Genel

Firefox’tan, Windows 7 ve 8 kullanıcılarına hayat öpücüğü

Yeni bir gönderiye nazaran Mozilla, Windows 7 ve 8.1 için sunduğu Firefox takviyesini yakın vakitte sonlandırmayı planlamıyor. Başlangıçta Mozilla Vakfı, Ağustos 2023’te her iki işletim sistemi için Firefox takviyesini sonlandırmayı planlamıştı ancak artık işler değişmiş üzere görünüyor. Revize edilen planlara nazaran Windows 7 ve 8.1 kullanıcıları, uzun bir müddet daha Firefox dayanağı almaya devam edecek.

Bir Mozilla çalışanı olan Mike Kaply, Firefox 115 ESR’nin (4 Temmuz 2023’te piyasaya sürülecek) Windows 7 ve 8.1’i destekleyeceğini açıkladı. Ayrıyeten, tarayıcı en az 2024’ün üçüncü çeyreğine kadar güvenlik güncellemeleri ve düzeltmeleri almaya devam edecek. Geliştirme grubu Firefox’u eski işletim sistemlerinde desteklemeyi durdurmak için henüz net bir tarih belirlemiş de değil.

Kasım 2022’de Mozilla, Firefox’un hala Windows 7’de çok sayıda kullanıcısı olduğunu söylemişti. Elbette, artık eskimiş ve güvenlik güncellemesi olmayan bir işletim sistemine bağlı kalmak sorgulanabilir bir karar. Lakin bu kararın, yeni işletim sistemlerine geçemeyen eski bilgisayarlar için sevindirici bir gelişme olduğu da açık.

Mozilla’nın tersine Google ve Microsoft, Windows 7 ve 8.1’de Chrome ve Edge takviyesini çoktan sonlandırdı. Valve ise geçtiğimiz günlerde Steam’in Ocak 2024’te Windows 7 ve 8.1 üzerinde çalışmayı durduracağını duyurdu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.