Genel

Elon Musk yapay zeka için dev bir bütçe ayırdı! Hani AI dünyanın sonunu getirecekti?

Fox News ile yaptığı bir röportajda Musk, teşebbüsü “TruthGPT” olarak isimlendirmeyi düşündüğünü ve hedefinin “evrenin tabiatını anlamaya çalışan, gerçeği arayan azamî bir yapay zeka” yaratmak olduğunu söyledi.

Musk, “geç başladığı” için rakiplerine karşı kıymetli bir dezavantajla başlayacağını kabul etti. Ve birçok vakit olduğu üzere, planlarının gerçekte ne kadar önemli olduğu yahut ne kadar ileri gittiği aşikâr değil. Lakin yakın vakitte X.AI Corp. isimli bir şirket için evrak işlerini halletmesi sebebiyle Musk’ın yapay zeka emelleri hakkındaki spekülasyonlar artıyor. Ayrıyeten bildirildiğine nazaran Musk binlerce GPU satın aldı ve bilinmeyen bir Twitter AI projesi için DeepMind’den araştırmacıları işe aldı. Fakat bu iki teşebbüsün bağlı olup olmadığı şimdi muhakkak değil. Musk çalışanlarını şirketleri ortasında taşımasıyla biliniyor.

Elon Musk yapay zeka için dev bir bütçe ayırdı! Hani AI dünyanın sonunu getirecekti?

Musk, motivasyonunun yapay zekanın istikameti ve insanlık için oluşturabileceği tehdit hakkındaki tasalardan kaynaklandığını söyledi. Bilhassa, 2015’te başlamasına yardım ettiği OpenAI’nin birinci destekçilerinden biriydi. Lakin Musk, Sam Altman ile tertibi kimin yöneteceği konusundaki bir uyuşmazlığın akabinde tertipten uzaklaştı. Daha yakın vakitlerde, OpenAI’yi kar maksadı gütmeyen bir işletmeden ayrıldığı ve Microsoft ile çalıştığı için eleştirdi.

Musk’ın AI planlarının Twitter’ı nasıl etkileyeceği muhakkak olmasa da, hizmet için yakında çıkacak bir özellik hakkında bilgi verdi. Twitter’ın, kullanıcıların direkt bildirilerini isteğe bağlı olarak şifrelemelerine müsaade verecek bir özellik üzerinde çalıştığını ve “en geç gelecek ay çıkacağını” söyledi.

Şifreli direkt iletileşme söylentileri yıllardır dolaşıyor ve şifreli iletileşme uygulamalarının bilinen bir hayranı olan Musk, daha evvel Twitter’ın Signal şekli şifreleme sunması gerektiğini söylemişti. Musk, “Hassas olduğunu düşündüğünüz bir görüşmedeyseniz, şifrelemeyi açıp kapatabilirsiniz ve akabinde Twitter’da hiç kimse ne hakkında konuştuğunuzu göremez” demişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.