Genel

JNLP Evrakı Nedir, Nasıl Açılır?

Java programlama lisanının görece karmaşık bir dünyası vardır. Şayet bir uzman değilseniz Java ile bağlantılı sistemlere, formatlara ve belgelere hayli şaşırarak bakabilirsiniz. Bunlardan bir tanesi de JNLP belge formatıdır. İçinde barındırdığı bilgiler son derece kolay olmasına ve kolay bir taban ile yazılmasına karşın şayet elinizde hakikat bir program yoksa bir JNLP belgesini kolay kolay açamazsınız.

JNLP belgesi, internet tabanlı Java uygulamalarına ilişkin bilgileri barındırır. Diğer bir Java belgesi olan JAR ile karıştırılsa da internet gerekliliği nedeniyle bu evraktan ayrılır. Evrakın içinde Java lisanı ile yazılmış ve temel metin biçiminde düzenlenmiş halde bilgiler bulabilirsiniz. Gelin JNLP evrakı nedir, nasıl açılır, hangi programla çalışır üzere merak edilen tüm soruları ayrıntılarıyla inceleyelim.

JNLP evrakı nedir?

Java Network Launch Protocol, kısaca JNLP, Türkçesi ile Java Ağ Başlatma Protokolü; Java programlama lisanı kullanılarak internet üzerinden çalıştırılmak üzere geliştirilmiş uygulamalara ilişkin bilgileri saklayan bir evrak formatı, kimine nazaran bir evrak teknolojisidir. JNLP belgesinin bağlı olduğu uygulamalar internet tabanlı olsalar da internet tarayıcıları üzerinden değil, aygıta indirilip kurularak çalıştırılırlar.

Birden fazla vakit JNLP evrakı, indirildiği Java uygulaması ile birlikte iner ve onunla birebir klasör içinde saklanır. Kimi durumlarda harici olarak indirmeniz, açmanız ve düzenlemeniz gerekebilir. Java lisanını biliyorsanız JNLP evrakını açtıktan sonra gönlünüzce düzenlemeniz mümkün zira bu evraka sahip pek çok uygulama açık kaynak kodlu olarak kullanıcılara sunulur.

JNLP belgesi ne işe fayda?

JNLP evrakı, desteklediği uygulamaya nazaran farklı bir fonksiyona sahiptir. XML şeması halinde tanımlanan JNLP evrakları e-imza uygulamalarında, uzaktan erişim programlarında kullanılabilir ya da uygulamanın sunucuya ulaşmak için kullandığı anahtar misyonu görebilir. Bu cins kıymetli misyonları olan JNLP belgelerinde bir devir kıymetli güvenlik açıkları tespit edilmiş ve kısa vakit içinde giderilmiştir.

JNLP evrakı nasıl açılır?

Rastgele bir arama motoruna JNLP nasıl açılır yazıp arattığınız vakit karşınıza çıkan sayısız internet sitesinde onlarca farklı JNLP açma yolu göreceksiniz lakin ne gerek var? JNLP bir Java belgesi olduğuna nazaran onu açmanın en sağlam usulü yeniden bir Java yazılımı kullanmaktır.

İşletim sisteminiz ne olursa olsun buradaki irtibat üzerinden bilgisayarınıza uygun en şimdiki Java Runtime Environment ya da bilinen ismiyle Java yazılımının en yeni sürümünü indirin ve suramı tamamlayın. Suram sonrası JNLP evrakınız otomatik olarak Java yazılımı üzerinden açılacaktır. Şayet açılmıyorsa Birlikte Aç seçeneği üzerinden Java yazılımını tercih edebilirsiniz.

Şayet fiyatsız olarak kullanabileceğiniz Java yazılımını bile indiresim gelmiyor diyorsanız işletim sisteminizde metin görüntülemek için kullanılan Not Defteri ve gibisi uygulamaları kullanabilirsiniz. Bu tıp uygulamalar da JNLP belgeleri açmanızı sağlayacaktır fakat sistem kaymaları görebilirsiniz.

Neden JNLP evrakı açılmıyor?

JNLP belgesinin Java uygulaması üzerinden bile açılmıyor olmasının birkaç temel nedeni vardır;

  • Java yazılımınız yeni değildir.
  • JNLP belgeniz yeni değildir.
  • JNLP evrakı yanlışlı ya da bozuktur.

Java yazılımınız aktüel değilse üstte paylaştığımız temas üzerinden bilgisayarınızın işletim sistemine uygun en yeni sürümü indirebilirsiniz. Şayet JNLP belgeniz aktüel değilse belgenin aktüel bir versiyonunu bulmaya çalışmalısınız.

Şayet JNLP belgeniz yanlışlı ya da bozuksa yanlışlı ve bozuk olmayan bir versiyonunu bulmaya çalışmaktan öbür dermanınız yok. Şayet JNLP belgenizi bir bireyden ya da makul bir kaynaktan edindiyseniz o kişi ya da kaynak ile irtibata geçmelisiniz.

İnternet tabanlı Java uygulamalarının bilgilerini barındıran JNLP evrakı nedir, nasıl açılır üzere merak edilen soruları yanıtladık ve bu evrak formatı hakkında bilmeniz gereken kimi ayrıntılardan bahsettik.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.