Genel

Linux emniyetli bir oyun platformu olma yolunda ilerliyor

Linux platformu geçmiş periyotlarda oyunculuk bakımından zayıf bulunuyordu lakin pek çok platformun katkısıyla bugün Windows oyunlarının kıymetli bir kısmı akıcı biçimde oynanabiliyor. Bunda Valve’nin katkısı epey büyük.

Linux oyunculuğu

Valve, bilgisayar oyunlarının Linux platformuna problemsiz bir geçişi için Proton ismindeki katmanı hizmete sundu. Proton katmanı Wine ve dxvk üzere açık kaynak projelerinden takviye alarak geliştirilmişti. Steam OS isminde Linux tabanlı bir işletim sistemi de geliştiren Valve, platforma kıymetli bir katkı sağladı.

ProtonDB ismindeki uyumluluk sitesinin verdiği bilgilere nazaran Steam üzerinde en çok oynanan 100 oyundan 74’ü Gold yahut Platinum statüsünde. Platinum statüsü oyunun anında Linux üzerinde oynanabileceğini söz ediyor. Gold statüsü ise birtakım küçük ayarlamalar gerektiğini belirtiyor. Grand Theft Auto V, Warframe, Final Fantasy XIV Online, Football Manager 2022, Skyrim Special Edition, Age of Empires IV, Path of Exile, Phasmophobia ve VRChat üzere oyunları bu kapsamda yer alıyor.

10 oyun Silver statüsünde ve kimi yanlışlar mevcut. 4 oyun Bronze düzeyinde ve büyük yanılgılar barındırıyor. 12 oyun ise Borked yani rastgele bir biçimde çalışmıyor. Bu oyunlar PlayerUnknown’s BattleGrounds, Apex Legends, Halo Infinite ve Destiny 2 üzere en çok oynananlar ortasında. Borked olmasının en büyük sebebi ise hile muhafaza yazılımlarının Windows işletim sistemi ile derin entegrasyonu.

Counter-Strike: Küresel Offensive, DOTA 2, Team Fortress 2, ARK: Survival Evolved, Terraria, 7 Days to Die üzere oyunlar yerleşik olarak Linux dayanağı sunduğu için liste içerisinde yer almıyor. Her ne kadar Steam kullanıcıları ortasında Linux kullananların oranı yüzde 1 olsa da Steam Deck konsolunun çıkışı ile birlikte Linux platformuna ilginin artacağı kestirim ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.