Genel

FBI, akıllı telefon kullanıcılarını halka açık şarj istasyonlarına karşı uyardı: Sakın kullanmayın!

Havaalanı üzere yerlerde herkesin kullanımı için USB girişleri vardır ve bu girişleri telefonunuzu şarj etmek için kullanabilirsiniz. Fakat FBI’a nazaran bunu kesinlikle yapmamalısınız.

Uyarı FBI’ın Denver saha ofisinden geldi. Ofis, yalnızca Denver’da yaşayanları değil, tüm gezginleri havaalanları, oteller ya da pazar yerleri üzere kamusal alanlardaki ücretsiz şarj istasyonlarını kullanmamaları konusunda uyarıyor: “Havaalanlarında, otellerde yahut alışveriş merkezlerinde fiyatsız şarj istasyonları kullanmaktan kaçının. Makûs niyetli şahıslar, aygıtlara berbat gayeli yazılım ve izleme yazılımı yerleştirmek için genel USB ilişki noktalarını kullanmanın yollarını buldular. Kendi şarj aygıtınızı ve USB kablonuzu taşıyın ve bir elektrik prizi kullanın.”

FBI burada “juice jacking” ismi verilen bir atak çeşidinden bahsediyor: Makûs niyetli şahıslar halka açık şarj aygıtlarına kötü maksatlı yazılım bulaştırıyor, hatta bazen insanları bu portları kullanmaya teşvik etmek için yanına kendi kablolarını bırakıyorlar. Telefonunuzu virüslü bir USB şarj aygıtına taktığınızda, bu makûs gayeli yazılım aygıtınıza yüklenebiliyor, telefonunuzu kilitleyebiliyor yahut hassas dataları kopyalayıp makus niyetli kullanıcılara gönderebiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.