Genel

Autotune Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Auto-Tune kimisinin sevdiği, kimisinin sevmediği ve kullanan şahıslardan rahatsız olduğu ve kimisinin ise büsbütün mevzuya karşı nötr olduğu bir durum. Son vakitlerde Auto-Tune artık o kadar çok müzik dalında yer alıyor ki Auto-Tune’a sahip olmayan müzik parmakla gösterilir oldu resmen.

Pekala nedir bu Auto-Tune, neden kullanılır, ne işe fayda? Bu sorunun yanıtını vermek için biraz derinlere inelim.

Auto-Tune nedir?

Autotune, Antares Audio Technologies tarafından geliştirilen tescilli bir ses işleyicisidir. Birinci geliştirildiğinde sismik dataları yorumlamak için hazırlanmıştı. Ama daha sonra bu teknolojinin tespit ve tahlil etme ve akordu değiştirme gayesiyle da kullanılabileceği keşfedildi. Birçok sanatkarın daha kusursuz ayarlanmış kayıtlar yapmasına imkan tanımaktadır. Terim genel olarak öteki şirketler tarafından geliştirilen ‘Akort’ düzeltme teknolojisini kastetmek gayesiyle kullanılmaktadır.

Ne kadar bilimsel manada açıklaması bu türlü olsa da, genel olarak son zamanlardaki rap kültüründe Auto-Tune, bilimsel manasından hayli uzak bir biçimde kullanılıyor ve bu durum insanların Auto-Tune’un olağanda olduğundan daha farklı bir mana yüklemesine sebep oluyor. Natürel ki işin özü bilindiğinde bu durumun gerçek olmadığı ortada olsa da bu türlü bir mantık şu an için yerleşmiş durumda

Autotune ne işe fayda?

Üstte bahsettiğimiz Antares Audio Technologies tarafından geliştirilen Auto-Tune, olağan kurallarda vokal ve enstrümental performansların akortlarını düzeltmek maksadıyla kullanılmaktadır. Daha bilinen manasıyla detone meselesini ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır.

Günümüzde tanınan kültüründeki yanlış anlaşılmaya sebep olan durum ise Auto-Tune’un yapılan birtakım ayarlar ile insanın sesi üzerinde değişiklik yapacak bir tesire sahip olması. Olağanın dışında olan bu kullanım çok dikkat edilmediği takdirde sesteki detoneleri çok süratli bir halde yok etmeye çalıştığı için ses naturelliğini yitirip mekaniksel bir hale bürünüyor. Bilhassa günümüz rap müziklerinde sık sık karşımıza çıkan bu durum birçok insan bu teknolojiye karşı olan bakış açısını değiştirdi.

Autotune nasıl kullanılır?

  • Adım 1# Autotune Eklentisini kesime uygulayın.
  • Adım 2# Anahtar ölçek ve giriş çeşidini seçin.
  • Adım 3# Yine ayarlama suratını seçin.
  • Adım 4# Vokalin ne kadar harika olması gerektiğine karar verin.
  • Adım 5# Vokalinizi müzikten kaldırıp art plan müziğine odaklanın.

Her Auto-Tune programı kendine has bir çalışma tarzına sahip olsa da genel fonksiyon prensibi tıpkı oluyor. Bu durum iOS ve Androidler içintek tuşla halledilecek seviyede kolay olsa da bilgisayarda işler biraz daha farklı oluyor. Bu yüzden bilgisayarda bir eklenti kurduğunuzu varsayarak bahse değindik.

Adım 1# Autotune eklentisini kesime uygulayın

Eklentilerin hepsi birbirinden farklı gözüküyor olsa da hepsi tıpkı formda çalışıyor. Bahsi geçen tabirler Logic Pro’nun varsayılan eklentisinde yer alan tabirler olsa da tüm eklentilerde görünme mümkünlüğü yüksek olan bir lisanla anlatacağımız için neyin ne olduğu aşikar olacak. Auto-Tune tıpkı anda bir müziğin sadece bir modülünde kullanılabildiği için burada yapmanız gereken şey basitçe üzerinde düzeltme yapmak istediğiniz kısmı ve parçayı ayırmak.

Adım 2# Anahtar, ölçek ve giriş cinsini seçin

Bu durumda ekseriyetle iki seçeneğiniz olacaktır. Bir tuşu ve bir ölçeği (G Minor tuşu, Melodik minör gam gibi) manuel olarak seçebilir yahut sağlanan programdan kendiniz girebilirsiniz. Listeden bir tuş ve ölçek seçerseniz yinede klavyeden akort için amaç olarak hangi notaların kullanılabileceğini ayarlamak isteyebilirsiniz.

Adım 3# Yine ayarlama suratını seçin

Artık tekrar ayar düğmesine odaklanacağız. 400 ms ila yarım saniye üzere daha yavaş bir sürat büsbütün tespit edilemez fakat birden fazla durumda rastgele bir şey yapmak için bile büsbütün yavaş olacaktır. Vokalleri solo modda döngüye alın (Böylece sadece müzikçiyi duyabilirsiniz) ve müsaade verilen en yavaş ölçüde yine ayarlamaya başlayın. Yavaşça arttırın ve metrenin algıladığı notaları görmeye başlayın. Tıpkı formda algılandığı müddette sent cinsinden ne kadar keskin yahut düz olduğunu da görmeye başlayacaksınız. Bu ölçü ne kadar düzeltme uygulanması gerektiğini de gösteriyor.

Adım 4# Vokalin ne kadar kusursuz olması gerektiğine karar verin

Ne kadar ince ayar yaparsanız yapın hiçbir insan harika bir nota tutamaz. En güzelinde bile birkaç sent eksiklik olacaktır. Şayet ki bu eksikliği kaldırırsanız kulağa gerçek dışı gelecektir. İnsan öğesini vokal izine geri eklemek istiyorsanız eklentinizde varsa şayet Flex Tune seçeneğini kullanın. Bu vokallerin tanımladığınız ölçüye nazaran uygulama dışı kalmasına müsaade verir. Basitçe anlatmak gerekirse programa gereğince yakın ise bir değişiklik yapmamasını söyler. Bunun küçük bir ölçüsü kesiminizi gerçeğe geri getirebilir.

Artık varsa ‘İnsanlaştır (Humanize)’ düğmesine yahut gibisi bir şeye odaklanın. Vokaller istenmeyen bir notayı düzeltmek yerine çok fazla dalgalanmaya başlarsa, eklentiye muhakkak bir nota tutmasını söyler. Müziğiniz cümlelerin sonunda uzun müddet notaları tuttuğunda bunu kullanın.

Adım 5# Vokalinizi müzikten kaldırıp art plan müziğine odaklanın

Son adımda gerideki müzikleri duyabilmek için vokalinizin solosunu kaldırıyorsunuz. Bu halde çalışmanızı tam mix olarak dinleyin. Buradan muhtemelen ince ayar yapmak isteyeceğiniz tek şey yine ayar suratı olacaktır. Buradaki yapacağınız eklentiler büsbütün gönlünüze nazaran olacaktır. Dubstep yahut EDM üzere elektronik müziklerde hafif bir robotik ses isteyebilirsiniz yahut klasik caz, rock, pop üzere müziklerde sesin daha az gelmesini isteyeceğiniz için yine ayar suratını yavaşlatabilirsiniz.

Android mağazında bulabileceğiniz birtakım Autotune uygulamaları:

iOS mağazında bulabileceğiniz birtakım Autotune uygulamaları:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.