Genel

JAR Evrakı Nedir, JAR Evrakları Nasıl Açılır?

Dijital dünyanın artık gerçek hayatın ayrılmaz bir kesimi olması ile birlikte hayatımıza pek çok yeni terim girdi. Bunlardan bir tanesi de JAR evrakı. Aslında JAR belgesi, pek çok standart kullanıcının kolay kolay karşılaşmayacağı bir belge cinsidir. Zira internet dünyasının vazgeçilmezi Java lisanı ile hazırlanmış belgelerin arşiv evrakı .jar uzantılı JAR belgeleridir.

JAR evrakları, içinde pek çok farklı evrak barındırdığı için ZIP formatındadır ve bu nedenle pek çok kullanıcı bu formata aşinadır. Hani çoklu evrakları paylaşmadan evvel sıkıştırıyoruz ya, işte ZIP formatı budur. Bu açıdan baktığımız vakit JAR belgelerinin arşiv evrakı olma özelliği gözler önüne seriliyor. Gelin JAR evrakı nedir, JAR evrakları nasıl açılır üzere merak edilen soruları biraz daha ayrıntılı inceleyelim.

JAR evrakı nedir?

.jar uzantılı Java ARchive ya da kısaca JAR evrakı, Java Runtime Environment tarafından Java belgelerini ve bunlara bağlı meta dataları saklayan bir paket evrak formatı yani arşiv belgesidir. İçinde birden çok evrak barındırdığı için ZIP formatında olan JAR belgesi, içinde Java’ya mahsus bildirim evrakları taşır.

JAR belgesi ne işe fayda?

En kolay tarifiyle JAR belgesi, her şeyin derli toplu bir formda saklanmasını sağlar. İçinde Java ile hazırlanmış bir uygulamanın onlarca farklı bileşenini saklayan bir JAR belgesi sayesinde tüm uygulama, tek bir istek ile verimli bir biçimde dağıtılabilir. Sıkıştırıldıkları için indirme mühletini kısaltırlar. JAR belgesi içinde bulunan bildirim evrakları, bu evrakın hangi maksatla kullanılacağını açıklar.

JAR evrakı nasıl açılır?

 • Adım #1: Buradan WinRAR programını indirin.
  • ya da buradan 7-Zip programını indirin.
 • Adım #2: Program kurulumunu tamamlayın.
 • Adım #3: Görüntülemek istediğiniz JAR belgesini yüklemiş olduğunuz program üzerinden açın.
 • Adım #4: JAR belgesi içindeki bilgileri sürükle – bırak prosedürü ile farklı bir klasöre kaydedin.
 • Adım #5: Süreç tamam.

WinRAR ya da 7-Zip evrak arşivleyici programları üzerinden JAR belgelerini açmak için üstteki adımları izleyebilirsiniz. JAR evrakı ZIP formatında olduğu için bu tıp programlar işe yarayacaktır. Fakat unutmayın, evrak arşivleyici programlar ile JAR belgesini sadece görüntülersiniz. JAR evraklarını çalıştırmak için farklı bir programa gereksiniminiz var.

.jar uzantılı JAR belgelerini görüntülemek için tek seçeneğiniz WinRAR ya da 7-Zip belge arşivleyici programları değil. İşletim sisteminize bağlı olarak şayet şu anda kullanmakta olduğunuz rastgele bir belge arşivleyici program varsa o program üzerinden JAR belgelerini görüntüleyebilirsiniz. Yani ZIP formatındaki belgeleri açan programlar ortasında JAR dayanaklı olanların hepsi bu belgeyi açmanızı sağlayacaktır.

JAR belgesi nasıl çalıştırılır?

 • Adım #1: Buradan işletim sisteminize uygun bir Java Runtime Environment sürümünü bilgisayarınıza indirin.
 • Adım #2: Program kurulumunu tamamlayın.
 • Adım #3: Çalıştırmak istediğiniz JAR belgesi üzerinde sağa tıklayın.
 • Adım #4: Birlikte Aç menüsünü açın.
 • Adım #5: Java yazılımını seçin.
 • Adım #6: Belge boyutuna nazaran değişen bir mühlet sonunda JAR evrakı çalışacak.
 • Adım #7: Dilerseniz JAR belgelerini açmak için Java yazılımını varsayılan olarak kaydedebilirsiniz.
 • Adım #8: Süreç tamam.

Java Runtime Environment programını kullanarak JAR evraklarını açmak için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Kelam konusu program Java Runtime Environment ya da kısaca Java yazılımı olarak da geçmektedir. Bu yazılım sayesinde hem internet dünyasındaki Java içerikleri görüntüleyebilir hem de sahip olduğunuz JAR belgelerini çalıştırabilirsiniz.

JAR belgesi dönüştürme süreci:

JAR evrakını direkt olarak PDF ya da gibisi bir formata dönüştüremiyorsunuz zira JAR belgesi, içinde birden çok belge bulunan karmaşık bir çeşittir. Bu nedenle buradaki irtibat üzerinden indirebileceğiniz JSmooth yazılımını kullanarak JAR evrakınızı bir EXE yani Windows yürütme belgesine dönüştürebilirsiniz. Dönüştürme ayrıntılarını bilgisayarınızın özelliklerine nazaran düzenlemeyi unutmayın.

İnternet dünyasının vazgeçilmezi Java’nin arşiv belgesi olan JAR evrakı nedir, nasıl açılır, nasıl çalıştırılır, nasıl dönüştürülür üzere pek çok merak edilen soruyu yanıtladık ve Java arşiv evrakı hakkında bilmeniz gereken kimi ayrıntılardan bahsettik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.