ASP

ASP.NET’in Özellikleri

Microsoft, çok güçlü bir çerçeve ve en başarılı web uygulaması geliştirme çerçevesi oluşturmuştur. Microsoft, geliştiricilerin web uygulamalarını son derece ölçeklenebilir hale getirmelerine yardımcı olan yeni ve genişletilmiş özellikler olan birçok yeni güncelleme sunuyor . Ayrıca, bu yüksek performansa yol açar. Uygulama izleme olan her iki şeyi .net profiler aracı (satır kodunu geliştirmek için kullanılır) gibi diğer performans araçlarıyla birleştirirsek, inanılmaz bir uygulama oluşturmak için daha güçlü bir çözüm ortaya çıkar.

Uygulamanın performansını artırmak ve artırmak için, aynı zamanda ortak geliştirme zorluklarının üstesinden gelmeye yardımcı olan birçok harika özelliğe sahiptir. Web sayfaları ve teknolojileri ASP.NET yardımıyla oluşturulur.

ASP.NET’in En İyi Özellikleri

Daha iyi bir uygulama oluşturmak için ASP.NET’in bazı önemli özelliklerini ayrıntılı olarak görelim.

1. Yüksek Performans

Performans, herhangi bir uygulama veya yazılım için her zaman kritik bir özelliktir. ASP.NET Core ve Kestrel web sunucusu sayesinde piyasada bulunan en hızlı ve hızlı web uygulama çerçevesi olarak dikkat çekiyor. Yeni Kestrel web sunucusu sayesinde daha hızlı ve hafiftir. Ayrıca, asenkron programlama modellerinin avantajına sahiptir. Python, Java, jsp, php gibi diğer tüm şeyler bir yorumlayıcı kullanır. Ancak derleyiciler, yorumlayıcıya göre daha hızlıdır. Derleyiciler tüm kodu alır ve bir seferde derler. ASP.NET derleyici tabanlı teknoloji kullandığı için hızlıdır.

2. Platformlar Arası ve Konteyner Desteği

Çapraz platform desteklediğini söylediğimiz gibi, Windows, macOS ve Linux’u desteklediği anlamına gelir. Yani ASP.NET uygulaması oluşturursak, doğrudan bu platformlara dağıtabiliriz.

3. Async/Await üzerinden Asenkron

Asenkron programlama kalıpları artık tüm .net çerçeve sınıflarında ve 3. taraf kitaplıklarında uygulanmaktadır. Kerkenez çerçevelerinde eşzamansız kalıpların geniş kullanımı nedeniyle asp.net’in neden daha hızlı olduğunu biliyorsunuz. Ancak uygulamaların çoğu zamanlarının çoğunu veritabanı sorguları, web servisleri çağrısı ve giriş-çıkış işlemlerinin tamamlanmasını bekleyerek harcar.

4. Zengin Geliştirme Ortamları

Uygulamayı oluşturuyorsak IDE yani görsel stüdyo kullanacağız. Bileşenleri (radyo düğmeleri, onay kutuları vb.) kolayca sürükleyip bırakabileceğimiz ve uygulamayı oluşturabileceğimiz zengin bir geliştirme ortamı sağlar.

5. Dilden Bağımsız

Çerçeve dilden bağımsızdır ve geliştiriciler C# gibi çeşitli dilleri kullanabilir. Bu nedenle, bir geliştiricinin uygulamasını bildiği dile göre yapması kolaydır. Dillerden herhangi birini kullanarak dinamik bir web uygulaması oluşturabiliriz.

6. Web Soketleri için Destekler

Soketler, istemci – sunucu tabanlı Uygulamalar oluşturmak için kullanılır. Normalde soket ile web tabanlı istemci-sunucu uygulamaları oluşturabiliriz. Bunlar, tarayıcının ileri geri iletişimini sağlar.

7. Eylem Filtreleri

NET, EYLEM FİLTRELERİ olan çok harika bir özelliği destekler. Bu filtreler, hata işleme, yetkilendirme, önbelleğe alma veya uygulamak istediğimiz herhangi bir özel mantığı uygulamak için kullanılır. Denetleyici eyleminden önce ve sonra yürütülecek bir mantık uygulandı. Bu mantığı uygulamak için Eylem filtreleri kullanılır.

8. Küreselleşme ve Yerelleşme

Web uygulamasını barındırıyoruz ve küresel olarak her yerden erişilebilir. Yani dil, tarih ve saat formatı, sayı formatı, para birimi farklı bölge veya ülkeler için farklı olmalıdır. ASP.NET, küreselleşmeyi destekler, böylece farklı ülkelerin istemcileri veya insanları da bu uygulamayı anlayabilir ve bu uygulamaya erişebilir. ASP.NET, kaynak dosyaları yardımıyla uygulamamızı farklı diller için özelleştirmektedir. Bu dosyalar, tüm metinlerin yerleştirildiği merkezi bir depo görevi görür.

9. Güvenlik

.net çerçevesini desteklediği için uygulamamız için güvenlik sağlayacaktır. Uygulamaların bireysel kimliği vardır, bu nedenle bu .net’i çalıştırmadan önce bu nesnelerin kimliğini kontrol eder. Ayrıca işletim sistemi güvenliğini de kontrol edecektir. Uygulama öncesi yapılandırması ve yerleşik Windows kimlik doğrulama özelliği sayesinde, geliştirilen uygulamamız güvenli ve emniyetlidir. Yerleşik Windows kimlik doğrulaması ve uygulama başına yapılandırma ile uygulamalarınız güvende ve güvende.

10. HTML5 Form Türleri için Destekler

HTML5 form türleri için destek sağlar. Orada HTML5’te e-posta, URL, Sayı, RNGE, Tarih seçiciler (hafta, tarih, ay, saat, DateTime-yerel, vb.), renk ve arama gibi yeni kontroller mevcuttur .

11. NET Web API’si

Buna ASP.NET web formları dahildir. HTTP hizmetleri, ASP.NET Web API yardımıyla kolayca tüketilir ve oluşturulur .

Neden ASP.NET Kullanmalıyız?

ASP.NET’in aşağıda verilen bazı önemli kullanımlarını görelim:

  • ASP.NET’in pek çok özelliğini gördük ve çok çeşitli özellik ve işlevler nedeniyle piyasada yaygın olarak kullanılmaktadır. Güvenlik en önemli ve en önemli şeydir. Banka hesabımıza giriş yaptığımızı ve ardından farklı web sitelerine gittiğimizi varsayalım. Diğer web sitesi para transferi yapıyorsa, bu gerçekten kötü bir şey. Yani ASP.NET gerçekten bu tür siber saldırıları önleyecek çok iyi bir çerçeveye sahip .
  • Ayrıca, ASP.NET çerçevesi, herhangi bir isteğin ortak HTTP başlığı aracılığıyla ne kadar süreyle önbelleğe alınması gerektiğini belirtmenin kolay olduğu önbelleğe almayı destekler.
  • ASP.NET, daha hızlı performans sağlayan kodu derlemek için derleyicileri kullanan sunucu tarafı bir teknolojidir. Ayrıca, büyük uygulamalar oluşturmak için kod satırı sayısını azaltır. ASP.NET’i kullanmanın başlıca nedenlerinden biri, bir uygulama oluşturmak için çok çeşitli dilleridir. Sadece bir dille sınırlı değildir, C#, J#, VB vb. .net dillerini kullanmamıza izin verir.
  • Web amazon.com, eBay ve daha pek çok popüler web sitesi, gelişimi için ASP.NET’i kullanır. web sunucusu bellek sızıntılarını, sonsuz döngüleri, yasa dışı etkinlikleri izler ve fark eder. Web bileşenlerini ve uygulama sayfalarını sürekli olarak izler. Bu faaliyetlerden herhangi birini bulur bulmaz, oradaki faaliyetleri kendisi yok edecek ve yeniden başlatacaktır.
  • ASP.NET sayfalarının kaynak kodu ve HTML kodları bir arada olduğu için yazılması ve bakımı kolaydır. Kaynak kodu sunucu tarafında yürütüldüğünden, güçlü ve esnek web sayfalarına yol açar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.