Genel

Bilgisayarda Avast Kaldırma Nasıl Yapılır?

Pek çok yazımızda anlattığımız üzere internet dünyası tehlikelerle doludur. Her vakit emniyetli internet sitelerini ziyaret etseniz ve emniyetli kaynaklardan evrak indirseniz bile virüs ve makûs maksatlı yazılımlarla müsabakanız mümkün. Bu noktada devreye Avast üzere antivirüs yazılımları giriyor. Avast programı uzun yıllardır kullanıcıların sanal güvenlik konusundaki bir numaralı tercihi.

Şayet bilgisayarınızda Avast yüklüyse lakin siz artık bu programı kullanmak istemiyorsanız Avast nasıl kaldırılır diye merak edebilirsiniz zira bunun için uygulamanız gereken bir dizi süreç var. İki farklı usul üzerinden bilgisayarınızda Avast kaldırma süreci yapabilirsiniz. Gelin Avast nasıl kaldırılır sorusuna yakından bakalım ve bilgisayarda Avast kaldırma süreci nasıl yapılır tüm ayrıntılarıyla inceleyelim.

Avast nasıl kaldırılır?

 • Usul #1: Avast Uninstall Utility ile Avast kaldırma süreci
 • Yol #2: Windows Ayarlar üzerinden Avast kaldırma süreci

Prosedür #1: Avast Uninstall Utility ile Avast kaldırma süreci:

 • Adım #1: Buradan Avast Uninstall Utility evrakını bilgisayarınıza indirin.
 • Adım #2: İndirilen belgeyi yönetici olarak çalıştırın.
 • Adım #3: Çıkan ekranları onaylayın.
 • Adım #4: Windows inançlı modda açıldığı vakit Avast’ı seçin.
 • Adım #5: Kaldırma sürecini onaylayın.
 • Adım #6: Bilgisayarınızı yine başlatın.
 • Adım #7: Süreç tamam.

Adım #1: Avast Uninstall Utility evrakını bilgisayarınıza indirin:

Avast Uninstall Utility belgesi, Avast tarafından geliştirilmiş olan program kaldırma aracını barındırır. Avast Uninstall Utility belgesini Avast resmi internet sitesi üzerinden indirdiğinizden emin olun zira bu çeşit belgelerle makus emelli yazılım bulaştırma hileleri epey yaygındır.

Adım #2: İndirilen belgeyi yönetici olarak çalıştırın:

Avast resmi internet sitesinden indirmiş olduğunuz Avast Uninstall Utility belgesi, bilgisayarınızın İndirilenler klasörüne düşecektir. Evrak üzerinde sağa tıkladığınız vakit açılan menüden Yönetici Olarak Çalıştır seçeneğine tıklayarak belgeyi yönetici olarak çalıştırmaya başlayabilirsiniz.

Adım #3: Çıkan ekranları onaylayın:

Avast Uninstall Utility belgesini yönetici olarak çalıştırdığınız vakit karşınıza birinci olarak sistem onay ekranı çıkacak, onaylayın. Daha sonra Avast, bu süreçten emin olduğunuzu anlamak için bir onay ekranı sunacak, onaylayın. En son kaldırma sürecine devam etmek için Windows’un inançlı modda başlatılmasını onaylayıp onaylamadığınıza dair bir ekran çıkacak, onu da onaylanarak Avast kaldırma sürecini sürdürün.

Adım #4: Windows inançlı modda açıldığı vakit Avast’ı seçin:

Bilgisayarınızın sistem özelliklerine nazaran değişen bir müddet sonunda bilgisayarınız kapanmış ve inançlı modda yine açılmış olacak. Bilgisayarınız açıldığı vakit karşınıza Avast Uninstall Tool ekranı çıkacak. Bu ekran üzerinden bilgisayarınızda yüklü olan Avast hizmetlerinden hangilerini kaldırmak istediğinizi seçebilirsiniz.

Adım #5: Kaldırma sürecini onaylayın:

İnançlı modda açılan bilgisayarınızdaki Avast Uninstall Tool ekranı üzerinden kaldırmak istediğiniz Avast hizmetlerini seçtikten sonra Uninstall butonuna tıklayarak kaldırma sürecinin son adımını uygulayın. Avast kaldırma süreci bilgisayarınızın sistem özelliklerine nazaran değişen bir mühlet sonunda tamamlanacak.

Adım #6: Bilgisayarınızı tekrar başlatın:

Avast kaldırma sürecini tamamladıktan sonra bilgisayarınız inançlı modda kalmayı sürdürecektir. Hem kaldırma süreci kaynaklı önbellek doluluğunu temizlemek hem de bilgisayarınızı inançlı moddan çıkarmak için bilgisayarınızı yine başlatın. Bilgisayarınız açıldığı vakit seçtiğiniz tüm Avast hizmetlerinin kaldırıldığını göreceksiniz. Süreç tamam.

Yol #2: Windows Ayarlar üzerinden Avast kaldırma süreci:

 • Adım #1: Windows Ayarlar sayfasını açın.
 • Adım #2: Bilgisayarınızda yüklü olan uygulamaları görüntüleyin.
 • Adım #3: Avast’ı seçin ve Kaldır butonuna tıklayın.
 • Adım #4: Çıkan ekranları onaylayın.
 • Adım #5: Bilgisayarınızı tekrar başlatın.
 • Adım #6: Süreç tamam.

Adım #1: Windows Ayarlar sayfasını açın:

Windows 7, Windows 8, Windows 10 ve Windows 11 üzere farklı Windows versiyonlarında Ayarlar sayfasını açmak için farklı prosedürler olsa da hepsinde ortak olan Windows tuşu + I tuş kombinasyonu kısayolu ile Windows Ayarlar sayfasını açın.

Adım #2: Bilgisayarınızda yüklü olan uygulamaları görüntüleyin:

Windows Ayarlar sayfasını açtıktan sonra ekranın solunda bulunan sütun üzerinden Uygulamalarınızı görüntüleyin. Ne vakit yüklediğinize bağlı olarak Avast programı üst sırada ya da çok daha altlarda karşınıza çıkabilir.

Adım #3: Avast’ı seçin ve Kaldır butonuna tıklayın:

Uygulamalar ortasında Avast’ı bulduktan sonra üzerine tıklayın. Karşınıza çıkan birinci seçeneklerden biri zati Kaldır butonu olacaktır. Kaldır butonuna tıklayarak Avast kaldırma sürecini başlatın.

Adım #4: Çıkan ekranları onaylayın:

Avast kaldırma sürecini başlattığınız vakit karşınıza evvel Windows yetki onay ekranı, sonra Avast onay ekranı ve son olarak kaldırma süreç onay ekranı çıkacak. Avast kaldırma sürecini tamamlamak için tüm bu ekranları onaylayın.

Adım #5: Bilgisayarınızı tekrar başlatın:

Tüm onay ekranlarını atlattıktan sonra bilgisayarınızın sistem özelliklerine nazaran değişen bir müddet sonunda Avast bilgisayarınızdan kaldırılmış olacak. Kaldırma süreci kaynaklı önbellek doluluğunu temizlemek için bilgisayarınızın yine başlatın. Süreç tamam.

Tanınan antivirüs yazılımlarından Avast nasıl kaldırılır sorusunu yanıtladık ve Avast kaldırma süreci için uygulayabileceğiniz formüllerden bahsettik. Anlattığımız iki temel formülü de denediyseniz fakat başarısız olduysanız bilgisayarınızı sıfırlamak üzere radikal süreçlere başvurmayı düşünebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.