Genel

Aşı Zıtlığı, Spotify’ın Başına Bela Oldu

Dünyanın en tanınan çevrimiçi müzik platformu Spotify, ünlü podcast sunucusu Joe Rogan yüzünden karmaşık bir sürecin içerisine girdi. Son devirlerde yaptığı podcast yayınlarında aşı aykırılığı yapan Rogan, gelen reaksiyonlar üzerine harekete geçmek zorunda kaldı. Şirket, COVID-19 ile ilgili yayınlarda kullanıcıları gerçek dataların yer aldığı bir bilgi merkezine yönlendirmeye çalışacak.

The Joe Rogan Experience ismine sahip olan ve aylık indirme sayısı 200 milyonu aşan podcast yayını, çeşitli sanatkarların ve tıp dünyasının uzun vakittir yansısını çekiyordu. Örneğin ortalarında Neil Young ve Joni Mitchell üzere isimler bulunan bir küme sanatçı, şarkılarıın Spotify’dan kaldırılmasını istemiş, bilim insanları ise Spotify’a mektup yazmışlardı. İşte tüm bunlar, Spotify’ın harekete geçmesine yol açmış durumda.

Spotify, içerik üreticilere de yardımcı olacak

Spotify CEO’su Daniel Ek tarafından yapılan açıklamalarda, “Bu daha evvel eşi gibisi görülmemiş periyotta istikrar sağlamak ve tıp ve bilim topluluklarından yaygın kabul görmüş bilgilere erişim sağlamanın zorunluluğumuz olduğunu net bir biçimde gördüm.” sözleri kullanıldı. Fakat şirket, COVID-19’la ilgili data merkezine nasıl bir yönlendirme yapılacağına dair bir bilgi vermedi. Bu özellik, Twitter yahut Instagram‘da gördüklerimize misal formda kullanıcıya sunulabilir.

Daniel Ek, bu süreçte içerik üreticilere de yardımcı olacaklarını açıkladı. Yapılan açıklamalara nazaran Platform Kuralları güncellenecek ve içerik üreticilerin COVID-19’la ilgili işler yaparken nelere dikkat etmesi gerektiği açık bir biçimde anlatılacak. Üstelik bu kurallar dinamik bir yapıda olacak. Bilim insanlarıyla dirsek temasında bulunacak olan Spotify, kuralların günün kurallarına uygun formda düzeltilmesini sağlayacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.