Genel

Boston Dynamics’in Robotu Spot, Tüpraş’ta Testlere Başladı

Geçtiğimiz aylarda Hyundai, köpek formunda robotlarıyla bilinen Boston Dynamics’i satın almıştı. Şirkette hisse sahibi olan üçüncü şirket haline gelen Hyundai, robotik modül üretip birleştireceği bir tedarik zinciri kurmayı amaçladığını da açıklamıştı ve sizlerebahsetmiştik.

Hyundai’nin satın almı gerçekleştikten sonra sevilen otonom robot Spot; araba üretim tesislerinde güvenlik amiri olarak işe başlamıştı. Spot, çalışma alanlarındaki aksilikleri saptayarak emekçilerin can güvenliğini ve fabrikanın mal güvenliğini sağlayacağı belirtilmişti. Artık ise bu ünlü otonom robot Tüpraş’ta iş başı yaptı.

Spot Tüpraş’ta saha denemelerine başladı

Tüpraş, üretim alanlarında robot kullanımıyla, inançlı ve emniyetli iş ortamını desteklemeyi amaçlıyor. Riskli süreçlerde tekrarlayan işleri kolaylaştırarak, teknik takımların yetkinliklerini farklı alanlarda kullanmalarına imkan tanıyor.
Norveçli unicorn startup Cognite tarafından rafineriye özel sensörlerle donatılmış robotun, tertipli denetim süreçlerini gerçekleştirmek üzere deneme çalışmaları birinci olarak İzmit Rafinerisi’nde, akabinde Kırıkkale Rafinerisi’nde tamamlandı.

Saha deneme çalışmalarından elde edilen bilgiler ve bilgiler ışığında ayrıntılı teknik değerlendirmeyi takiben; çeşitli alanlarda kullanım muhtaçlıkları da göz önüne alınarak fizibilite çalışma çalışmaları gerçekleştirilecek. Tüpraş, yapay zeka ve robotik teknolojiler yol haritası ile alanında birinci olmayı amaçlıyor.

Otonom robotun yeni işinde yapacağı şeylerden bahsedecek olursak; Spot’un üç boyutlu modellerle desteklenen gelişmiş idare platformu sayesinde beklenen aksiyonlar kolaylıkla tanımlanabiliyor. Alanlarda bulunan farklı tipte analog sayaç, düzey göstergeleri, valf açıklığı göstergeleri ve çeşitli emniyet denetimleri robot tarafından otonom olarak yapılabiliyor. Yapay zekâ ile desteklenen kameralar sayesinde yerde oluşabilecek rastgele bir sıvı çarçabuk saptanıyor ve üzerindeki sensörlerle de ortamdaki gazlar tespit edilebiliyor.

Spot, üzerinde bulunan termal kamera sayesinde görüntülenen yerlerin sıcaklık kıymetlerini de bildiriyor. Alınan sıcaklık bilgileri işlenerek entegre data idare sistemi sayesinde geriye dönük karşılaştırmalarla daha akıllı ikazlar elde edilebiliyor. Spot, ortam tarama kameralarıyla bulunduğu ortamın üç boyutlu modellerini de oluşturabiliyor. Manzara sürece usulleriyle objeler tanımlanabiliyor ve daha evvelce elde edilen bilgilerle de karşılaştırılarak ortamda bulunmaması gereken yabancı unsurlar için ikaz oluşturabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.