinin JavaScript’ten daha verimli olduğu anlamına gelir.

  • Hafıza yönetimi:

JavaScript’te bellek ataması yapılabilir, değişkenler oluşturulduğunda ve bellek kullanılmadığında belleği serbest bırakır ve bu bellek çöp toplamaya eklenir, oysa webassembly belleği ilgili diziyi tutan dizi tamponunda depolar. veri, Javascript API kullanarak webassembly’de bellek ayırabiliriz, belleği düz bellek modeli olarak adlandırılan bir dizi şeklinde depolar ve bu modelin anlaşılması kolaydır ve yürütmeyi gerçekleştirmeye yardımcı olur, ancak daha fazla zaman alan ve hafızanın yeniden kullanılamaması nedeniyle çöp toplamayı desteklemeyen çok karmaşık bir hesaplama, bu durumda hafıza boşa gidiyor, bu yüzden bunun webassembly’nin dezavantajı olduğunu söyleyebiliriz.


  • Hata ayıklama:

Javascript, insan tarafından okunabilir biçimde çıktı sağlar ve hata ayıklama için kolay olabilir, ayrıca Javascript koduna ve tarayıcının içine kesme noktaları ekleyebiliriz, kodu kolayca hata ayıklayabilir, oysa web montajında ​​kod metin biçimindedir, okuması kolay ama hata ayıklaması çok zor, tarayıcının içinde Firefox webassembly kodunu “.wat” formatında görmemize izin verecek, “.wat” dosyalarına bir kesme noktası eklemeye izin veremez ve gelecekte bu mevcut olabilir.

Çözüm

Bu makalede, web derlemesinin performansının web için JavaScript’ten daha hızlı ve verimli olan düşük seviyeli bir bayt kodu olduğu ve yükleme süresinin ve yürütme süresinin de JavaScript’ten daha hızlı olduğu sonucuna varıyoruz. karşılaştırma web derlemesi Javascript’in yerini alabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.