ASP

ASP.NET Çerçevesi nedir?

ASP.NET Framework, bir programlama modeli, her şey dahil yazılım altyapısı ve tüm mobil cihazlar için kişisel bilgisayarlar için sağlam web uygulamaları oluşturmak için gereken sayısız hizmet sunan bir web geliştirme platformudur. Tüm HTTP protokollerinde çalışır ve tarayıcıdan sunucuya karşılıklı iletişim ve işbirliği kurmak için HTTP komutlarını ve prosedürleri kullanır. ASP.NET uygulamaları, .Net çerçevesinde mevcut olan genişletilebilir ve yeniden kullanılabilir öğeler veya nesneler kullanılarak oluşturulan birikmiş kodlar olduğundan, Microsoft.Net platformunun bir parçasıdır. Bu kodlar, içindeki seviyelerin tam hiyerarşisinde kullanılabilir. Örneğin, ASP.NET uygulama kodları C#, J#, Jscript ve Visual Basic.Net gibi aşağıdaki dillerde üretilebilir. Ayrıca internet üzerinden veriler aracılığıyla çalıştırılan karşılıklı ve web uygulamaları oluşturmak için de kullanılabilir. HTML sayfaları oluşturmak için kodu derlemek, yapılandırmak ve işlemek için düğmeler, metin kutuları ve etiketler gibi çok sayıda kontrolden oluşur.

ASP.NET Framework’ü Anlamak

 • Olay aracılığıyla web uygulamalarına yönlendirilen iletişim modelinden uzar . Bir tarayıcının web üzerinde sunucu web’e bir form göndermesi gibi çalışır ve yanıt olarak eksiksiz bir işaretleme sayfası veya HTML sayfası döndürür. Ardından, istemcilerin sonundaki her kullanıcı etkinliği, görkemli prosedür için sunucuya gönderilir. Son olarak, sunucu prosedürü istemci eyleminin çıktısını alır ve sonuçları kışkırtır.
 • Şu anda durumsuz bir protokol HTTP’dir. Sayfa durumu ve Oturum durumundan oluşan uygulamanın durumu ile ilgili verilerin kaydedilmesine yardımcı olur. Sayfa durumu temel olarak istemci durumudur, örneğin web formundaki çok sayıda giriş alanının içeriği. Oturum durumu, örneğin kapsamlı oturum durumu gibi, kullanıcının vurduğu ve birlikte çalıştığı çok sayıda sayfadan toplanan birleşik bilgilerdir.
 • Kullanıcı, ürün sayfasından sepete eklenen tüm ürünler ve diğer sayfalarda farklı şekilde belirtilen fiyatları ile birlikte alışveriş sepetine ürün eklediğinde, konsepti netleştirmek için bir örnek, ardından toplam fiyat için sepete gidin. Bu kadar bilgi yalnızca HTTP üzerinden çok sayıda sayfadan izlenebilir. Hem oturum durumu hem de sunucu bitiş altyapısı, küresel olarak toplanan verileri tek bir oturumda izler.

Ayrıntılı olarak açıklayın – ASP.NET Framework Mimarisi

.Net çerçevesinin temel mimarisi üç ana kategoride sınıflandırılabilir: Kitaplık, Dil ve CLR. Kitaplıkta, çerçeve sınıfı kitaplığı anlamına gelir ve CLR’de ortak dil çalışma zamanı anlamına gelir. Örneğin, dil bölümünde WinForms, ASP.Net ve ADO.Net bulunur .

CLR, .Net programlarının uygulandığı ve istisna işleme, çöp toplama ve çok sayıda dille çalışma gibi özelliklere sahip bir platformdur. Sınıf İçi Kitaplık, .NET Framework, geleneksel sınıf kitaplıklarının bir koleksiyonunu içerir. Bu nedenle, anahtar güdü için kullanılabilecek bir dizi süreç ve özelliktir. Örneğin, tüm dosya işlemlerini yönetmek için süreçleri olan bir sınıf kitaplığı vardır. Sonuç olarak, bir dosyadaki içeriği incelemek için kullanılabilecek bir süreç vardır. Aynı şekilde, bir dosyaya içerik yazma işlemi de vardır.

Aşağıda Açıklanan ASP.NET Framework Kategorileri:

WinForms – Bu, bir son kullanıcının makinesinde çalışacak olan Formlara dayalı uygulamalar geliştirmek için kullanılır. Not Defteri, istemciye dayalı bir uygulamanın örneklerinden biridir.

ASP.Net – Bu, Internet Chrome veya Firefox Explorer gibi her tarayıcıda çalışacak şekilde oluşturulan web tabanlı uygulamalar geliştirmek için kullanılır.

 • Web uygulaması, İnternet Bilgi Hizmetlerinin Kurulacağı bir sunucu aracılığıyla işlenebilir.
 • IIS (Internet Information Services), bir Asp.Net uygulamasını uygulamak için kullanılan bir Microsoft öğesidir.
 • Uygulamanın sonucu daha sonra istemci makinelere iletilir ve nihai sonuç tarayıcıda görüntülenir.

ADO.Net – Bu teknoloji, uygulama geliştirme için Oracle veya Microsoft SQL Server gibi Veritabanları ile iletişim kurmak için kullanılır.

Microsoft, .Net çerçevelerinin Windows işletim sistemi (işletim sistemleri) tarafından desteklenen her şeyle uyumlu olduğunu sürekli olarak garanti eder.

ASP.NET Framework neden kullanılır?

.Net çerçevesi ayrıca Form ve Web tabanlı her iki uygulamayı oluşturmak için de kullanılabilir. Ayrıca, web servisleri .Net çerçevesi kullanılarak geliştirilebilir.

ASP.NET Framework nasıl çalışır?

 • ASP.NET teknolojisi, operasyonel olarak web ile ilgili her şeyi içeren .Net çerçevesi üzerinde çalışır. Net çerçeve nesne yönelimli hiyerarşi dayanmaktadır. Bir ASP.NET’in web uygulaması sayfalardan oluşur . Bir kullanıcı bir ASP.NET sayfası hakkında bilgi alırken, Internet Information Services sayfanın prosedürlerini ASP.NET sisteminin çalışma zamanına devreder .
 • ASP.NET’in çalışma zamanı, temel sınıf sayfasından elde edilen .Net çerçevesi gibi bir sınıf örneği içindeki .aspx sayfasını değiştirir. Sonuç olarak, ASP.NET’in herhangi bir sayfası bir nesnedir ve tüm öğeleri, örneğin nesneler, aynı zamanda sunucu tarafı denetimleridir.

ASP.NET Framework’ün Avantajları ve Dezavantajları

ASP.NET Framework’ün avantajları ve dezavantajları:

Avantajlar

 • Endişenin ayrılmasını sağlar.
 • Kodlama süresini azaltır
 • Bazı benzersiz özelliklerden oluşur
 • Birinci sınıf araç kutusu
 • Canlılık ve esneklik verir
 • Basitlik
 • Özelleştirilebilirlik ve Genişletilebilirlik
 • Koruma
 • yönetilebilirlik
 • Sürekli izleme avantajı
 • Platformlar arası geçiş

Dezavantajları

 • Uygulamaların güvenliği için geliştirilmiş yöntemler olmalıdır.
 • dan daha pahalıdır
 • Belgeler tam olarak işarete kadar değil.
 • NET Core yeterince iyi değildir, çünkü Veri Erişimi gibi bazı temel şeyler size varsayılan yüzde yüz sağlamayabilir.
 • Uygulamada değişiklik yapma
 • ASP uygulamalarını bir sunucudan diğerine taşımak maliyetlidir.

Çözüm

Microsoft’un geliştirdiği bir programlama dilidir. Windows platformunda çalışabilecek uygulamalar oluşturmak için ana hatları çizildi. Örneğin, .Net programlama dili, Formlar, Web ve Web hizmetlerine dayalı uygulamalar geliştirmek için kullanılabilir. Geliştiriciler, .Net platformunda erişilebilen bir dizi programlama dili arasından seçim yapabilir. En genel diller C# ve VB.Net’tir .

Benzer şekilde, ASP.Net ile sayısız avantajın tadını çıkarabilirsiniz. Dezavantajlarla yalnızca işletim uzmanlığı ve anlayışıyla yüzleşin ve web sitelerinin yanı sıra mükemmel kalitede uygulamalar da oluşturabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.