Genel

Instagram’a Üç Boyutlu Avatarlar Geliyor

Meta, Instagram Kıssalar ve direkt bildirilere üç boyutlu avatarların dahil olacağını ve Facebook ile Messenger’daki avatarların da güncelleneceğini duyurdu. Güncelleme sonrasında birinci olarak ABD, Kanada ve Meksika’da bulunan kullanıcılar, Quest VR platformu dahil olmak üzere Meta’nın tüm öteki platformlarındaki çıkartma, paylaşım, profil fotoğrafları ve çok daha fazlasında sanal üç boyutlu avatarları olarak görülebilecekler.

Buna ek olarak Meta’nın avatarlar ve kimlikten sorumlu genel müdürü Aigerim Shorman; yeni avatarların yeni yüz biçimleri ile implantlar, işitme aygıtları ve tekerlekli sandalyeler üzere yardımcı aygıtlar içereceğini ve böylelikle güncellemenin engelli bireyleri de kapsayacağını söz etti.

Avatarlar, metaverse teşebbüsünü daha da ileriye taşıyacak

Özellik, Instagram Öyküler kısmında bir etiket olarak çıkacak ve tıpkı anket ya da soru sorma etiketlerini kullanabildiğimiz üzere ulaşabileceğiz. Dileyen kullanıcılar burada kendi üç boyutlu avatarlarını yaratarak diledikleri üzere kıssalarına ekleyebilecekler.

Bugün yaptığı açıklamada bu yeniliğin Facebook’un Metaverse çalışmalarına paralelliğinden bahseden Shorman, “Connect 2021’de metaverse ile ilgili uzun vadeli vizyonumuzu açıkladığımızdan beri, aslında binlerce mil uzakta olan sevdiklerinizle birebir odada oturabileceğiniz ya da dünyaya yayılmış yetenekli bir grupla doğal olarak çalışabileceğiniz bir geleceğe gerçek inşa ederek, toplumsal teknolojinin bu sonraki evrimini oluşturmaya devam ettik.” tabirlerini kullandı.

Shorman’ın hem VR ve AR ortasında, hem de telefon ve bilgisayar üzere daha tanıdık platformlar ortasında bir köprü kurduğunu söz ettiği avatarların, şirketin metaverse konseptine girişini daha da ileriye taşıdığı belirtildi.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg ise metaverse’in şirket için bir öncelik olduğunu kaydederek, ileride birden fazla avatara sahip olmanın mümkün olacağını aktardı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.