Genel

Google Drive’da değerli sınırlandırmalara gidiliyor!

Ars Technica, Google’ın Şubat ayında bir orta sessizce 5 milyon belgelik bir kullanıcı “oluşturma sınırı” koyduğunu öğrendi. Reddit kullanıcısı ra13’ün keşfettiği üzere, şahsî (Google One) ve iş (Google Workspace) kullanıcıları, bu tavanı aşan rastgele bir belgeyi direkt yüklemeye çalışırlarsa bir yanılgı iletisi alıyorlar. Hudut, halihazırda 400.000 öğeyle sonlu olan paylaşılan belgeler için geçerli değil.

Google yaptığı açıklamada, belge sonunun Drive’ın “istikrarına ve güvenliğine” ziyan verebilecek berbata kullanımları tedbire gayeli olduğunu söylüyor. “Bu, bir şofördeki toplam evrak sayısıyla ilgili bir hudut değil.” Şirket, etkilenen kullanıcı sayısının “yok denebilecek kadar az” olduğunu da kelamlarına ekledi.

Google Drive’da kıymetli sınırlandırmalara gidiliyor!

Tahmin edebileceğiniz üzere asıl sorun, parasını ödediğiniz depolama alanı bitmeden evvel evrak sonuna ulaşma bahtınızın olması. Ra13, 2TB Google One hesabına sahip bir kullanıcının, ortalama belge boyutu 400 KB veya daha az olması durumunda bu ikilemle karşılaşabileceğini varsayım ediyor. Google haklı olsa, yani bu birçok insan için bir sorun olmayacak olsa da, bulut yedekleme hayranları yahut uygulamaları bir dizi küçük dosya üreten profesyoneller için bu bir sorun olabilir.

Ayrıca, Google şu ana kadar üst sonu açıkça kabul etmiş de değil. Şirketin eser ve dayanak sayfaları belge oluşturma limitinden bahsetmiyor. Bununla ilgili bi Sayaç da yok, hasebiyle daha fazla dosyaya yer açmak için tam olarak kaç belge silmeniz yahut sıkıştırmanız gerektiğini bilemezsiniz. Şeffaflığın olmaması, birtakım kullanıcıların Drive kitaplıklarını küçültmek yahut misal kısıtlamalar olmadan alternatifler bulmak için yarışına neden olmuş durumda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.