Genel

CDR Belgesi Nedir ve Nasıl Açılır?

Bugün kullanmakta olduğumuz her belgenin kendine mahsus bir formatı vardır. Bu format, belgenin barındırdığı içeriğe nazaran belirlenir. .cdr uzantılı CDR evrakı da bunlardan bir tanesi. CDR evrakı genel olarak CorelDRAW programı ile hazırlanmış vektör belgeleridir. Lakin kimi durumlarda CDR belgeleri, CD’den kopyalanmış bir müzik de olabilir. Yani ortalık biraz karışık.

Bu karmaşa nedeniyle pek çok kullanıcı CDR evrakı nedir, nasıl açılır merak ediyor. Elinizde CDR evrakı oluşturabilen bir yazılım varsa bu belgeyi basitçe açabilirsiniz. Lakin bu türlü bir yazılımınız yoksa öncelikle elinizdeki belgenin nasıl bir içerik barındırdığını bilmeli ve buna uygun bir yol izlemelisiniz. Gelin CDR belgesi nedir, nasıl açılır yakından bakalım ve uygulayabileceğiniz teknikleri görelim.

CDR belgesi nedir?

.cdr uzantılı CDR evrakı, içinde CorelDRAW programı ile oluşturulmuş metin, fotoğraf, efekt, biçim üzere pek çok farklı içeriği barındıran bir vektör belgesidir. CorelDRAW görsel tasarım programı ile oluşturulmuş bu belgeler, tekrar tıpkı program ile açılabilmektedir. Şayet bu türlü bir programa sahip değilseniz uygulayabileceğiniz farklı prosedürler var.

CDR belgesi nedir sorusunun öbür bir cevabı da CD’den kopyalanmış müzik belgesidir. MacOS işletim sistemine sahip bilgisayarlarda CDR evrakı görüyorsanız bu evraklar CD ya da DVD üzere bir aygıttan kopyalanmış müzik evrakları olabilir. Bu türlü bir durumda farklı bir usul izlemeniz gerekir.

CDR belgesi nasıl açılır?

  • Sistem #1: Görsel barındıran CDR evrakı açma
  • Metot #2: Ses barındıran CDR belgesi açma

Görsel barındıran CDR belgesi açma:

Elinizde bulunan CDR evrakının CorelDRAW programı ile oluşturulmuş metin, fotoğraf, efekt, biçim üzere pek çok farklı içeriği barındıran bir vektör belgesi olduğunu düşünüyorsanız uygulamanız gereken birinci sistem, en aktüel sürümdeki CorelDRAW programını kullanmaktır. Şayet bu programa sahip değilseniz şu uygulamalardan biri ile CDR belgesini açabilirsiniz;

  • Inkscape
  • CDR Viewer
  • CorelDRAW Graphics Suite
  • CorelDRAW PaintShop
  • CorelDRAW WordPerfect
  • Adobe Illustrator
  • ACD Systems Canvas

Listelediğimiz bu uygulamalardan kimileri fiyatlı, kimileri ise fiyatsızdır. Fiyatlı olanların deneme sürümünden yararlanabilirsiniz. Sık sık .cdr uzantılı CDR evraklarını açmıyorsanız fiyatlı programlardan birini kullanmanız önerilmiyor. Fiyatsız olanlar ve deneme sürümleri işinizi görecektir.

Ses barındıran CDR evrakı açma:

Şayet MacOS işletim sistemine sahip bilgisayarınızda bir CDR evrakı ile karşılaştıysanız ve bu evrakın ses barındırdığını düşünüyorsanız iTunes üzerinden bu belgeyi basitçe oynatabilirsiniz. Kelam konusu CDR evrakı CD’den kopyalanmış ses belgesidir, bu belgeyi yine bir CD ya da DVD’ye yazmak istiyorsanız ImgBurn ya da DVD Decrypter kullanabilirsiniz.

CDR belgesi dönüştürme süreci:

.cdr uzantılı CDR belgelerini açmak biraz zahmetli bir süreç olduğu için bu belgeleri daha kolay açılacak bir formata dönüştürmek isteyebilirsiniz. CDR belgesi dönüştürme süreci için buradaki temas üzerinden ulaşabileceğiniz Convertio internet sitesini kullanabilirsiniz.

Convertio evrak dönüştürme sitesi, 100 MB’a kadar olan belgelerinizi online ve fiyatsız olarak pek çok farklı formata dönüştürebilir. Barındırdığı içeriğe bağlı olarak CDR evraklarınızı uygun bir formata dönüştürerek bundan sonra çok daha kolay açılmalarını ve düzenlenmelerini sağlayabilirsiniz.

‘CDR belgesi açılmıyor’ sorunu nasıl çözülür?

.cdr uzantılı CDR belgeleri birçok vakit içinde CorelDRAW programı ile oluşturulmuş metin, fotoğraf, efekt, biçim üzere pek çok farklı içeriği barındıran bir vektör belgesidir ve bu nedenle CorelDRAW görsel tasarım programı ile basitçe açılabilir. CorelDRAW programına sahip değilseniz üstte verdiğimiz listedeki uygulamalar kesinlikle CDR belgenizi açacaktır.

.cdr uzantılı CDR evrakları ile MacOS işletim sistemine sahip bilgisayarınızda karşılaşıyorsanız bu belge, bir CD ya da DVD’den kopyalanmış bir ses belgesi olabilir. iTunes uygulaması bu tıp evrakları kolaylıkla açacaktır zira temel olarak standart ses evrakları ile ortalarında pek fazla fark yoktur.

Ne yaparsanız CDR belgesi açılmıyorsa ve dönüştürme sürecini de gerçekleştiremiyorsanız elinizdeki belgeden kuşku etmelisiniz. CDR belgeniz hasarlı ya da bozuk olabilir. Bu türlü bir durumda belgeyi edindiğiniz kaynak ile bağlantıya geçmeli ve evrakın farklı bir kopyasını almalısınız. Lakin kesinlikle bir kere olsun CDR evrakını CorelDRAW ile açmaya çalışın.

CorelDRAW programı ile hazırlanmış vektör evraklarının formatı olan .cdr uzantılı CDR belgesi nedir, nasıl açılır üzere merak edilen soruları yanıtladık ve bu evrak formatı hakkında bilmeniz gereken değerli ayrıntılardan bahsettik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.