Genel

Yeni kuşak klavyeler hem fizikî hem de dokunmatik olabilecek

Yıllar içinde akıllı telefonların evrimi; bağlantı, etkileşim ve eğlenme formumuzu değiştiren birkaç yenilikçi özellik getirdi. En dikkat çeken özelliklerinden biri, akıllı telefonlardaki sabit QWERTY klavye gereksinimini ortadan kaldıran dokunmatik ekran manzarasıdır. Lakin, birtakım beşerler yazarken dokunmatik ekranlardan fazla fizikî klavyeleri tercih ediyorlar. Yıllardır, üreticiler fizikî klavyeleri dokunmatik teknoloji ile entegre etmeye çalıştılar, lakin başarısız oldular.

Fiziksel klavyeler, bir tuşa bastıklarında hissedebilecekleri dokunsal geri bildirimi sağlar ve birtakım beşerler klavyeye bakmadan fizikî tuşları daha kolay bulurlar. Öte yandan, sanal klavyeler, girilen metnin bağlamına nazaran değişebilir ve otomatik düzeltme ve önerilen sözler üzere özellikler sunarak özelleştirilebilirler.

Yeni jenerasyon klavyeler hem fizikî hem de dokunmatik olabilecek

Sonuç olarak, fizikî ve sanal klavyeler ortasındaki tercih ferdî tercih ve yazma tarzına nazaran değişir. Blackberry evvelce her iki klavyeyi de entegre etmeyi denedi, lakin artık, öteki bir şirket bu sorunun üstesinden gelmek için araştırma yapıyor.

Carnegie Mellon Üniversitesi’nin Geleceğin Arayüzleri Kümesi (FIG) araştırmacıları, bu trendi değiştirebilecek bir tahlil buldular. FIG araştırmacıları, OLED ekranlarda süreksiz açılır düğmeler oluşturmak için gömülü elektroosmotik pomplar (EEOP’ler) kullanan Flat Panel Haptics isimli bir teknoloji geliştirdi. Teknoloji şimdi geliştirme kademesinde olsa da, umut vadeder. Düğmeler, ekranda içerik olduğunda görünür ve ekseriyetle sanal klavyenin görünmesine neden olacaklardır. FIG takımı, bu teknolojinin kullanıcıların ekran alanından ödün vermeden fizikî bir klavyenin yeniliklerinden keyif alabilecekleri bir noktaya ulaşacağını umuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.