Genel

Elon Musk’tan ChatGPT’ye rakip geliyor: TruthGPT ile tanışmaya hazırlanın

Elon Musk, Open AI ile rekabet etmek için AI sanayisine süratli bir giriş yaptı. Google’ın ana şirketi Alphabet’in AI araştırma kolu olan DeepMind’dan mühendisleri transfer eden ve X.AI isimli bir yapay zeka şirketi kuran ünlü milyarder, artık de TruthGPT olarak isimlendirdiği ve direkt ChatGPT’ye rakip olacak üzere görünen bir yapay zeka platformu geliştireceğini duyurdu.

Musk’ın açıklamalarına nazaran bu platform, Microsoft’un Bing AI ve Google’ın Bard’ı ile rekabet edecek biçimde tasarlandı.

İsin enteresan tarafı ise, Musk’ın bu duyuruyu, ChatGPT’nin geliştiricisi OpenAI üzere AI laboratuvarlarını “derin riskler” nedeniyle geliştirmeyi yavaşlatmaya çağıran açık bir mektubu imzalamasından kısa bir mühlet sonra gelmiş olması.

Musk’ın, bir mühlet evvel büyük ölçüde GPU satın almasının ardından bir ChatGPT alternatifi geliştirme planları olduğu zati konuşulmaya başlanmıştı. Ve görünüşe nazaran Musk, bu söylentileri boşa çıkarmadı.

TruthGPT’nin ne vakit hizmete gireceği ya da ChatGPT’den ne kadar farklı olacağı konusunda heniz bir bilgi bulunmuyor. Fakat Musk’ın sabırsızlığı düşünüldüğünde, bunun için çok fazla beklemeyeceğimizi iddia edebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.