Genel

İranlı Hacker Kümesi, Türkiye’yi Gaye Almaya Başladı

Dünya çapında siber taarruzlar değerli ölçüde artmaya devam ederken, bugün Türkiye’ye yönelik yapılan bir siber hücum ortaya çıkarıldı. Ağ teknolojileri şirketi Cisco’nun bünyesinde bulunan Talos İstihbarat Kümesi, İran dayanaklı bir hacker kümesinin Türkiye’ye yönelik yaptığı siber akının ayrıntılarını ortaya çıkardı.

Cisco Talos tarafından paylaşılan ayrıntılı blog gönderisine nazaran neredeyse kesin olarak MuddyWater isimli ‘gelişmiş daima tehdit (GST)’ hücum kümesi tarafından yapılan taarruz, özel Türk kuruluşları ve devlet kurumlarını maksat alıyordu. Taarruz, makûs hedefli kodlar içeren PDF’ler ve Office evrakları üzere evraklarla gerçekleştiriliyordu.

Gelecek ataklar için köprü olacak kodları bilgisayar yüklüyorlardı

Talos tarafından yapılan açıklamaya nazaran MuddyWater’a bağlı olduğu düşünülen hücumlar, Kasım 2021’e kadar takip edilebildi. TÜBİTAK’ı da gaye aldığı açıklanan hücumlarda kullanılan berbat emelli belgeler, ekseriyetle e-posta üzerinden gönderiliyorlardı. Bu evraklar indirilip açıldığındaysa bir indirme kontağı yer alıyor ve bu irtibat, ‘snapfile.org’ üzerinden hackerlara erişim sağlayacak ziyanlı yazılımı içeren bir Excel belgesi indiriliyordu.

Evraklar, olabildiğince az kuşkulu gözükmek içinse Türkçe ve resmi isimleri kullanıyordu. Bu evrak isimlerinden kimileri, belgenin Sıhhat ya da İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilmiş olabileceğine işaret ediyor, kimileriyse ‘Süreç_No’ yahut ‘Teklif_form_onayli’ üzere değerli gösterilmek üzere isimlendiriliyordu.

Bilgisayara PDF belgesindeki temasa tıklanarak indirilen evrak aracılığıyla yüklenen ziyanlı yazılım, bilgisayarda PowerShell kodlarının uzaktan çalıştırılmasını sağlıyordu. Çalıştırılan kodlar, başka taarruzları sağlayacak ek kodlar için bir indirme yöneticisi vazifesi görüyordu. Böylece hackerlar, bu bilgisayarlara istedikleri saldırıyı yapabilme imkânına sahip oluyorlardı.

Kelam konusu atak hakkında Trakya Üniversitesi ve Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM), daha evvel bu hücum hakkında bir ikaz paylaşmıştı. Trakya Üniversitesi’nin ihtarında evrakların gönderildiği e-posta adresleri ve ziyanlı yazılım denetim merkezi olduğu bedellendirilen IP adresleri yer alıyordu. Bu ihtardaki adresler, Talos’un araştırmasıyla uyuşuyor.

MuddyWater kümesi kimdir?

MuddyWater olarak bilinen İran merkezli hacker kümesi, bugüne kadar casusluk, fikri mülkiyet hırsızlığı ve fidye gayesiyle taarruzlar düzenledi. 2017 yılından beri faal olan küme, ABD Siber Komutanlığı tarafından İran İstihbarat ve Güvenlik Bakanlığı’yla bağdaştırıldı.

Taarruz hakkında daha fazla teknik ayrıntı öğrenmek için, Talos’un blog gönderisine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.