ASP

ASP.NET Sürümleri

ASP.NET sürümleri, ASP.NET çerçevesinin 2002’den bugüne kadar yıllar boyunca gönderilen farklı sürümleridir , çerçeve, zaman içinde tanıtılan farklı ve çok heyecan verici özelliklerden oluşan ilk ASP.NET sürümünden önemli ölçüde iyileşmiştir ve bu, web uygulamalarının tasarımı ve geliştirilmesi daha kolay ve daha hızlı ve farklı sürümlerle veri şifreleme için farklı protokoller uygulayarak web sitesi güvenliğini iyileştirdi.

En İyi 13 ASP.NET Sürümü

.NET çeşitli sürümlerden oluşur, aşağıda verilen en iyi 13 ASP.NET Sürümü aşağıdadır.

1) NET 1.0

Bu ASP.NET ilk sürümü 2002 yılında 1 tanıtılan olan st  versiyonu Görsel Studio.net birlikte tanıtıldı. Nesne yönelimli programlama ve desteklenen kalıtım, polimorfizm ve diğerleri, tür güvenliği ve DLL Sınıf Kitaplıkları’na dayanıyordu. Bu sınıf kitaplıkları, basit HTML oluşturmadan daha fazla özelliğe sahip daha sağlam web uygulamaları oluşturmaya yardımcı oldu.

2) NET 1.1

İkinci sürüm 2003’te tanıtıldı. Bu sürüm öncelikle ODBC ve veritabanı desteği için hedeflendi. Bu özellik, daha iyi web oluşturma için mobil uygulama geliştiricileri tarafından kullanıldı. Bu sürümle sunulan bir diğer özellik de otomatik giriş doğrulamasıydı. ASP.NET çerçevesinin temel özelliklerinden biri sağladığı güvenliktir. Kimlik Doğrulama, Yetkilendirme, Gizlilik ve Bütünlük gibi güvenlik unsurları olarak ASP.NET’teki herhangi bir site. Kullanıcının web sayfasına erişip erişemeyeceğini kontrol etme işlemi olan kimlik doğrulama kullanımı ile yetkilendirme, kullanıcının web sayfasının hangi bölümlerine erişebileceğini tanımlama işlemidir. ASP.NET’te bu kimlik doğrulama dört şekilde yapılabilir ve Özel Kimlik Doğrulama.

3) NET 2.0

2005 yılında tanıtılan üçüncü sürüm, birçok yeni özellik ile önceki sürümlerde önemli bir gelişmeydi. ASP.NET 2005’te Izgara Görünümü, Form Görünümü ve Ayrıntılar Görünümü artı gezinme kontrolleri gibi farklı veri kontrolleri olabilir. Bu sürüm aynı zamanda Ana Sayfalar, Temalar, dış görünümler, web bölümleri ve daha fazlasını da tanıttı. Ayrıca 64 bit işlemcileri ve tam ön derlemeyi destekledi.

4) NET 3.0

ASP.NET 3.0, Windows Presentation Foundation, Windows Workflow Foundation, ASP.NET web sitelerinin barındırılabileceği Windows Communication Foundation ve Windows CardSpace gibi çok önemli özelliklerle 2006 yılında piyasaya sürüldü, bu, oturum açma rolleri için APS.NET kullanır. .

5) NET 3.5

3.5 sürümü Visual Studio 2008 ve Windows Server 2008 ile yayınlandı. Bu sürüm LINQ ve dahili ASP.NET AJAX desteği ile geldi. Ayrıca ListView, Data Pager vb. gibi daha sezgisel veri kontrolleri içeriyordu. Bu sürüm, kullanıcı deneyimini geliştirmek için birçok kez kullanıldı.

6) NET 3.5 Hizmet Paketi 1

Visual Studio 2008 Service Pack 1, bu sürümü içeriyordu. Önemli özellik, ASP.NET AJAX uygulaması kullanılarak geliştirilen bir web sitesinde tarayıcı geçmişini koruma desteğini içeriyordu. Ayrıca, daha kolay indirme amacıyla birden fazla JavaScript dosyasını tek bir dosyada birleştirme özelliğini de içeriyordu.

7) NET 4.0

2010 yılında tanıtılan, aspx sayfasının Sayfa Sınıfına eklenen Meta Veri ve Meta Açıklama gibi özellikleri içerir, bu da web sitenizin internette aranmasını iyileştirmeye yardımcı olur ve SEO dostu hale getirir. Bu sürüm ayrıca çok çekirdekli dağıtılmış sistemlerde kullanılan paralel hesaplamayı desteklemek için paralel uzantıları tanıttı.

8) NET 4.5

ASP.NET 4.5 sürümü, Visual Studio 2012 sürümüyle birlikte gönderildi. Yenilikçi veri kontrolleri ve kullanımı kolay doğrulamalar ile geliştirilmiş web sitelerini daha ölçeklenebilir ve daha hızlı hale getiren çok heyecan verici sürümleri vardır.

9) NET 4.5.1

2013’te Visual Studio 2013 ile tanıtıldı ve Entity Framework sürüm 6, SignalR, OWIN ve Bootstrap 3.0 gibi özelliklere sahipti. SignalR, sunucudan istemciye çift yönlü mesaj akışı için oluşturulmuş bir iletişim ağıdır, OWIN ise .NET için Açık Web Arayüzüdür. Daha önce ASP.NET, diğer web sunucuları üzerinden çalıştırmada zorluklara neden olan IIS’nin üzerine kurulmuştu. OWIN, .NET web uygulamaları ve diğer web sunucuları arasında standart bir arayüz oluşturur.

10) NET 4.6

Visual Studio 2015 ile eklendi, varlık çerçevesi sürüm 7’ye sahiptir. Bu sürüm, Windows 10 üzerinde çalışırken HTTP/2 desteği sağlar. Ayrıca, iş parçacığı için güvenli hale getiren zaman uyumsuz çağrılarla API sağlar. HTTP/2, World Wide Web’de kullanılan standart HTTP protokolü üzerinde büyük bir değişiklik sürümüdür. Web apisindeki değişiklikler de bu sürümü daha heyecanlı hale getiriyor ve şimdiye kadar geliştiriciler tarafından kullanılıyor. Thread sınıfının CultureInfo.CurrentCulture ve CultureInfo.CurrentUICulture özellikleri de okunabilir ve yazılabilir.

11) NET 4.7

2017 yılında sevk edildi, TLS protokolleri için destek sağlıyor, ayrıca Windows 10 güncellemesini de içeriyordu. TLS (Aktarım Katmanı Güvenliği) protokolleri, öncelikle iletişim kuran taraflar arasında gizlilik ve veri bütünlüğü sağlar. Web Tarama, Anlık Mesajlaşma, IP Üzerinden Ses gibi birçok uygulama TLS protokol hizmetini kullanır.

12) NET 4.7.1

Bu sürüm, Windows 10 Fall Creators Update ile birlikte gönderilmiştir. Bu sürümün ana özelliği, SHA -2’yi (Güvenli Hash Algoritması) desteklemesiydi. 4.7 sürümünde TLS ve 4.8 sürümünde SHA-2 desteğiyle, veri şifrelemede kriptografik Hash İşlevlerini kullandıklarından web uygulamaları artık daha güvenli hale geliyor.

13) NET 4.8

ASP.NET’in 4.8 sürümü, çerçevenin 2019’da yayınlanan en son sürümüdür. Bu sürüm, JIT ve NGEN derleyicileri üzerinde iyileştirmeler içeriyordu. Bu sürüm, WCF hizmetleri için geliştirmeler, ayrıca Web Formları üzerinde önemli iyileştirmeler ve WPF için Otomasyon iyileştirmeleri sağlar. Bu sürüm, bir veri sıkıştırma kitaplığı olan Zlib’deki güncellemeler için destek sağlar. ASP.NET 4.8, dosyaların sıkıştırılması ve açılması için yerleşik işlevler sağlar.

ASP.NET Sürümlerinin Modelleri

ASP.NET tarafından desteklenen modellerden bazıları şunlardır:

  • NET Web Forms:  Bu, modüler web sayfaları oluşturmak için bir çerçevedir, bu sayfalar için UI sunucu tarafında işlenir.
  • NET MVC:  Bir model – görünüm – denetleyici tasarım deseni kullanarak web sayfaları oluşturmaya yardımcı olur.
  • NET Web Sayfaları:  Bu, doğrudan HTML etiketlerinin içine dinamik kod ve veri erişim mantığı ekleyen çerçevedir.
  • NET Web API:  .NET çerçevesini kullanarak web API oluşturmak için tanıtıldı.

Çözüm

Özetlemek gerekirse, ASP.NET, dinamik web sayfaları oluşturmak için tasarlanmış sunucu taraflı bir web uygulaması çerçevesidir. ASP.net’in halefi olarak bilinen ASP.NET Core, 2016’da modüler bir çerçeve olarak yeniden uygulama tanıtıldı. ASP.NET’in kendisi, programcıların sağlam ve kullanıcı dostu web uygulamaları oluşturmasına yardımcı olmak için farklı modelleri destekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.