Genel

iPhone 15 Pro’nun tuş bilmecesi devam ediyor: İşin içine Aksiyon düğmesi de girdi

Bir müddettir iPhone 15 serisinde fizikî tuşların büsbütün terk edilerek bunların yerine katı hal düğmelerinin geleceği konuşuluyordu. Lakin daha sonra gelen kimi sızıntılar Apple’ın bundan vazgeçtiğini tez etti.

Yayınlanan yeni bir argüman ise, Apple’ın iPhone 15 Pro dizaynında hem katı hal düğmeleri hem de fizikî düğmeler kullanabileceğinin ipuçlarını veriyor.

Twitter’da @analyst941 isimli bir kullanıcının paylaştığı bir sızıntıda iPhone 15 Pro ve Pro Max’in farklı bir kapatma prosedürüne sahip olacağı sav ediliyor.

Sızıntı yapan kişi, iPhone 15 Pro’nun aygıtı kapatmak yahut tekrar başlatmaya zorlamak için Güç düğmesi + Eylem düğmesinin bir kombinasyonunu kullanacağını söylüyor. Geçtiğimiz haftalarda iPhone için özelleştirilebilir bir Aksiyon düğmesi söylentileri ortaya çıkmış ve yeni düğmenin mevcut Sessiz anahtarının yerini alacağı öne sürülmüştü. Sızıntı yapan kişi, Hareket düğmesinin aygıtı kapatmaktan daha fazla iş yapacağını öne sürüyor. Bunu da kapasitif yapısı sayesinde ve baskı gücüne bağlı olarak gerçekleşeceğini öne sürüyor. Bu da aygıt üzerinde hem fizikî hem katı hal düğmelerinin bir ortada bulunmasına sebep olabilir. En azından Aksiyon düğmesi dokunmatik ve basınca hassas olabilir.

Tweet’lerine nazaran, kullanıcılar otomatik odaklamayı tetiklemek için aksiyon düğmesine yavaşça basabilecek, bir imgeyi tıklamak için sertçe basabilecek ve bir görüntü kaydetmek için sertçe uzun basabilecekler. Apple, Watch Ultra’da da kronometre başlatmak üzere farklı şeyler yapmak üzere programlanabilen turuncu renkli bir Hareket düğmesine yer vermişti. Artık bir benzerini iPhone’lara da getirecek üzere görünüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.